راهكارهایی ساده برای كاهش مصرف برق

راهكارهایی ساده برای كاهش مصرف برق

شدت مصرف برق در بخش غیر مولد خانگی در كشورمان بیشتر از استانداردهای جهانی است و همین مساله لزوم مدیریت مصرف را در فصل تابستان دوچندان ساخته، به نظر كارشناسان با چند ترفند ساده می توان مصرف برق را تا حد قابل توجهی كم كرد.


میزان مصرف برق کشورمان از آغاز اردیبهشت ماه برپایه گزارش های شرکت مدیریت شبکه برق ایران روندی صعودی در پیش گرفت بگونه ای که در نیمه نخست مرداد ماه میزان مصرف، رکورد شکست و به بیشتر از ۵۸ هزار مگاوات رسید و همین مساله بر نگرانی درباره تداوم روند تأمین برق پایدار دامن زد.
البته در این میان بخش عظیمی از مصرف برق کشور به وسایل فرسوده سرمایشی متعلق می باشد. «مصطفی رجبی مشهدی» سخنگوی صنعت برق هم در اینباره به خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: بالاترین میزان مصرف به وسایل سرمایشی متعلق می باشد.
وی علت افزایش بار سرمایشی را استفاده بیشتر از کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی دانست و خاطرنشان ساخت: افزایش بار سرمایشی به علت نبود آمادگی لازم برای تحمل این افزایش، امکان دارد شبکه را با مشکل روبرو کند.
روند نگران کننده مصرف برق لزوم توجه بیشتر به مبحث مدیریت مصرف را بیشتر از پیش نمایان ساخته است و در این میان استفاده از روش هایی ساده و کم هزینه می تواند کمک شایانی به مدیریت مصرف د اشته باشد.
چند سفارش ساده برای کاهش مصرف برق
رعایت سفارش های زیر که از جانب شرکت توانیر انتشار یافته، منجر به کاهش مصرف انرژی و یا افزایش مدت زمان کارکرد لامپ ها می شود.
استفاده از رنگ های روشن در هنگام رنگ آمیزی محیط های داخلی ساختمان احتیاج به استفاده از روشنایی مصنوعی را به حداقل می رساند.
تمیز کردن منظم روی لامپ ها و حباب چراغ ها، نور تابش شده از آنها را زیاد می کند، یک لایه گرد و غبار می تواندتا ۵۰ درصد شدت نوری لامپ را کم کند.
استفاده از لامپ های کم مصرف در لوسترهای چند شاخه صرفه جویی خوبی به همراه خواهد داشت، در صورتیکه تعداد شاخه های لوستر زیاد است برای هر شاخه کلید جداگانه ای درنظر بگیرید تا در مواردی که احتیاج به نور همه شاخه ها ندارید فقط لامپ های قسمتی از شاخه ها را روشن کنید.
خوداری از مصرف لامپ های التهابی در منزل، این لامپ ها حدود ۹۵ درصد انرژی مصرفی را به گرما و تنها حدود پنج درصد از انرژی مصرفی آنها صرف تولید نور می شود در حالیکه طول عمر متوسط یک لامپ کم مصرف، حدود ۱۰ برابر عمر متوسط بهترین نوع لامپ رشته ای و مصرف انرژی آن کمتر از ۲۰ درصد مصرف یک لامپ رشته ای با «شار» نوری برابر است.
سیم کشی الکتریکی غیر استانداردمی تواند سبب بالا رفتن مصرف و کم شدن عمر لامپ و سایر وسایل برقی شود، بنابراین سفارش می شود که هر چند سال یکبار سیم کشی منزل خویش را توسط یک متخصص بررسی کنید.
برای نصب لامپ ها از سرپیچ های سالم، مرغوب و دارای نشان استاندارد ملی ایران استفاده کنید.
سعی کنید در هنگام مطالعه و انجام کارهای نیازمند به شدت روشنایی زیاداز نور موضعی استفاده کنید نور یک لامپ کم مصرف ۲۰ وات با کیفیت معادل نور یک لامپ رشته ای ۱۰۰وات است.
لامپ های مهتابی سوخته ای را که در حال چشمک زدن است، به سرعت تعویض کنید.
بهتر است در راهروها و راه پله های منازل مسکونی از حسگرهای حساس به حرکت بهره برده تا در زمانی که تردد انجام نمی گیرد، انرژی الکتریکی به هدر نرود.
روشنایی های محیط های باز نظیر حیات مجتمع ها و... را همراه با یک فتوسل و حسگر حساس به حرکت، کنترل کنید در این صورت این روشنایی ها تنها در شب یا زمانی که شخصی در محل حضور داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد و به این وسیله، انرژی مصرفی خویش را به صورت قابل توجهی کاهش می دهید.
استفاده از لامپ های فلورسنت با رفلکتورهایی که توان بازتاب بیشتری دارند و «بالاست الکترونیکی» برای روشنایی اتاق کار و پارکینگ سفارش می شود. لامپ های کم مصرفی که به صورت مداوم روشن و خاموش می شوند، عمر مفیدشان کاسته می شود.
قرار دادن لامپ های کم مصرف در قاب ها و چراغ های بسته و بدون تبادل هوا، بالاست لامپ را گرم کرده و سبب کاهش عمر مفید لامپ می شود.
علاوه بر این روش ها برای کاهش مصرف وسایل سرمایشی باید از دور کند کولرهای آبی و تنظیم درجه کولرهای گازی بر روی دمای آسایش بهره برد.
رجبی مشهدی بر لزوم مدیریت مصرف وسایل سرمایشی از جانب کاربران تصریح کرد و اظهار داشت: سفارش می شود مشترکان در ساعتهای اوج مصرف که از ساعت ۱۳ تا ۱۷ است از بکاربردن وسایل پرمصرف تا آنجا که امکان دارد خودداری کرده و درجه کولرگازی خویش را بر روی ۲۴درجه تنظیم کنند.منبع:

1399/05/17
13:17:21
5.0 / 5
1430
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403