همتی:

اوراق سلف نفتی، سود بیشتری نسبت به اوراق قرضه دارد

اوراق سلف نفتی، سود بیشتری نسبت به اوراق قرضه دارد

تجهیزات جانبی: رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی كه عملاً فروش قطعی است و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود، علاوه بر اینكه انتظارات تورمی را مدیریت می كند، نسبت به اوراق قرضه هم كم هزینه تر و قابل مدیریت تر است و همزمان سود بیشتری هم برای دارنده این اوراق دارد.


رئیس کل بانک مرکزی طی یادداشتی در صفحه شخصی اینستاگرام به مبحث مدیریت نقدینگی و طرح فروش اوراق سلف نفتی پرداخت.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، عبدالناصر همتی در این یادداشت با اذعان به این که در شرایط اقتصادی خاص امروز کشور، وظیفه اصلی بانک مرکزی مدیریت بازار ارز و پول و نهایتا کنترل تورم است، در مورد تأمین سالم کسری بودجه دولت، خاطرنشان کرد: کسری بودجه دولت، به خاطر تحریم صادرات نفت، یک واقعیت و تأمین مالی سالم این کسری بدون استقراض از بانک مرکزی هم یک لزوم است.
همتی کاهش هزینه ها، افزایش درآمدهای مالیاتی، فروش سهام و اموال دولت و انتشار اوراق بدهی یا پیش فروش کالاهایی نظیر نفت را در شرایط تحریمی، چهار چاره تأمین مالی سالم کسری بودجه دولت دانست و اضافه کرد: ظرفیت افزایش درآمد مالیاتی و کاهش هزینه برای دولت و مجلس امسال با توجه به کرونا، مشخص و محدود است. فروش سهام با همه موانع در حال انجام و اوراق بدهی هم تابحال ۵۲ هزار میلیارد تومان فروش رفته است.
رئیس شورای پول و اعتبار در ادامه به طرح فروش اوراق سلف نفتی که به تازگی در فضای اقتصادی کشور مطرح گردیده است، پرداخت و نوشت: طرح فروش اوراق ریالی سلف نفتی عملاً فروش قطعی است و تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود.
وی اضافه کرد: اوراق سلف نفتی علاوه بر اینکه انتظارات تورمی را مدیریت می کند، نسبت به اوراق قرضه هم کم هزینه تر و قابل مدیریت تر است و همزمان سود بیشتری هم برای دارنده این اوراق دارد. البته، واضح است که برای موفقیت این طرح، توافق تمام ارکان نظام و با تاکید بر نظرات دقیق کارشناسان، ضروریست.
همتی در ادامه یادداشت خود انتشار هر گونه اوراق را روش تجربه شده در همه دنیا برای هموارسازی هزینه های دولت و کاهش نوسانات اقتصاد کلان دانست و تصریح کرد: بحث هایی مانند آینده فروشی یا بدهکاری دولت های آینده، چندان با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد. دولت ها همواره با سیاست های مالی در اقتصاد حضور دارند.
رئیس کل بانک مرکزی در انتها اخطار داد: در هر صورت، اگر با منابع چهارگانه بالا، کسری بودجه تأمین نشود، استقراض از بانک مرکزی، حتی اگر غیرمستقیم باشد سبب رشد بیشتر نقدینگی و تورم در سال های آتی و متضرر شدن مردم در آینده خواهد بود.منبع:

1399/05/22
12:20:38
5.0 / 5
1583
تگهای خبر: تجربه , فروش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403