روی این لینک کلیک نکنید!

روی این لینک کلیک نکنید!

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، در حالیکه سودجویان از طریق های مختلف برای کلاهبرداری و فریب کاربران استفاده می نمایند، کلاهبرداری از راه لینک شخصی اینروزها بیشتر از گذشته شایع شده و بنابراین همواره سفارش می شود که کاربران در رویارویی با موارد مشکوک هوشیار باشند.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، یکی از اقدامات کلاهبرداران اینست که با راه اندازی سایت های جعلی که شبیه به سایت های اصلی است، به ربودن اطلاعات افراد، اغلب برای سوءاستفاده های مالی اقدام می کنند؛ در این شیوه که اصطلاحاً به فیشینگ مشهور است، از راه اطلاعات واردشده توسط کاربران در صفحات جعلی حساب های بانکی قربانیان خالی می شود. از طرفی یکی از شگردهای کلاهبرداران سایبری برای در طعمه قرار دادن مردم اینست که با سوءاستفاده از احساسات شهروندان به ارسال لینک های حاوی بدافزار و سرقت اطلاعات شهروندان اقدام می کنند.

به عبارتی فیشینگ یک تهدید سایبری به حساب می آید و اگر بخواهیم در مقابل تهدیدات سایبری ایمن باشیم، باید موارد امنیتی را رعایت نماییم. یکی از موارد امنیتی اینست که هوشیار باشیم، هر ایمیلی را باز نکرده و روی هر لینکی کلیک نکنیم، آدرس سایت ها را دقیق چک نماییم که همان آدرس مورد نظر باشد، زمانیکه یک سایت ما را به مرحله پرداخت هدایت می کند، دقت نماییم که مثل همان نوشته شده باشد.

بقیه موارد امنیتی هم این گونه است که لازم بوده سیستم عامل و مرورگرمان را همیشه به روز نماییم، آنتی ویروس اصلی و معتبر داشته باشیم که خصوصیت های امنیت اینترنتی داشته باشد، همچون خصوصیت حفاظت در مقابل وبسایت ها و لینک های آلوده. مرورگرها معمولا از سوی آنتی ویروس افزوده می شود و آنها بخش زیادی از فیشینگ را تشخیص می دهند؛ هم چنین اگر لینک پرداخت از راه ایمیل ارسال شد نباید از راه آن به اینترنت بانک و ایمیل خود وارد شویم.

در این روش، کلاهبرداران سایبری از عدم آگاهی خیلی از کاربران بهره برده و با شگردهای جدید تلاش بر فریب کاربران و سرقت اطلاعات حساب بانکی آن داشته و در جدید ترین شیوه های کلاه برداری با ارسال پیامک های حاوی لینک های جعلی در این خصوص اقدام می کنند.

در این شیوه جدید کلاهبرداری، کلاهبرداران در ابتدا پیامکی با مضمون داشتن پیامی جدید در این سامانه های الکترونیک اعلام شده و کاربر را برای مشاهده این پیام و پرداخت وجه به سایت جعلی بانک هدایت کرده و اطلاعات حساب بانکی آنها را سرقت می کنند. کلاهبرداران بعد از ارسال پیامک به شهروندان، به منظور واریز وجه پول دریافتی آنان را به سایت های جعلی و فیشینگ خود در فضای مجازی هدایت و با سرقت اطلاعات بانکی افراد، مبادرت به برداشت غیر مجاز از حسابشان می کنند.

اما نوع دیگر کلاهبرداری اینترنتی ارسال لینک بخصوص پیامک های قضایی است؛ در واقع با تشکیل ایجاد یک ترس و اطلاع از وضعیت افترا قربانی را مجبور به باز کردن لینک می کنند. بعد از کلیک بر روی این لینک ابتدا گوشی قربانی آلوده به نرم افزاری شده و پیامک هایی حتی برای شماره هایی که در گوشی فرد ذخیره نیستند هم می رود؛ سپس درخواست مقدار کمی پول برای اطلاع از وضعیت می شود که فرد با وارد کردن اطلاعات حساب خود موجودی حساب خویش را از دست می دهد. بعد از این اقدام، سپس شماره تلفن و کد ملی فرد را درخواست می کنند که با این کار کلاهبردار مبادرت به فعال کردن همراه بانک قربانی می کند و چون به سامانه پیامکی هم دسترسی داره می تواند کد را بردارد و از حساب های فرد برداشت کند.

بنابراین مسؤلان سفارش می کنند اگر پیامی ارسال شد که داخل آن لینکی فرستاده بود و برای دریافت خدماتی قرار بود پول بپردازید این پیامک جعلی است. پیامک های قوه قضاییه با سرشماره ADLIRAN است و اگر ADLIRAN در متن پیامک باشد این پیامک جعلی است ضمن این که اطلاع رسانی قوه قضاییه مجانی است.

در همین رابطه پلیس فتا چندی قبل در این حوزه هشدارهای لازم را در چارچوب ارسال پیامک به شهروندان داد. این سازمان در پیامک ارسالی خود به شهروندان سفارش کرده است هموطنان دریافت هر گونه تماس تلفنی با خطوط شخصی و پیام رسان ها در خصوص دریافت جوایز در مسابقات رادیویی، خوش حسابی تلفن همراه و... کلاهبرداری است؛ همینطور تحت هیچ شرایطی بر روی لینک هایی که از سرشماره های شخصی ارسال می شود کلیک نکنند.

گفتنی است طی دو ماه گذشته در این حوزه گفته شده بود مشترکین در صورت دریافت پیامک های مشکوک و حاوی لینک پرداخت رقم به هیچ وجه بر روی لینک کلیک نکنند و حتما به سر شماره دریافت پیامک توجه نمایند چون بطور قطع نباید پیامک های از این نوع و اهمیت بالا با شماره شخصی برای افراد ارسال شده باشد. این مقام مسئول سفارش می کند، مشترکین به خاطر بسپارند که نهادهای دولتی و معتبر از سرشماره های شخصی مبادرت به ارسال پیام نمی کنند و سازمان ها و نهادهای خصوصی و دولتی به طور عمده از شماره تلفن های پوششی معروف به «number mask» مانند «adliran»، «police» و دیگر شماره های تحت عنوان مشخص و مورد تأیید برای اطلاع رسانی استفاده می نمایند.

به صورت کلی کاربران باید توجه نمایند که شخصی در شبکه های اجتماعی، دانلود نکردن فایل ها از سایت های نامعتبر و غیرمطمئن، بروزرسانی آنتی ویروس، دقت در وارد کردن نشانی درگاه های پرداخت الکترونیکی بانکها و توجه به پروتکل امن HTTPS و عدم توجه به ایمیل یا لینک های ناشناس از بروز و ظهور چنین کلاهبرداری هایی پیشگیری کرده و ضریب امنیت را در فضای مجازی بالا می برد.

منبع:

1402/03/09
10:34:37
5.0 / 5
342
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403