هشت کاری که نباید در ویندوز ۱۱ انجام دهید

هشت کاری که نباید در ویندوز ۱۱ انجام دهید

تجهیزات جانبی: شاید ویندوز، یک سیستم عامل عالی با فضای تقریباً نامحدود برای سفارشی سازی باشد، اما زیاده روی در این کار، می تواند مشکل ساز باشد.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، ویندوز ۱۱ برای قابلیت شخصی سازی خود شناخته شده است که به کاربران امکان می دهد در خیلی از بخش های سیستم عامل، تغییرات ایجاد کنند. با این وجود، هر چند همه ما امکان سفارشی کردن سیستم عامل و کنترل تنظیمات را دوست داریم، گاهی اوقات بهتر است به تنظیمات پیش فرض، دست نزنیم. درباب ویندوز ۱۱، بهتر است از تغییر در بخش های خاصی از این سیستم عامل، اجتناب نماییم. وب سایت makeuseof در گزارشی، کارهایی را بررسی نموده که بهتر است از انجام آنها در ویندوز ۱۱ اجتناب نماییم.

۱- مایکروسافت دیفندر از کامپیوتر محافظت می کند، هیچ گاه آنرا غیرفعال نکنید

«مایکروسافت دیفندر» که سابق بر این با نام «ویندوز دیفندر» شناخته می شد، اپلیکیشن آنتی ویروس پیش فرض است که از کامپیوتر های شخصی شما در مقابل تهدیدهای مختلف همچون ویروس ها، بدافزارها، جاسوس افزارها و فیشینگ محافظت می کند. این اپلیکیشن مانع از آن می شود که قربانی تهدیدهای آنلاین و آفلاین شوید.

ویژگی اسمارت اسکرین «مایکروسافت دیفندر»، وب سایت ها را برای فیشینگ و احتمال وجود بدافزار، چک کرده و از آلوده شدن کامپیوتر های شخصی جلوگیری می کند. خاصیت هایی مانند کنترل والدین و فایروال، از دیگر خاصیت های باارزش اپلیکیشن «مایکروسافت دیفندر» است و استفاده از همه این خاصیت های این اپلیکیشن برای کاربران ویندوز ۱۰ و ۱۱ رایگان است.

هرچند «مایکروسافت دیفندر» به خوبی نرم افزار آنتی ویروس پولی نیست، اما همه باکس ها را بررسی می کند تا محافظت مناسبی برای کاربران فراهم آورد. اگر قصد نصب نرم افزار آنتی ویروس پولی ندارید، هیچ گاه نباید اپلیکیشن «مایکروسافت دیفندر» را غیرفعال کنید.

۲- نباید نرم افزار را از منابع غیرمعتبر دانلود کنید

مهم نیست که نرم افزار آنتی ویروسی که در کامپیوتر شخصی خود استفاده می کنید چقدر پیشرفته است، هیچ گاه نرم افزار را از منابع نامعتبر دانلود نکنید و اگر آشنایی زیادی به اینترنت ندارید، شناسایی منابع معتبر ممکنست دشوار باشد. با این وجود، همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که پیش از نصب هر اپلیکیشنی، در اینترنت جست وجو کنید تا از نظرات دیگران درباره ی آن نرم افزار خاص و البته وب سایت باخبر شوید.

اگر در جست وجوی اینترنت خیلی وارد نیستید، اهتمام کنید از فروشگاه مایکروسافت برای دانلود اپلیکیشن های خود استفاده کنید. اپلیکیشن های موجود در فروشگاه مایکروسافت، توسط مایکروسافت بررسی می شوند و مطمئن به حساب می آیند. یادآور می شود برای دانلود هر اپلیکیشنی از فروشگاه مایکروسافت، به یک حساب کاربری مایکروسافت نیاز دارید.

۳- بروزرسانی های ویندوز مهم اند، آنها را از دست ندهید

پس از انتشار یک بروزرسانی مهم ویندوز، مایکروسافت به کوشش برای بروزرسانی های امنیتی ادامه می دهد تا کامپیوتر شما را در مقابل تازه ترین بدافزارها، ایمن نگه دارد. اجتناب یا تاخیر در نصب بروزرسانی های امنیتی ماهانه، دستگاه تان را در معرض ریسک جدی قرار می دهد. علاوه بر بروزرسانی های امنیتی، این شرکت بروزرسانی های کیفیت و بروزرسانی های خاصیت های کوچک را هم عرضه می کند که امکان دسترسی به تازه ترین خاصیت ها و بهبودها را برای کاربران فراهم می آورد.

به روزرسانی های ویندوز ممکنست گاهی اوقات آزاردهنده شوند و بر روند کار شما تاثیر بگذارند. اما بیشتر اوقات، تنها عده معدودی از کاربران که قطعات سخت افزاری خاصی دارند، تحت تاثیر قرار می گیرند و حتی اگر جزو آن عده معدود هستید، مایکروسافت به اندازه کافی سریع است تا بوسیله یک بروزرسانی نرم افزاری، مشکل را برطرف کند.

۴- نباید رمزهای عبور ضعیف را انتخاب کنید

هرچند بنظر می رسد ورود به حساب ها و خدمات آنلاین بدون نیاز به وارد کردن رمزعبور، فوق العاده بنظر می رسد اما هنوز کاملا به این نقطه نرسیده ایم. ما از رمز عبور در همه جا استفاده می نماییم تا حساب های آنلاین و آفلاین خودرا ایمن نگه داریم.

