زارع پور:

روش استفاده از اینترنت در ایران برعکس کشورهای پیشرفته است

روش استفاده از اینترنت در ایران برعکس کشورهای پیشرفته است

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در خیلی از کشورهای پیشرفته بیشتر نیاز مردم به اینترنت برمبنای فناوری های ثابت مبتنی بر فیبر نوری تامین می شود، درحالیکه این مساله در کشور ما دقیقا برعکس است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور _ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک گفت و گوی خبری با اشاره به اهمیت توسعه فیبر نوری برای منازل و کسب وکارها اظهار داشت: یکی از راهبردهای کلیدی دولت مردمی در امتداد توسعه شبکه ملی اطلاعات، فراهم کردن اینترنت و شبکه پرسرعت، باکیفیت و امن برای هموطنان عزیزمان است. در این جهت ما طرح فیبر نوری منازل و کسب وکارها را در دستور کار قرار دادیم تا تمام ساختمانها را با فیبر به شبکه ارتباطی متصل نماییم.
وی با تأکید بر این که هم اکنون در خیلی از کشورهای پیشرفته جهان بیشتر نیاز مردم به اینترنت برمبنای فناوری های ثابت مبتنی بر فیبر نوری تامین می شود اظهار داشت: این مساله در کشور ما دقیقا برعکس است و بیش از ۷۰ درصد نیاز مردم بوسیله اینترنت همراه تامین می شود و این مسئله مشکلاتی را برای شبکه تلفن همراه به وجود آورده است.
وزیر ارتباطات با اعلان اینکه فیبر نوری زیر ساخت توسعه سه چهار دهه آینده خواهد بود اظهار داشت: برمبنای این تحلیل و برمبنای مصوبات بالا دستی همچون مصوبه شورای عالی فضای مجازی که تاکید دارد تا افق ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها به سرعت میانگین ۲۵ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند، ما بجای این که فناوری های در آستانه منسوخ شدن همچون VDSL را انتخاب نماییم، سراغ یک پروژه راهبردی و البته سخت یعنی فیبر نوری منازل و کسب وکارها رفتیم.
وی با اعلان اینکه هم اکنون این پروژه در ۱۱ مرکز استان و ۱۰۰ شهر شروع است اظهار داشت: اینترنتی که مشترکان با پروژه فیبر نوری دریافت می کنند، سرعتی نزدیک به ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه دارد و این یعنی تا ۸۰ برابر سرعتی بالاتر از اینترنت فعلی که مردم در اختیار دارند.
زارع پور درباره ی پروژه فیبرنوری اظهار داشت: این پروژه سرویس پایدارتر و باکیفیت تری را در اختیار مردم قرار می دهد و حتی جالب است بدانید که مصرف انرژی فناوری مبتنی بر فیبر نوری بسیار کمتر از فناوری های هم راه است.
وی ادامه داد: بطور مثال ۴G یا ۳G حدود سه وات انرژی مصرف می کند، درحالی که وای فای نسخه های جدید آن در حد میلی وات انرژی مصرف می کند. این فناوری برای آینده و روبه جلو است و ان شالله کشور را برای سه و چهار دهه آینده بیمه می کند اما کار بسیار سختی است و باید همه کوچه ها و خیابانها کنده شود و همه باید دست به دست یکدیگر دهند. این پروژه هم مانند نهضت گازکشی است که همه بدنبال رساندن گاز به خانه های مردم بودند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: الان باید چنین حسی ایجاد شود و در شهرهایی که کار شروع شده است، همه دست به دست یکدیگر داده اند. در شهرهای مختلف درحال انجام کار با تکنولوژی های جدید هستند و دستگاه های حفاری جدیدی وارد و بعضاً در داخل کشور تولید شده که خرابی آن خیلی کم است و حتی سه سانتی متر آسفالت را تخریب می کنند و در همان موقع میکرو داکت و داکتها را روی زمین می خوابانند و در مرحله بعد فیبر و تجهیزات نصب می شود.
زارع پور افزود: در زمانی که ما ۲۰ میلیون پوشش را اعلام کردیم، خیلی ها گفتند نمی شود اما با اقداماتی که دولت انجام داده است، مقدمات و الزامات کار را فراهم کردیم. امسال سال بزرگی برای این پروژه است و هدفگذاری این است که امسال بین هشت تا ۱۰ میلیون خانوار را تحت پوشش قرار دهیم که حالا این عدد بین ۲/۷ و ۲/۸ است اما هفته بعد در روز جهانی ارتباطات فاز اول این کار که سه میلیون خانوار را تحت پوشش قرار می دهد را با حضور ریاست محترم جمهور رونمایی خواهیم کرد و در چندین شهر سرویس خدمت رسانی به مردم در این قالب را شروع خواهیم کرد.
ایشان سپس این برنامه با اشاره به تصویب بخشنامه بند سین تبصره ۷ قانون بودجه در جلسه روز دوشنبه هیات دولت و ایجاد حساب توسعه فیبرنوری اظهار داشت: دولت سال قبل مصوبه ای داشت که ۸ درصد درآمدش از اپراتورهای همراه بابت توسعه پروژه فیبر نوری سرمایه گذاری شود. همین طور همه دستگاههای اجرائی مکلف شده اند که برای توسعه این پروژه با وزارت ارتباطات همکاری کنند و زیرساختهای خودرا در اختیار این پروژه قرار دهند.
زارع پور اضافه کرد: به همین دلیل نیز طبق ابلاغیه وزیر محترم کشور، شهرداران هم پای کار آمده اند و عملیات اجرائی آن در ۱۰۰ شهر و ۱۱ استان شروع شده است و از هفته آتی خدمات رسانی به مردم را شروع می نماییم.
وی با اشاره به سامانه آنلاین پوشش شبکه فیبر نوری اظهار داشت: ما داشبوردی راه اندازی کرده ایم در سامانه iranfttx.ir تا خودمان را در معرض قضاوت مردم قرار دهیم. مردم عزیز می توانند هم میزان پیشرفت پروژه و هم پوشش محل زندگی و کار خودرا ملاحظه کنند اما در نظر داشته باشند که این پروژه سه ساله است و اگر محل زندگی و کارشان تحت پوشش نبود، ناامید نشوند. تلاش می نماییم که امسال ۵۰ درصد یعنی بین ۸ تا ۱۰ میلیون نفر از مردم را تحت پوشش قرار دهیم.
زارع پور اشاره کرد: دولت بابت ایجاد پوشش از محل «حساب توسعه فیبرنوری» در شهرهای کوچک به ازای هر خانواری که تحت پوشش قرار بگیرند یک میلیون ۲۰۰ هزار تومان و در مراکز استان (غیر از هشت کلان شهر) ۵۰۰ هزار تومان یارانه به اپراتورها پرداخت می کند و ۲ میلیون تومان هم برای اتصال به عنوان یارانه پرداخت خواهدنمود که مقرر است این یارانه، هزینه اتصال منهای مودم را پوشش دهد و تلاشمان این است که اپراتورها هزینه مودم را هم به شکل قسطی در اختیار مردم قرار دهند.
منبع:

1402/02/19
10:19:21
5.0 / 5
347
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403