کلاهبرداری با وعده برگرداندن آنتن آیفون 14

کلاهبرداری با وعده برگرداندن آنتن آیفون 14

تجهیزات جانبی: بدنبال ممنوعیت واردات آیفون 14، همچنان علاقه مندی به این برند وجود دارد و همین موضوع سبب شده بتازگی تبلیغات گسترده ای در رسانه های اجتماعی و برخی واحدهای صنفی در خصوص بازگرداندن آنتن آیفون 14 قاچاق با شگردهایی از قبیل تغییر سیمکارت صورت گیرد که در این زمینه سفارش می شود مردم فریب آنتن موقت را نخورند و از اعتماد به این افراد اجتناب کنند.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و رجیستری آن مدتی است که بر سر زبان افتاده و بصورت جدی از سال قبل پیگیری شد؛ بااینکه این مدل از آیفون تنها بوسیله رویه مسافری یا سوءاستفاده از این روش وارد کشور می شد اما با این روش هم رجیستر نشد و درنهایت اواخر سال بصورت رسمی واردات آیفون ۱۴ و مدلهای پس از آن به کشور ممنوع اعلام گردید.

اما با این وجود همچنان تمایل از طرف شهروندان و علاقه مندان به این برند وجود دارد، به شکلی که اخیراً تبلیغات گسترده ای در رسانه های اجتماعی و برخی واحدهای صنفی در خصوص بازگرداندن آنتن آیفون ۱۴ قاچاق با شگردهایی از قبیل تغییر سیمکارت مشاهده می شود. با توجه به این که شبکه اپراتوری بصورت مستمر درحال پایش بوده و آنتن دستگاه های قاچاق همچون این دستگاهها مسدود می شود، از طرف کارشناسان، به مردم اکیداً سفارش می شود فریب تبلیغ آنتن موقت را نخورده و از اعتماد به این افراد اجتناب کنند.

طبق اعلام سامانه همتا، واحدهای صنفی هم توجه نمایند که قاچاق کالا جرم است و برمبنای مواد ۱۸، ۱۸ مکرر، ۲۹ و ۳۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سوم دی ماه 1392 و ماده ۲۰ قانون اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 20 فروردین 1401 علاوه بر ضبط کالا، مشمول جزای نقدی، حبس از دو تا پنج سال و شلاق تعزیری حسب مورد خواهد بود.

همچنین به افرادی که قصد خرید گوشی تلفن همراه یا تبلت دارند اکیداً سفارش می شود از فروشگاه های معتبر خرید کرده و حتما فاکتور استاندارد دارای شناسه (IMEI) و مهر فروشگاه دریافت نمایند تا درصورت نیاز به پیگیری موضوع در مراجع نظارتی و قضایی، بتوانند از آن بهره گیرند.

علاوه بر این قبل از خرید نسبت به استعلام اصالت دستگاه بوسیله درگاه های سامانه همتا شامل کد دستوری #۷۷۷۷*، سایت همتا به آدرس hamta.ntsw.ir و اپلیکیشن همتا اقدام نموده و ضمن اطمینان از واردات قانونی دستگاه، از تطابق مدل و برند اعلامی در پاسخ استعلام با مدل و برند دستگاه مطمئن شوند. در پاسخ استعلام حتما دقت شود که دستگاه بصورت تجاری وارد کشور شده و دارای تضمین معتبر است.

استعلام اصالت بوسیله ارسال شناسه (IMEI) به درگاه های سامانه همتا امکان پذیر است. این شناسه که شامل ۱۵ رقم است پشت جعبه دستگاه درج شده و همین طور بوسیله شماره گیری کد #۰۶#* روی دستگاه یا گزینه about در تنظیمات دستگاه قابل مشاهده می باشد. واحدهای صنفی و فروشگاه های اینترنتی موظف می باشند فقط کالای قانونی به فروش برسانند. بدین سبب درصورت بروز هرگونه مشکل با فروشنده، امکان ثبت شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی به آدرس tazirat۱۳۵.ir و سامانه پاسخگویی وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس samt.۱۲۴.ir فراهم بوده و علاوه بر آن بوسیله اتحادیه مرتبط در هر استان نیز قابل پیگیریست.

بیشتر بخوانید
چند نکته مهم که باید قبل از خرید آیفون ۱۴ بدانید

گفتنی است مدتی پیش احمدرضا دهقانی نیا - سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز- سفارش کرده است به سبب این که این مدل گوشی در ایران سرویسی دریافت نمی کند بدین جهت مردم باید از خرید آن اجتناب کنند.

او همین طور گفته بود برخلاف برخی شایعات و گمانه زنی ها، امکان دریافت خدمات و سرویس برای آیفون ۱۴ در ایران وجود ندارد و حتی اگر این گوشی پس از خریداری تا یک ماه سرویس بگیرد نیز بعد از آن سامانه های اف ام اس آنرا شناسایی می کنند و در نهایت خدماتی به آن ارائه نخواهد شد؛ بدین سبب با توجه شرایط قانونی و امکان شناسایی این مدل گوشی، خریداران احتمالی آن اساسا متضرر خواهند شد بدین جهت تاکید آنها این است که مردم نسبت به خرید این گوشی اقدام نکنند.

منبع:

1402/04/26
13:52:52
5.0 / 5
323
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403