شتاب کشورهای دنیا برای ساماندهی هوش مصنوعی

شتاب کشورهای دنیا برای ساماندهی هوش مصنوعی

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، پیشرفت سریع در هوش مصنوعی نظیر برنامه چت جی پی تی شرکت OpenAI که مورد حمایت مایکروسافت قرار دارد، تلاشهای دولت ها برای موافقت در رابطه با قوانین در ارتباط با استفاده از این تکنولوژی را پیچیده و دشوار کرده است.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، رویترز در گزارشی، جدید ترین اقدامات نهادهای حاکمیتی ملی و بین المللی برای ساماندهی و نظارت بر ابزارهای هوش مصنوعی را بررسی نموده است:

استرالیا

استرالیا می خواهد مقرراتی را در این حوزه معرفی نماید. سخنگوی وزارت صنعت و علوم در آوریل اظهار داشته بود: دولت استرالیا با نهاد مشاورتی علوم اصلی این کشور، سرگرم مشورت بوده و درحال بررسی اقدام بعدی است.

انگلیس

انگلیس سرگرم برنامه ریزی مقررات است. یک سخنگو به رویترز اظهار داشت: "سازمان رفتار مالی" که یکی از چند رگولاتور دولتی مسئول طراحی دستورالعمل در ارتباط با هوش مصنوعی است، با موسسه آلن تورینگ و موسسات قانونی و آکادمیک دیگر سرگرم مشورت است تا درک بهتری از این تکنولوژی پیدا کند.

رگولاتور رقابت انگلیس در مه اعلام نمود بررسی تأثیر هوش مصنوعی روی مصرف کنندگان، شرکت ها و اقتصاد و لزوم استفاده از کنترل های جدید را آغاز خواهد نمود. انگلیس در مارس اعلام نموده بود می خواهد به جای ایجاد یک نهاد جدید، مسئولیت نظارت بر هوش مصنوعی را بین رگولاتورهای حقوق بشر، سلامت، ایمنی و رقابت تقسیم کند.

چین

چین سرگرم برنامه ریزی مقررات است. ایلان ماسک، میلیاردر کارآفرین پنجم ژوئن بعد از سفر به چین و دیدار با مقامات این کشور، اظهار کرده بود: دولت چین به دنبال ایجاد مقررات هوش مصنوعی در این کشور است.

رگولاتور فضای سایبری چین در آوریل، تدابیری را رونمایی نمود که هدف از آنها، مدیریت خدمات هوش مصنوعی مولد است و اعلام نمود می خواهد شرکت ها، قبل از عرضه عمومی، ارزیابی های امنیتی خویش را به مقامات ارائه نمایند.

اداره اقتصاد و فناوری اطلاعات چین در فوریه اعلام نموده بود: پکن از شرکتهای پیشتاز در ساخت مدلهای هوش مصنوعی که می توانند چت جی پی تی را به چالش بکشند، حمایت خواهد نمود.

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا سرگرم برنامه ریزی مقررات است. مارگارت وستاگر، کمیسیونر فناوری اتحادیه اروپا ۳۱ مه اظهار داشت: آمریکا و اتحادیه اروپا، صنعت هوش مصنوعی را جهت استفاده از یک کد رفتاری داوطلبانه ظرف مدت چند ماه و فراهم کردن تدابیر ایمنی تا زمان طراحی قوانین جدید، تحت فشار قرار داده اند. وستاگر اظهار داشت: بر این باور است که این تدابیر، ظرف مدت چند هفته آینده طراحی خواهند شد.

قانونگذاران اتحادیه اروپا در ماه مه در مورد طراحی مقررات سخت گیرانه تر برای کنترل هوش مصنوعی مولد موافقت نموده و ممنوعیت نظارت با استفاده از فناوری تشخیص چهره را پیشنهاد کرده بودند. پارلمان اروپا در ژوئن، در مورد لایحه قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، رای گیری خواهد نمود.

سازمان مصرف کننده اروپا به نگرانی در رابطه با چت جی پی تی و سایر ابزارهای هوش مصنوعی پیوسته و از آژانس های پشتیبانی از مصرف کننده اتحادیه اروپا خواسته است در رابطه با این فناوری و مضرات احتمالی آن برای افراد تحقیق کنند.

فرانسه

فرانسه سرگرم تحقیقات در رابطه با موارد احتمالی نقض مقررات است. بعد از آن که برنامه چت جی پی تی بر سر احتمال نقض مقررات حریم خصوصی، بطور موقت در ایتالیا ممنوع گردید، دیده بان حریم خصوصی فرانسه (CNIL) در آوریل اعلام نمود سرگرم تحقیقات مختلف در رابطه با احتمال نقض شدن مقررات است. مجلس ملی فرانسه در مارس، به هشدارهای گروههای مدافع حقوق مدنی توجهی نکرد و استفاده از نظارت ویدئویی هوش مصنوعی در زمان بازی های المپیک ۲۰۲۴ پاریس را اعلام نمود.

