سه مزیت توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور

سه مزیت توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، یک کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه برای توسعه اقتصاد دیجیتال به پلت فرم های قوی نیاز داریم، اظهار داشت: سهم اقتصاد دیجیتال در بیشتر کشورها بالاست و ارزش افزوده بسیاری به وجود آورده است پس باید بسترها و زیرساخت های توسعه اقتصاد دیجیتال را در کشور فراهم نماییم.حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی راه های توسعه اقتصاد دیجیتال و افزایش سهم آن در کشور اظهار داشت: اقتصاد دیجیتال فضای بکری است که می تواند مشاغل زیادی را برای کشور بوجود آورد و فقط بحث هزینه ها نیست. هم اکنون یکی از حوزه های جدیدی که می تواند شرایط جدید را برای افزایش اشتغال فراهم آورد، فضای مجازی و استفاده از اقتصاد دیجیتال است که متاسفانه هنوز مورد اقبال نیست و دولت هم گاهی در این بخش با مشکلاتی روبه روست و برخی مسایل هم سبب شده این فضا محدود شود.

وی افزود: یکی از اقداماتی که می توانیم در زمینه اقتصاد دیجیتال دنبال نماییم، این است که اجازه بدهیم پلت فرم های گوناگون بتوانند در این بخش فعالیت کنند برای اینکه بر طبق این سکوها و پلت فرم هاست که خرید و فروش و داد و ستد و کسب وکار می تواند شکل بگیرد.

این کارشناس حوزه کار اضافه کرد: بی شک برای توسعه اقتصاد دیجیتال نیاز به پلت فرم های قوی داریم و باید اجازه رشد و رقابت پلت فرم های داخلی و خارجی را بدهیم. خوشبختانه پلت فرم های داخلی شکل گرفته و به تدریج درحال توسعه است البته برخی پلت فرم هایی که روی آنها تبلیغ می شود، هنوز قابلیت فعالیت کسب وکار را بطور کامل به دست نیاورده اند و باید زمان بیشتری بگذرد تا به توسعه لازم برسند پس معتقدم در عین تقویت پلت فرم های داخلی و تا آن زمان که به شکل قوی ظاهر نشده اند، اجازه بدهیم از فضای پلت فرم خارجی استفاده تا به راه اندازی و توسعه کسب وکار افراد کمک گردد.

این کارشناس بازار کار در ادامه با تشریح مزیت های اقتصاد دیجیتال در کشور اظهار داشت: این فضا می تواند سه مزیت بزرگ برای ما بوجود آورد. یکی فرصت های شغلی و مشاغل جدیدی است که در دنیا دراین زمینه مطرح است. اقتصاد دیجیتال در عمده کشورها سهم بالایی دارد و ارزش افزوده بسیاری به وجود آورده است پس در کشور ما که بیشتر مشاغل سنتی بوده می تواند یک فرصت مناسب باشد تا در این بخش مشاغل جدید را شناسایی نماییم و نرخ بیکاری را کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: کسب و کارهای مجازی بر بستر فضای مجازی و اینترنت شکل می گیرند و به این منظور باید زیرساخت ها را برای ورود مشاغل جدید آماده نماییم برای اینکه چه بخواهیم چه نخواهیم به سمت مشاغل جدید خواهیم رفت.

حاج اسماعیلی افزود: مسأله دوم کاهش هزینه هاست؛ هم اکنون یکی از بحث های مطرح در کشور قیمت بنزین است و چون مصرف آن بالا رفته، هزینه های آن هم بیشتر شده است در صورتیکه اگر استفاده از فضای مجازی و پلت فرم های اینترنتی را در کشور توسعه دهیم، حمل و نقل گسترده ای که برای انجام کارها و مراجعه به ادارات و سازمان های گوناگون صورت می گیرد، به شدت کاهش می یابد و این مسأله در خیلی از هزینه ها همچون انرژی به شدت موثر است.

وی سومین مزیت را راندمان دانست و اضافه کرد: استفاده از فناوری و فناوری جدید راندمان را در کشور بالا می برد. متاسفانه راندمان ما هم در زمینه نیروی انسانی و هم در سرمایه پایین است و موجب هدر رفت سرمایه های انسانی در کشور شده است. یکی از بحث های جدی این است که چگونه ارتقای راندمان بدهیم و راه حل مناسب استفاده از تکنولوژی و تکنولوژیهای جدید و پلت فرم ها و فضای مجازی است که بتوانیم اقتصادمان را در بخش دیجیتال رشد بدهیم.

به گفته این کارشناس حوزه کار در صورتیکه به این سه مسأله توجه گردد و تنها رویکرد و نگاه امنیتی به این قضیه وجود نداشته باشد، می توان بحث هزینه فایده را در اقتصاد دیجیتال مطرح و ارزیابی کرد. در آن صورت مزیت هایی که به معایب آن برتری دارند و احیانا قسمتی از آنها به مسایل امنیتی برمی گردد قابل مشاهده خواهد بود.
منبع:

1402/02/01
16:30:23
5.0 / 5
341
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403