کدام پروژه ارتباطی آینده کشور را تا چهار دهه بیمه می کند؟

کدام پروژه ارتباطی آینده کشور را تا چهار دهه بیمه می کند؟

تجهیزات جانبی: پروژه توسعه شبکه فیبر نوری که حالا از برنامه های مهم دولت سیزدهم بشمار می رود و بگفته مسئولانش سرعتی نزدیک به 900 مگابیت بر ثانیه دارد، مقرر است تا آخر سال جاری بین هشت تا 10 میلیون خانوار را تحت پوشش قرار دهد.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، فیبرنوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است؛ فناوری اصلی که طی سالهای قبل در بخش ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است به شکلی که وزیر ارتباطات اوایل هفته گذشته خبر از ایجاد حساب توسعه شبکه فیبرنوری با سرمایه اولیه هزار میلیارد تومان را داد.

وی معتقد است: این پروژه سرویس پایدارتر و باکیفیت تری را در اختیار مردم قرار می دهد و حتی مصرف انرژی فناوری مبتنی بر فیبر نوری بسیار کمتر از فناوری های هم راه است. فیبر نوری زیر ساخت توسعه سه چهار دهه آینده خواهد بود و برمبنای این تحلیل و برمبنای مصوبات بالا دستی همچون مصوبه شورای عالی فضای مجازی که تاکید دارد تا افق ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها به سرعت میانگین ۲۵ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشند. همین طور زارع پور می گوید اینترنت ماهواره ای نمی تواند سرعت و کیفیت ارتباط مبتنی بر فیبر نوری را فراهم آورد، برای همین همه کشورهای پیشرفته با شتاب درحال اتصال ساختمان هایشان با فیبر نوری هستند.

علاوه بر پروژه فیبر نوری، شبکه ملی اطلاعات هم از دیگر طرح های مورد توجه دولت سیزدهم است به شکلی که در اولین جلسه شورای عالی فضای مجازی در دور جدید آخرین وضعیت این پروژه را مورد بررسی قرار داد. اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی در اولین دوره ی جدید فعالیت این شورا ضمن بررسی گزارشی از آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات، اولویت ها و نیازمندی ها در امتداد خدمات رسای بهتر به مردم و پیش نیازها و ظرفیت های لازم برای تحقق توسعه اقتصاد دیجیتال و نیز پشتیبانی از سرمایه انسانی را بررسی کردند.

درحالی که ماه گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درمورد افزایش تعرفه هزینه تلفن همراه گفته بود فعلا تصمیمی دراین زمینه اتخاذ نشده است وی بتازگی در جلسه هیأت اعلام نمود این مساله درحال بررسی است چونکه به سبب افزایش هزینه ها، دستمزد، افزایش قیمت دلار و تجهیزات، پیشنهادهایی را اپراتورها مطرح نمودند که در صورت نیاز اطلاع رسانی لازم دراین باره صورت خواهد گرفت. طبق گفته وی آخرین تعرفه بسته های اینترنتی مربوط به سال ۱۳۹۶ است و در دولت سیزدهم افزایش قیمت وجود نداشته است؛ از طرفی سال قبل بسته های زیر کف قیمت حذف شد اما اپراتورها بسته های جدیدی معرفی نکردند، تلاش می نماییم فشار به مردم نیاید.
در هفته ای که گذشت لزوم توضیح وزیر ارتباطات درباره ی ابهامات بازار انحصاری پیامک انبوه درخواستی بود که رییس فراکسیون راهبردی مجلس شورای اسلامی بیان نمود. محمدرضا میرتاج الدینی با اشاره به مصوبه شماره ۲۱ شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: بر طبق این مصوبه و تفاسیر متفاوت در بخش مسئولیت های زیرساختی بین وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد، بیش از هشت سال است که یک بازار انحصاری سرویس پیامک انبوه بین هشت شرکت متمرکز شده است؛ زنجیره تامین پیامک انبوه بین تولیدکننده محتوا و اپراتور است و این هشت شرکت بیش از هشت سال است که بصورت انحصاری در زنجیره تامین بدون پرداخت هیچ نوع حق لایسنس و حق تسهیم درآمد سالیانه به دولت به عنوان واسطه قرار گرفته اند. در عمل هیچ زیرساخت تخصصی مخابراتی ایجاد نکرده اند و تنها نقش واسطه گر بزرگ اقتصادی - انحصاری با یک مجوز رایگان از وزارت ارشاد را در این زنجیره برعهده گرفته اند.

همچنین در هفته ای که گذشت تعرفه مکالمات ویدیویی اعلام شد؛ تماس تصویری بر بستر شبکه نسل چهارم خدمتی نوین است که برای نخستین بار توسط اپراتور اول تلفن همراه در کشور برای مشترکین برخی مدلهای گوشی فعال و ارائه می شود و مشترکان این اپراتور قادر خواهند بود بدون استفاده از اپلیکیشن یا برنامه واسطی با یکدیگر تماس تصویری برقرار کنند. در همین رابطه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۳۴۲ مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۰۲، تعرفه خدمت مکالمه ویدیویی را اعلام نمود. این کمیسیون سقف تعرفه یک دقیقه تماس تصویری برای سیم کارهای دائمی و اعتباری را ۱۵۰۰ ریال (۱۵۰ تومان) تعیین و ابلاغ کرده است.

این هفته اعلام گردید که اولین همایش و نمایشگاه صنعت پست، تجارت الکترونیک، لجستیک هوشمند و صنایع وابسته مقرر است از تاریخ ۸ تا ۱۱ خرداد سال جاری در مصلای امام خمینی انجام می شود. آشنایی زیست بوم صنعت پست با یکدیگر، تعامل شرکت های داخلی با شرکت های خارجی آشنایی با عرصه های مختلف پست تعدادی از مهم ترین اهداف برگزاری این همایش و نمایشگاه عنوان شده است. بدین سبب روز سه شنبه محمود لیائی - مدیرعامل شرکت ملی پست- در نشست خبری این نمایشگاه اعلام نمود: متاسفانه در کشور ما سرانه پستی نسبت به دیگر کشورها پایین است اما حرکت جهادی را آغاز نموده ایم و تلاش می نماییم تا سرانه را بالا ببریم. اگر بخواهیم مقایسه سرانه پستی بین کشور خودمان و سایر کشورهای پیشرفته صورت گیرد، تقریباً ۱۰ به ۶۰۰ است. در حقیقت با بررسی های انجام شده به این عدد دست یافتیم که میانگین سرانه در کشورهای دیگر ۶۰۰ است و در ایران این عدد ۱۰ است.

وی بر این باور است هم اکنون خوشبختانه بلوغ مردم در استفاده از خدمات پستی بالا رفته است اما هنوز با ایده آل فاصله دارند. لیائی در حاشیه این جلسه خبری درباره ی همکاری ایران و سوریه در حوزه پست به ایسنا اظهار داشت: هم اکنون تعاملات پستی ما با سوریه خیلی کم است بدین سبب پیشنهاد کردیم راه اندازی مرکز تجزیه و مبادلات سوریه، توسط توانمندی های داخلی ایران صورت گیرد.

منبع:

1402/02/22
20:57:49
5.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403