روایت اقتصاد ایران در ۱۷ خرداد

اقتصاد ایران، بالاتر از میانگین جهانی

اقتصاد ایران، بالاتر از میانگین جهانی

تجهیزات جانبی: تجهیزات جانبی: با ادامه خبرهای مثبتی که در ایام گذشته اقتصاد ایران را در برگرفته، حالا گزارش جدید بانک جهانی نشان میدهد که رشد اقتصاد ایران در سال 2023 بالاتر از میانگین جهانی خواهد بود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، هرچند اعداد به ثبت رسیده هنوز با اهداف کلان کشور در قالب برنامه هفتم توسعه فاصله دارد اما در سالی که تحت تاثیر جنگ روسیه و اوکراین، میانگین رشد جهانی اقتصاد کاهش یافته، اقتصاد ایران بالاتر از میانگین خواهد ایستاد.
چهره روز: اقتصاد ایران
طبق اعلام بانک جهانی، اقتصاد جهانی همچنان از یک سری شوک های بی ثبات کننده رنج می برد و بعد از گذشت بیش از دو سال از همه گیری، تهاجم روسیه به اوکراین و تاثیرات جهانی آن بر بازارهای کالا، زنجیره های تامین، تورم و شرایط مالی، کاهش رشد جهانی را شدت بخشیده است. بانک جهانی رشد تولید ناخالص داخلی برای ایران امسال را ۲.۷ و برای سال ۲۰۲۴ به میزان ۲.۳ برآورد کرده است، به عبارتی ایران رشد اقتصادی ۲.۲ درصدی را تجربه می کند که برابر با متوسط رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقاست. برمبنای برآورد بانک جهانی، اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۲ رشد اقتصادی ۲.۹ درصدی ثبت کرده است.
اتاق تجاری نیز امروز شامخ را منتشر نموده و بالاترین عدد ۴۴ ماه گذشته به ثبت رسیده است. شاخص مدیران خرید (تعدیل فصلی نشده) برای کل اقتصاد ایران ۵۷.۳۰ محاسبه شده است و شاخص کل پس از رکود شدید ماه گذشته بیشترین مقدار ۴۴ ماهه خودرا ثبت کرده است که از شروع مجدد فعالیت ها در بیشتر شرکتها پس از تعطیلی طولانی مدت فروردین حکایت دارد.
در بازار جهانی نیز طلا صعودی بوده است. قیمت جهانی طلا امروز (چهارشنبه) افزوده شد و در صورتیکه سرمایه گذاران در انتظار تصمیم فدرال رزرو هستند، طلا در بازه محدود معامله می شود.
سقوط روز: قیمت دلار
در ایام گذشته قیمت انواع ارز در بازار آزاد روند نزولی داشت و نسبت به هفته های گذشته با کاهش نسبی مواجه گردید. در ساعات گذشته، دلار وارد کانال ۴۰ هزار تومانی شد. در بازار آزاد هر دلار آمریکا با افت بیش از هزار تومانی، تا ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان نیز کاهش پیدا کرد.
بانک مرکزی یک هشدار دلاری نیز داشت. بانک مرکزی به مردم درباره ی وجود دلارهای تقلبی در بازار غیررسمی هشدار داد و اشاره کرد: هموطنان بمنظور جلوگیری از به خطر افتادن اموال و دارایی های خود، برای انجام امور و مصارف ارزی فقط به شعب ارزی بانکها و صرافی های مجاز مراجعه کنند.
رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور نیز از ساعت کار کارمندان گفت. رییس سازمان اداری و استخدامی کشور درباب کاهش ساعت کاری ادارات توضیحاتی ارائه کرد و اظهار داشت: پیشنهاد ما به دستگاه های اداری این است که از ساعت ۱۳ بعدازظهر ادارات تعطیل شوند تا مصرف انرژی کم شود.
تامین شده روز: برق صنایع
وزیر نیرو اظهار داشت: برمبنای برنامه مشترک وزارت نیرو و وزارت صمت، در تابستان امسال برق مورد نیاز ۵۸۰ هزار واحد صنعتی و تولیدی که معادل ۹۰ درصد صنایع کشور را می سازند، بدون محدودیت تامین می شود.
همین طور مدیرکل مدیریت انرژی و امور مشتریان شرکت توانیر با تشریح نحوه نظارت بر مصرف برق ادارات اظهار داشت: برمبنای مصوبه دولت، ادارات موظف به کاهش ۳۰ درصدی مصرف انرژی در ساعات اداری شدند.
در عرصه حمل و نقل نیز خبرهای خوبی وجود داشت. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در امتداد وظایف محوله و نوع نگاه ملی خود به حمل بار به مقاصد مختلف دنیا، مبادرت به راه اندازی خط منظم کانتینری به سوریه کرده که بر این اساس، طی سال ۱۴۰۱ در مجموع ۱۴ سفر دریایی با حمل ۶۵۲۲ TEU بار تجاری کرده است؛ ضمن این که برنامه سفرهای این خط در نیمه اول امسال نیز به نحوی تدارک دیده شده است که ماهانه و بصورت منظم، حمل بار به مقصد کشور سوریه صورت گیرد.
قرمز روز: بازار سرمایه
شاخص کل بورس امروز با ۱۱۰۰ واحد کاهش تا رقم دو میلیون و ۲۸۸ هزار واحد نزول کرد. این در حالیست که شاخص کل با معیار هم وزن با ۲۳۱ واحد افزایش در رقم ۷۷۶ هزار و ۶۴۶ واحد ایستاد.
در خبر بورسی دیگر رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم رونمایی از قرارداد آتی تک سهم اظهار داشت: این ابزار از امروز بصورت عملیاتی روی سه نماد شروع و تا انتهای سال روی نمادهای دیگر عملیاتی خواهد شد.
ایران خودرو نیز امروز خبری جدید داشت. برای متقاضیان عادی و مادرانی که در اولین مرحله فروش یکپارچه خودرو ها، بخش سوم اولویت تابستان ۱۴۰۲ را برای خودروی پژو ۲۰۷ TU۳ کسب کرده اند، از امروز (چهارشنبه ۱۷ خرداد ماه) به مدت ۱۲ روز (تا روز یکشنبه ۲۸ خرداد ماه) امکان واریز وجه فراهم شده تا مبلغ خودرو را واریز نمایند.
منبع:

1402/03/18
14:32:19
5.0 / 5
295
تگهای خبر: ابزار , تجربه , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403