ارائه بستری کارآمد برای معرفی محصولات تولیدی توسط پژوهشگران دانشگاه شریف

ارائه بستری کارآمد برای معرفی محصولات تولیدی توسط پژوهشگران دانشگاه شریف

تجهیزات جانبی: تجهیزات جانبی: مدیر دفتر خدمات مدیریت پروژه و مدل سازی اطلاعات ساخت شریف، از ایجاد «کتابخانه ملی اشیاء BIM»، به عنوان بستری کارآمد برای معرفی محصولات تولیدی در کشور آگاهی داد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، در میان تکنولوژیهای جدید توسعه داده شده، مدل سازی اطلاعات ساخت یا BIM جایگاه ویژه ای در جهان پیدا کرده و به ابزاری کارآمد برای تسهیل تحول دیجیتال تبدیل گشته است. با وجود توسعه استفاده از BIM در نقاط مختلف جهان، این فناوری مترقی هنوز در کشور ما به خوبی شناخته نشده و توسعه نیافته است. در این بین، کتابخانه ملی اشیاء BIM، توسعه داده شده توسط دفتر مدیریت پروژه و مدل سازی اطلاعات ساخت دانشگاه صنعتی شریف (PMBIM)، به عنوان مرجعی جامع و قابل اطمینان، بمنظور فراهم آوردن امکان استفاده از قابلیت های مترقی BIM و تحول دیجیتال در صنعت کشور به وجود آمده است.
دکتر امین الوانچی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در این زمینه اظهار داشت: بطور معمول، مهندسان و معماران طی پروسه طراحی دیجیتال مبتنی بر BIM نیاز دارند که بعد از تعیین محصولات مورد نظر جهت استفاده در پروژه های ساختمانی، عمرانی و صنعتی، مدلهای دیجیتال محصولات را در طراحی های خود جای گذاری و بهره گیرند. بدیهی است که تمایل طراحان به استفاده از محصولاتی در طراحی است که مدلهای BIM آنها در دسترس باشد و طراحان بتوانند ارزیابی کاملی از قابلیت های آنها بوسیله مدل دیجیتال داشته باشند. کتابخانه ملی اشیاء بستری برخط را برای تسهیل ارتباط بین طراحان و تولیدکنندگان محصولات فراهم نموده است. تولیدکنندگان محصولات می توانند مدلهای دیجیتال محصولات خودرا با همکاری تیم کتابخانه ملی اشیاء در قالبی استاندارد به وجود آورده و با به اشتراک گذاری آن در این بستر در دسترس طراحان قرار دهند.
الوانچی تصریح کرد: با توسعه استفاده از تلفن های همراه و تبلیت های هوشمند، تیم کتابخانه ملی اشیاء با بهره بردن از مدلهای BIM محصولات، مبادرت به توسعه مدلهای واقعیت افزوده یا AR محصولات نیز کرده است. فناوری واقعیت افزوده با اضافه کردن و نمایش دادن مدل دیجیتالی محصولات در دنیای واقعی، دنیای واقعی را با دنیای مجازی پیوند می دهد. بدین ترتیب، خریداران محصولات تولیدی می توانند با بهره مندی از فناوری AR و بدون نیاز به جای گذاری محصول واقعی، جزییات ظاهری محصولات تولیدی را در فضای واقعی مورد نظر خود مشاهده و محصول، مدل و یا رنگ مورد نظر خودرا با اطمینان خاطر انتخاب کنند. استفاده از فناوری AR سبب تسریع برقراری ارتباط بین تولیدکنندگان و مشتریان محصولات می شود و می تواند کمک شایانی به افزایش سرعت تصمیم گیری و رضایت مندی مشتریان، افزایش فروش محصولات و در نتیجه افزایش درآمد تولیدکنندگان محصولات کند.
طرح تشویقی ایجاد مدل واقعیت افزوده(AR) رایگان
وی خاطرنشان کرد؛ تیم توسعه دهنده کتابخانه ملی اشیاء در طرحی تشویقی و بمنظور آشناکردن تولیدکنندگان با قابلیت های جدید دنیای دیجیتال، اقدام به ایجاد مدل واقعیت افزوده (AR) یکی از محصولات تولیدکنندگان صنعت ساخت کشور بصورت رایگان کرده است. این طرح تا کنون از جانب تولید کنندگان محصولات مورد استقبال قرار گرفته است. باتوجه به علاقه مندی و استقبال تولیدکنندگان از این طرح، تیم کتابخانه ملی اشیاء تصمیم دارد تا به مدتی محدود این طرح را تمدید کند. علاقه مندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر دراین زمینه به وب سایت وب سایت دفتر مدیریت پروژه و مدل سازی اطلاعات ساخت شریف به آدرس https: //pmbim-sharif.ir مراجعه کنند.
شو روم های مجازی معرفی محصولات
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه شریف در ادامه یادآور شد؛ تیم کتابخانه ملی اشیاء با بهره مندی از بستر ایجادشده در مدل سازی اطلاعات ساخت مبادرت به ارائه خدمات شو روم مجازی یا Virtual showroom برای تولیدکنندگان محصولات کرده است. با بهره گیری از شو روم مجازی تولید کنندگان می توانند با گذر از محدودیت های مکانی و زمانی، فضایی مجازی را برای معرفی انواع مدلهای محصولات تولیدی خود تهیه کنند. تولیدکنندگان در این فضا محصولات خودرا باکیفیت بصری بالا، توضیحات متنی کافی و امکان برقراری تعاملات ۲۴ ساعته متقابل با مشتریان، به علاقه مندان عرضه می کنند.
به نقل از دانشگاه شریف، الوانچی در آخر اشاره کرد: توسعه کتابخانه ی ملی اشیاء BIM تا کنون پیشرفت مناسبی داشته است. اما گسترش کامل آن، به شکلی که بتواند به خوبی پاسخگوی نیازمندی های فعالین این حوزه باشد، نیاز به فرهنگ سازی و آشنا کردن فعالان صنعت ساخت و ساز کشور با آن دارد. بمنظور توسعه فرهنگ استفاده از این فنآوری، تیم توسعه دهنده کتابخانه ملی اشیاء BIM مبادرت به برگزاری وبینارهای آشناسازی فعالان صنعت و طرح های تشویقی معرفی تکنولوژی های دیجیتال نوین، مانند طرح AR رایگان از محصولات، در گذشته کرده است و ارائه سمینارها، وبینارها و طرح های جدید را نیز در برنامه خود دارد.
منبع:

1402/05/23
11:03:35
5.0 / 5
371
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403