چه سایت هایی مشمول اینترنت نیم بها می شوند؟

چه سایت هایی مشمول اینترنت نیم بها می شوند؟

تجهیزات جانبی: تجهیزات جانبی: بدنبال راه اندازی و پبشبرد شبکه ملی اطلاعات در امتداد دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت، تفکیک تعرفه اینترنت داخلی از بین المللی و بدنبال آن برخورداری برخی سرورهای داخلی از تخفیف 50 درصدی در مقایسه با سایت های خارجی همچون مهم ترین مزیت های اجرای این طرح اعلام گردید.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، همزمان با شروع به کار دولت سیزدهم شتاب بخشی به روند تکمیل و اجرای شبکه ملی اطلاعات هم بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت، به شکلی طرح شتاب بخشی به روند اجرای این شبکه از مهر سال ۱۴۰۰ شروع و همچنان در مرحله اجرا قرار دارد و بنابر اعلام مسئولان مقرر است تا انتهای سال جاری به پیشرفت ۷۵ درصدی برسد.
در کنار مواردی مانند ایجاد زیرساخت لازم جهت پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات، بومی سازی دسترسی به اطلاعات، جلوگیری از خروج سرمایه ها و گردش منابع در داخل، کاهش هزینه خدمات اینترنتی، امکان مدیریت بر ترافیک میان اپراتورها، اتصال مستقیم اپراتورها به یکدیگر و افزایش کیفیت و سرعت دسترسی بین آنها، ایجاد یک نقطه مشترک در امتداد ایجاد شبکه ملی اطلاعات و اشتراک گذاری بانکهای اطلاعاتی دستگاهها، ایجاد بستر مناسب و امن برای شبکه توزیع محتوای داخلی و خارجی، امکان ارائه سرویس هایی نظیر آموزش مجازی، تلفن اینترنتی، فراهم کردن امکان ارائه محتوای داخلی و مدیریت هرچه بهتر توزیع محتوا و کاهش تقاضا جهت سرویس اینترنت و استفاده بهینه از پهنای باند بین الملل که جزو مهم ترین مزیت های ایجاد این شبکه عنوان شده است.
ارزان تر شدن اینترنت در شبکه اطلاعات شاید یکی دیگر از مهم ترین خاصیت و مزیت این پروژه باشد. در حقیقت یکی از جنبه های مهم این طرح، بعد اقتصادی آن بوده که هم به نفع دولت و هم به نفع مردم است؛ در حقیقت همین که دیتاهای پرطرفدار مستقیما در شبکه داخلی به گردش دربیاید و یک دفعه به خارج و داخل کشور برنگردد، به سود همه خواهد بود؛ در همین راستا برای سایت ها با سرورهای داخلی در مقایسه با وب سایت های خارجی، تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شد و ارائه دهندگان خدمات اینترنتی از اینترنت ثابت و همراه مطابق مصوبه سازمان رگولاتوری ملزم به رعایت این مساله در محاسبه هزینه اینترنت برای کاربران شدند.
اما از همان ابتدا این که چه سایت هایی مشمول طرح مذکور می شوند، محل پرسش بود بنابران در ابتدا سازمان تنظیم مقررات ارتباطات همزمان با بهره برداری از فازهای اول و دوم، فهرستی از ۱۰۰ سایت پر ترافیک داخلی که سرورهای آنها در ایران قرار دارد را به اپراتورها و شرکت های اینترنت ارائه کرد تا کاربران هنگام مراجعه به این سایت ها تنها نصف هزینه را پرداخت کنند. قرار شد این فهرست به مرور تکمیل شود.
در سال ۱۳۹۹ هم اعلام گردید لیستی بیش از ۲۰ هزار سایت با تعرفه یک دوم وجود دارد و سازمان فناوری اطلاعات هم سامانه ای دارد که آنجا اعلام می کنند آی پی باید داخلی باشد و سپس به اپراتور اعلام می شود که تعرفه را یک دوم کند.
کاربرانی که تمایل به شناسایی سایت هایی که مشمول این طرح می شوند دارند با مراجعه به این لینک و با کلیک بر بخش تعرفه ترافیک سایت های داخلی(سایت های داخلی که مشمول ۵۰ درصد تخفیف در تعرفه می شوند) لیست سایت هارا ببینند.1402/05/14
09:12:43
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403