گروه هفت

گروه هفت به دنبال دریافت نظرات برای مقررات در زمینه هوش مصنوعی است. سران گروه هفت در نشست ۲۰ مه که در هیروشیمای ژاپن داشتند، بر لزوم مدیریت هوش مصنوعی و فناوری های ایمرسیو اذعان کرده و موافقت کردند وزیران این گروه در رابطه با این فناوری در قالب "پروسه هوش مصنوعی هیروشیما" گفت و گو کرده و نتاج مذاکراتشان را تا آخر سال ۲۰۲۳ گزارش کنند.

وزیران دیجیتالی گروه هفت بعد از دیداری که در آوریل در ژاپن برگزار شد، اعلام نمودند کشورهای گروه هفت باید مقررات مبتنی بر ریسک در مورد هوش مصنوعی اتخاذ کنند.

ایرلند

ایرلند به دنبال دریافت نظرات برای مقررات در زمینه هوش مصنوعی است. رئیس محافظت از دیتای ایرلند در آوریل اعلام نموده بود هوش مصنوعی باید ساماندهی گردد اما نهادهای نظارتی قبل از شتاب برای ممنوعیت هایی که واقعا معتبر نمی مانند، باید برنامه ریزی کنند که چطور این کار را به شکل مناسب انجام دهند.

ایتالیا

یک مقام ارشد در ماه مه اظهار داشته بود: ایتالیا سرگرم تحقیقات در رابطه با نقض احتمالی مقررات است. سازمان محافظت از دیتای ایتالیا می خواهد پلت فرم های هوش مصنوعی دیگر را مرور کرده و کارشناسان هوش مصنوعی را استخدام کند. برنامه چت جی پی تی بعد از اینکه در مارس، به علت وجود نگرانی هایی از جانب سازمان محافظت از داده ملی بطور موقت ممنوع گردید، در آوریل برای کاربران قابل دسترس شد.

ژاپن

ژاپن سرگرم تحقیقات در رابطه با نقض احتمالی مقررات است. دیده بان حریم خصوصی ژاپن دوم ژوئن اعلام نموده بود اخطار داده است که شرکت OpenAI اطلاعات حساس را بدون اجازه مردم جمع آوری نکند و اطلاعات حساسی که جمع آوری می کند را به حداقل برساند و اگر نگرانی بیشتری وجود داشته باشد، امکان دارد اقدام بیشتری انجام دهد.

اسپانیا

اسپانیا سرگرم تحقیقات در رابطه با نقض احتمالی مقررات است. آژانس محافظت از داده اسپانیا در آوریل اعلام نمود یک تحقیقات مقدماتی را در مورد نقض احتمالی داده توسط برنامه چت جی پی تی شروع کرده و از دیده بان حریم خصوصی اتحادیه اروپا خواسته است نگرانی های حریم خصوصی پیرامون چت جی پی تی را ارزیابی کند.

سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ۱۲ ژوئن از پیشنهاد برخی از مدیران هوش مصنوعی برای ایجاد یک دیده بان هوش مصنوعی مشابه آژانس بین المللی انرژی هسته ای حمایت کرد اما تصریح کرد تنها کشورهای عضو می توانند چنین نهادی را ایجاد کنند نه دبیرخانه سازمان ملل متحد.

گوترش همینطور برنامه هایی را اعلام نموده تا تا آخر سال، کار روی یک نهاد مشورتی هوش مصنوعی رده بالا آغاز شود که توافقهای مدیریت هوش مصنوعی را به صورت مرتب مرور کرده و سفارش هایی را عرضه می کند.

آمریکا

آمریکا به دنبال دریافت نظرات در مورد مقررات مربوطه است. کمیسیون تجارت فدرال آمریکا در ماه مه اعلام نمود این سازمان مختلف است از قوانین فعلی برای کنترل برخی از خطرات هوش مصنوعی مانند افزایش قدرت شرکتهای برتر و کمک به کلاهبرداری، استفاده نماید. مایکل بنت، سناتور آمریکایی در آوریل، لایحه ای را معرفی نمود که بر مبنای آن، نیروی ویژه ای جهت بررسی سیاستهای آمریکا در زمینه هوش مصنوعی ایجاد می شود و راه هایی را برای تهدیدهای متوجه حریم خصوصی، آزادیهای مدنی و روند قانونی را شناسایی می کند.

دولت بایدن در آوریل اعلام نمود به دنبال دریافت نظرات عمومی در رابطه با تدابیری برای مسئولیت پذیری برای سیستم های هوش مصنوعی است.

منبع:

1402/03/24
12:15:11
5.0 / 5
311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403