چند خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته اند؟

چند خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته اند؟

تجهیزات جانبی: طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تا حالا سه میلیون و 200 هزار خانوار تحت پوشش فیبرنوری قرار گرفته اند.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، در حال حاضر فیبر نوری بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را ایجاد کرده است، پروژه ای که تحقق آن با شروع به کار دولت سیزدهم درصدر برنامه های وزارت ارتباطات قرار گرفت. شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیش از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با تکنولوژیهای جدید و استفاده از خدمات پهن باند دارد.

این در صورتی است که برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.

سال ۱۴۰۱ اقدامات بسیاری توسط وزارت ارتباطات جهت پیشررفت این پروژه انجام شد؛ به شکلی که برخی استانها مانند قم تحت پوشش کامل این فناوری قرار گرفتند. به سبب اهمیت این پروژه و تاکید مسئولان بر آن بخشنامه بند «س» تبصره ۷ قانون بودجه تصویب گردید که با این مصوبه حساب توسعه شبکه فیبرنوری با سرمای اولیه هزار میلیارد تومان ایجاد می شود که با اجرای این پروژه مسیر ایجاد ۱۰ میلیون پوشش تا آخر سال هموار خواهد شد.

در همین رابطه مدتی پیش عملیات اجرائی اتصال مدارس به طرح فیبرنوری با حضور مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و آموزش پرورش در یک مدرسه واقع در شهر پردیس شروع شد و مقرر است ۱۰ تا ۱۵ درصد مدارس امسال پیش از شهریورماه به فیبر نوری متصل شوند و تا انتهای سال ۳۵ درصد مدارس دیگر به این فناوری وصل شوند و طبق اعلام تا آخر این دولت تلاش می شود همه مدارس بوسیله فیبرنوری به شبکه متصل شوند.

حال به تازگی، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – درباره ی این پروژه گفته که تا حالا سه میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفتند و در نظر دارند تا انتهای سال هشت الی ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش قرار بگیرند.

نکته مهمی که وجود دارد این است اینترنتی که مشترکان با این فناوری دریافت می کنند، سرعتی نزدیک به ۹۰۰ مگابیت بر ثانیه دارد و این یعنی تا ۸۰ برابر سرعتی بالاتر از اینترنت فعلی که مردم در اختیار دارند. بدین سبب این پروژه سرویس پایدارتر و باکیفیت تری را در اختیار مردم قرار می دهد و حتی جالب است بدانید که مصرف انرژی فناوری مبتنی بر فیبر نوری بسیار کمتر از فناوری های هم راه است.

و در آخر شایان ذکر است کاربران بدانند اینترنت ماهواره ای نمی تواند سرعت و کیفیت ارتباط مبتنی بر فیبرنوری را فراهم آورد، برای همین همه کشورهای پیشرفته با شتاب درحال اتصال ساختمان هایشان با فیبرنوری هستند و با نگاه به این پروژه در اروپا، می توان فهمید همه بسیج شده اند تا سال ۲۰۲۵ به پوشش حداکثری برسند.

منبع:

1402/03/15
18:33:47
5.0 / 5
350
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403