وزیر ارتباطات در نشست وزرای عضو اكو:

تدوین برنامه راهبردی ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ سازمان اکو در دستور کار قرار گیرد

تدوین برنامه راهبردی ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ سازمان اکو در دستور کار قرار گیرد

به گزارش تجهیزات جانبی، وزیر ارتباطات با اعلان اینکه مشارکت منطقه ای به بهبود توان کشورها در صیانت از جوامع خود در مقابل تهدیداتی مانند نقض حاکمیت سایبری کمک می نماید، اظهار داشت: کشورهای عضو سازمان اکو اگر تنظیم گری مشترکی در برخورد با غول های فناوری بین المللی عرضه کنند می توانند با تعامل با آنها حقوق ملت های خودرا تضمین کنند.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، بامداد امروز (پنجشنبه) نشست رسمی وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی موسوم به اکو به ریاست عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران شروع شد.

زارع پور در سخنرانی رسمی خود در این جلسه اظهار داشت: موجب خوشبختی است که وزارت ارتباطات جمهوری اسلامی ایران در روز ملی فناوری اطلاعات در ایران میزبان این جلسه است.

وی اضافه کرد: به عنوان یکی از بنیان گذاران اکو، جمهوری اسلامی ایران، همیشه بدنبال تقویت همگرایی منطقه ای و موثرتر کردن این نهاد بوده است و بدون شک این جلسه نیز در همین راستا خواهد بود.

زارع پور با اعلان اینکه ما در مرحله حساسی از تحول دیجیتال هستیم، اظهار داشت: فناوری های جدیدی مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، نسل پنجم تلفن همراه و حتی نسل ششم، نیمه هادی ها، کلان داده و سایر فناوری های جدیدی که در راه است؛ علاوه بر ایجاد فرصت های جدید در راستای توسعه جوامع، تهدیداتی را نیز به همراه دارند، پس لازم است در مواجه با این فناوری ها رویکرد مناسبی اتخاذ شود تا هم از فرصت های بی نظیر به وجود آمده نهایت استفاده را ببریم و هم از تهدیدات آنها مصون بمانیم.

وی اضافه کرد: اگر در برخورد با تکنولوژیهای جدید منفعلانه عمل نماییم، شکاف دیجیتالی که الان هم وجود دارد، گسترده تر خواهد شد.

وزیر ارتباطات با ابراز خوشنودی از پیشرفت چشم گیر این سازمان بین المللی در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اشاره کرد: با اینحال همکاریهای میان اعضا به خوبی پیش نرفته است و به عنوان مثال وزرای حمل و نقل عضو اکو یازدهمین نشست خودرا نیز برگزار کرده اند اما امروز سومین نشست وزرای ارتباطات این سازمان درحال برگزاری است، پس لازم است دراین زمینه بازبینی جدی صورت گیرد.

زارع پور با اشاره به این که غیر از برگزار نشدن منظم اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای عضو اکو دو مشکل دیگر نیز وجود دارد، اظهار داشت: نخست این که ما در خیلی از حوزه ها همچون گسترش زیرساخت های ارتباطی، تنظیم گری و رگولاتوری در منطقه، سرمایه گذاری و کار مشترک در عرصه های مربوط به فضا می توانیم با یکدیگر همکاری داشته باشیم که با وجود همه مصوبات قبلی این همکاری ها بصورت موثر و نتیجه بخشی اتفاق نیفتاده است. علاوه بر این بلوک کشورهای عضو اکو، به عنوان یک سازمان منطقه ای مشترک پتانسیل های همکاری بالایی با سایر سازمان های بین المللی دارد که تا کنون دراین زمینه نیز توفیقات قابل توجهی حاصل نشده است. جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا پلی برای اتصال کشورهای عضو اکو با سایر مناطق مانند اقیانوس هند، آفریقا، خلیج فارس و کشورهای حوزه شامات باشد.

وی اضافه کرد: مشارکت منطقه ای به ما کمک می نماید تا بهتر از فرصت های خود استفاده نمائیم و از جوامع خود در مقابل تهدیدات همچون نقض حاکمیت سایبری محافظت نماییم و به توانمندی های داخلی خود همچون پلت فرم های بومی فرصت رشد و شکوفایی بدهیم.

وزیر ارتباطات با اشاره به سرعت بالای تحولات در عرصه ارتباطات و فناوری، اشاره کرد: برای برنامه ریزی مناسب در مواجه فعالانه با آینده فناوری دیجیتال، جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می دهد تدوین برنامه راهبردی ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ این سازمان در دستور کار قرار گیرد.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وی ادامه داد: این مطالعه باید بر ارتقای همکاری منطقه ای در عرصه فناوری های فضایی، هوش مصنوعی، زیرساخت انتقال داده، تنظیم گری، پلت فرم های مشترک، اقتصاد دیجیتال، صیانت از کودکان در فضای مجازی، آموزش و سایر موارد تمرکز داشته باشد بدین سبب پیشنهاد می شود بمنظور تدوین دقیق این سند، پنج کمیته شامل کمیته امنیت سایبری، کمیته اقتصاد دیجیتال، کمیته زیرساخت و انتقال داده، کمیته پشتیبانی از کودکان در فضای مجازی و کمیته پلت فرم ها ذیل کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات اکو تشکل شود.

منبع:

1402/04/24
10:47:44
5.0 / 5
349
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403