نشانه های ویروسی شدن گوشی چیست؟

نشانه های ویروسی شدن گوشی چیست؟

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، کم توجهی کاربران در بروزرسانی آنتی ویروس و سیستم عامل سبب آلوده شدن سیستم ها به بدافزارها می شود که از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده را به دنبال دارد.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، قربانیان فضای مجازی با بی توجهی از راه باز کردن پیوست ایمیل های اسپم یا لینک های درون آنها، باز کردن فایل های دانلود شده آلوده از سایت های نامعتبر یا کلیک روی لینک های مخرب، از راه توزیع تبلیغات آلوده، آلودگی از راه هک و نفوذ به سیستم ها؛ بخصوص سیستم هایی که صدمه پذیری آنها وصله نشده است، مورد سو استفاده قرار می گیرند. بنابراین به کاربران سفارش می شود که از یک آنتی ویروس برای مقابله با ویروس استفاده نمایند اما قبل از آن باید بدانند که چه علائمی نشان داده است که دستگاه هشان به ویروس آلوده شده است.

با توجه به این که شبکه های اجتماعی معمولاً از تبلیغات استفاده نمی کنند، این مورد راهی برای آگاهی از ویروسی شدن گوشی است. سایت های متنوعی در اینترنت وجود دارد که استفاده از آنها سبب ویروسی شدن گوشیها خواهد شد. اگر می خواهید مطمئن شوید که گوشی شما ویروسی شده یا خیر، می توانید سایت های شبکه هایی مانند توییتر را باز کنید، اگر در پروفایلتان تبلیغاتی را مشاهده کردید باید حدودا به ویروسی شدن گوشی خود پی ببرید، چونکه این سایت ها عمدتا تبلیغات غیرضروری نداشته اند.

خالی شدن سریع باتری از دیگر نشانه های ویروسی شدن گوشی تلفن همراه است؛ به عبارتی اگر تلفن همراه شما یکباره شارژ خالی می کنید باید حدس بزنید که گوشی ویروسی شده است چونکه وجود ویروس ها باعث می شود که حجم پشتیبانی باتری گوشی کم شود و هنگامی که نرم افزار مخربی وارد گوشی شما می شود، حافظه گوشی شما به صورت متداوم درحال کار است که در نهایت سبب می شود باتری گوشیتان زودتر از گذشته خالی شود.

داغ شدن گوشی مهم ترین نشانه ویروسی شدن گوشی است در حالی که داغ شدن گوشی در زمان های طولانی امری طبیعی به نظر می آید اما باید توجه داشته باشید که اگر در وضعیت عادی و زمانیکه زیاد با گوشی کار نمی کنید، متوجه داغ شدن بیش از اندازه گوشی شدید، احتمال ویروسی شدن گوشی شما وجود دارد، چونکه بعضی از ویروس ها سبب می شوند که بیش از حد طبیعی از CUP گوشی استفاده گردد و درنهایت با داغ شدن غیرطبیعی گوشی روبه رو می شوید.

ریست شدن ناگهانی وای فای می تواند دلیل دیگری در خصوص ویروسی شدن گوشی باشد. در گوشیهای اندرویدی امکان دارد یک دفعه با روشن شدن ناخواسته جی پی اس روبه رو شوید اما نمی توانید این مورد را دلیل بر ویروسی شدن گوشی خود بدانید. در صورتیکه به شکل ناگهانی متوجه شدید که وای فای گوشی از کار افتاده است می توانید به ویروسی شدن شک کنید و برای اینکه از شر این مورد رها شوید باید گوشی را ریست کنید.

اما بعد از آنکه تا حدی از ویروسی شدن گوشی خود اطمینان پیدا کردید چگونه می توانید آنها را حذف کنید؟ بعد از اطمینان از این که تلفن شما توسط بدافزار مورد حمله قرار گرفته است، دکمه پاور را پایین نگه دارید و تلفن را کاملا خاموش کنید. امکان دارد این کار جلوی خسارت بدافزارها را نگیرد، اما می تواند جلوی تلاشهای مخرب برای دسترسی به شبکه های مجاور را متوقف نماید.

بیشتر بخوانید

ویروسی شدن گوشی هوشمند را چطور تشخیص دهیم؟

خاموش کردن همینطور به شما فرصت می دهد تا فکر کنید و تحقیق کنید. آیا برنامه آلوده خاصی را که بدافزار را به دستگاه شما وارد کرده است می دانید؟ آیا می دانید چه نوع نرم افزار دیگری امکان دارد بدون رضایت شما بارگیری کند؟ اگر نتوانید برنامه را در ریشه مشکل پیدا کنید، نمی توانید آنرا حذف کنید. در اینباره پلیس فتا اخطار داده است که برنامه های ضدبدافزار می توانند به شناسایی مواردی که سبب ایجاد مشکلات شما می شوند کمک کنند و حتی امکان دارد نرم افزارهای آلوده را برای شما حذف نمایند. این کار احتیاج به بازگرداندن دسترسی مجدد تلفن به اینترنت دارد.

وقتی دستگاه خویش را مجدداً روشن می کنید و برای جدا کردن برنامه مشکل ساز، وارد برنامه می شوید، ابتدا به حالت ایمن بروید. این کار به محدود کردن خسارت هایی که برنامه آلوده می تواند انجام دهد کمک خواهد نمود. برای اغلب دستگاههای اندروید، می توانید با نگه داشتن دکمه پاور برای چند ثانیه وقتی دستگاه روشن است، به حالت ایمن بروید، سپس روی گزینه Power off ضربه بزنید و نگه دارید.

این کار باید چند گزینه قدرت را ایجاد نماید، همچون گزینه Reboot to safe mode. این حالت را برگزیده و منتظر بمانید تا باردیگر تلفن خویش را راه اندازی کنید. اگر نمی توانید یک حالت امن پیدا کنید، به جای آن، حالت هواپیما را فعال کنید تا دستگاه شما از هر شبکه قطع شود. معمولا می توانید آن گزینه را در بالای سایه اعلان های خود پیدا کنید.

پس از انجام اقدام گفته شده سراغ تنظیمات دستگاه اندروید خود بروید. تا وقتی که بخشی به نام برنامه ها را مشاهده کنید، حرکت کنید. به دنبال فهرستی از تمام برنامه های فعلی خود باشید، برای یافتن فهرست کامل امکان دارد لازم باشد مدیر برنامه را انتخاب کنید. هنگامی که در تنظیمات هستید، حرکت کنید تا برنامه آلوده را در مرکز مشکلات خود پیدا کنید.

به سادگی حذف را انتخاب کنید و دستگاه اندروید شما باید برنامه مورد نظر را حذف کند. همینطور ایده خوبی است که فهرست برنامههای خویش را مرور کنید و بارگیری های مشکوک دیگر را حذف کنید، اگر قبلاً به این فهرست نگاه نکرده اید، امکان دارد از برخی موارد عجیب دستگاه شما روی آن تعجب کنید.

هر دستگاه اندرویدی، مخصوصاً یک دستگاه صدمه پذیر، مستحق حفاظت است. تعدادی برنامه امنیتی وجود دارد که می توانید برای حفاظت از تلفن خود، اسکن ویروس ها و خلاص شدن از شر فایل های ناخواسته و هرگونه نرم افزار آلوده، استفاده کنید. هنگامی که برنامه حذف برنامه دستی را به صورت دستی تمام کردید، یک برنامه امنیتی را دانلود کنید تا به مراقبت از هرگونه مسائل آینده کمک نماید.

منبع:

1402/05/21
15:23:27
5.0 / 5
418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403