اگر از ویندوز ۱۱ یا هر سیستم عامل دیگری استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که یک رمز عبور قوی انتخاب کنید. رمز عبور قوی دارای خاصیت های زیر است:
رمز عبور تلفیقی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادها باید باشد و ۱۲ یا ۱۴ کاراکتری باشد. باید با رمزهای عبور قبلی متفاوت باشد. به خاطر سپردن آن باید آسان باشد.
۵- هیچ گاه از وای فای عمومی بدون VPN استفاده نکنید

اگر اینترنت موبایل تان تمام شده باشد و اتصال اینترنت پرسرعت در خانه ندارید، خدمات وای فای عمومی می توانند به کمک شما بیایند. در حقیقت وای فای عمومی یک اینترنت رایگان است که توسط کسب وکارها، سازمان ها یا شهرداری ها در محلهای عمومی ارائه می شود و به شما کمک می نماید در هزینه خود صرفه جویی کنید.

پیش از اینکه مزایای اینترنت رایگان، شما را به اتصال به وای فای عمومی تشویق کند، از ریسک های در رابطه با آن باخبر شوید. با این وجود، می توانید با بهره گیری از یک سرویس VPN، این ریسک ها را کاهش دهید. یک سرویس VPN هویت واقعی شما را در معرض هکرها قرار نمی دهد، بدین سبب به شما کمک می نماید محافظت شده بمانید و از حریم خصوصی خود محافظت کنید.

۶- از نرم افزارهای قدیمی دوری کنید

یک نرم افزار قدیمی ممکنست کامپیوتر شما را نه فقط در ویندوز ۱۱ بلکه در سایر سیستم های عامل هم در معرض ریسک قرار دهد. برای یک هکر، آلوده کردن یک نرم افزار قدیمی با بدافزار آسان تر از نرم افزار جدید است.

دلایل مختلفی وجود دارد که هکرها نرم افزارهای قدیمی را هدف قرار می دهند. به عنوان مثال، طراحان اپلیکیشن ممکنست دیگر وصله های امنیتی را به علت قدیمی شدن آن دیگر منتشر نکنند. بنابراین، نرم افزارهای قدیمی در مقابل تهدید بدافزار درحال تغییر و تکامل مداوم، محافظت نمی کنند.

علاوه بر امنیت، نرم افزار قدیمی همیشه در سایر معیارهای کلیدی، همچون عملکرد و کارآمدی، عقب هستند. یک نسخه جدیدتر نرم افزار، تازه ترین خاصیت ها و حفاظت بهینه را فراهم می آورد. نرم افزار موجود در کامپیوتر های شخصی ویندوز ۱۱ نیز از این قاعده مستثنی نیست.

۷- نباید کنترل حساب کاربری را غیرفعال کنید، مگر این که یک کاربر پیشرفته باشید

کنترل حساب کاربری (UAC)، یک خاصیت امنیتی در ویندوز ۱۱ است. این خاصیت بطور پیش فرض فعال است تا کامپیوتر شما را از خطراتی که ممکنست هنگام ایجاد تغییرات خاصی در کامپیوتر شخصی تان ایجاد می شود، ایمن نگه دارد. وقتی UAC فعال باشد، یک پیام هشدار نمایش می دهد که از شما می خواهد این تغییرات را در کامپیوتر شخصی خود تائید یا رد کنید.

همچنین ممکنست پیش از اینکه به شما اجازه ایجاد تغییرات بدون مجوز را بدهد، یک رمز عبور مدیر درخواست کند. هیچ گاه نباید هشدارهای UAC را غیرفعال کنید، مگر اینکه یک کاربر پیشرفته باشید که بخواهید آن فرمان ها را دور بزنید. هنگامی که UAC غیرفعال است، هیچ پیامی دریافت نمی کنید که درباره ی عواقب این تغییر به شما هشدار دهد. بنابراین، اگر کاربر معمولی هستید، بهتر است از تغییر حالت پیش فرض UAC خودداری کنید.

۸- از نصب اپلیکیشن های زیاد روی کامپیوتر خودداری کنید

وقتی دیگر از یک برنامه استفاده نمی کنید، بهتر است آنرا حذف کنید. سفارش می شود همه برنامه هایی که دیگر برای شما ضروری نیستند را حذف کنید. با حذف نصب آنها، می توانید حافظه سیستم را آزاد کنید و عملکرد کلی کامپیوتر های شخصی خودرا بهبود دهید. علاوه بر این، همیشه باید به تعداد برنامه های درحال اجرا در پس زمینه توجه داشته باشید و اگر تعداد زیادی از آنها در پس زمینه هستند، اپلیکیشن مورد استفاده، ممکنست آنطور که می خواهید جوابگو نباشد. نصب اپلیکیشن های بیش از اندازه روی کامپیوتر شخصی، سیستم شما را شلوغ کرده و پیدا کردن آنها را دشوار می کند.

بر اساس گزارش وب سایت makeuseof، حالا از کارهایی که نباید در ویندوز ۱۱ انجام دهید آگاه هستید تمام خاصیت هایی که در ویندوز ۱۱ می یابید، برای منظوری هستند اما برای همه نیستند. تنظیمات پیش فرض ویندوز ۱۱ همیشه آن طور که مد نظر شماست، نیست. بنا بر این مهمست که بدانید چه چیزی را باید تغییر دهید و چه چیزی را نباید تغییر دهید.

منبع:

1402/05/29
11:33:41
5.0 / 5
405
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , دانلود , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403