معکوس شدن دیابت در موش ها با یک ایمپلنت پوستی

معکوس شدن دیابت در موش ها با یک ایمپلنت پوستی

به گزارش تجهیزات جانبی، یک ایمپلنت پوستی ترشح کننده انسولین برای معکوس کردن دیابت در موش ها استفاده شد و موفق عمل کرد، البته این کار را بدون احتیاج به استفاده از داروهای ضد رد انجام داد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در سپتامبر سالجاری گروهی از مهندسان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با ساخت یک ابزار کاشتنی جدید معروف به SHEATH که به بیماران دیابتی نوع 1 کمک می کرد، موفق شدند سطح قند خون آنها را بدون احتیاج به تزریق منظم انسولین حفظ کنند و خبرساز شدند. این نوآوری به علت سودمندی و پتانسیل آن برای آسان تر کردن و در دسترس تر کردن درمان دیابت مورد ستایش قرار گرفت.
آزمایشات روی موش ها بسیار امیدوارکننده است
حالا پژوهشگران دانشگاه آلبرتا و دانشگاه کُرنِل یک ایمپلنت پوستی ترشح کننده انسولین اختراع کرده اند که در آزمایش هایی که روی موش ها انجام شد، حتی نشان داد که دیابت را معکوس می کند. همینطور مشخص شد که این دستگاه احتیاج به استفاده از داروهای ضد رد را حذف می کند.
جیمز شاپیرو رئیس پژوهشگاه جراحی پیوند و پزشکی بازساختی در دانشگاه آلبرتا اظهار داشت: اگر بتوانیم پیوندی را با داروهای ضد رد کمتر یا بدون آن انجام دهیم، خواهیم توانست آنرا با خیال راحت تر انجام دهیم و می توانیم بیماران بیشتری را که می توانند از آن سود ببرند، عمل نماییم.
این کار بر مبنای اختراع مینگلین ما(Minglin Ma) از دانشگاه کرنل انجام شده است که یک نخ پلیمری جداشدنی حاوی هزاران سلول جزایر لانگرهانس است که بوسیله ی یک پوشش هیدروژل نازک پوشیده شده است و میتوان آنرا بدون ایجاد واکنش ایمنی در شکم بیمار قرار داد.
جزایر لانگرهانس مناطقی درون لوزالمعده هستند که هورمون های انسولین، گلوکاگون، آمیلین، سوماتواستاتین، پلی پپتید پانکراسی و گرلین را ترشح می کنند و اهمیت بالایی در متابولیسم گلوکز دارند.
شاپیرو قبلاً روی یک ایمپلنت پوستی دیابت با خصوصیت های مشابه کار می کرد و بعد از برخورد با مینگلین ما، ایده ترکیب این دو رویکرد را پیگیری کرد که بسیار موفقیت آمیز از آب درآمد.
شاپیرو می گوید: این ایده در واقع کار کرد! با ترکیب این دو، واقعاً محل پیوند سلول ها را بدون احتیاج به داروهای ضد رد شدن، بهبود بخشید و داده ها بسیار قانع کننده هستند.
آزمایش ها تابحال نشان داده اند موش هایی که تحت پیوند زیر پوستی سلول های جزایر لانگرهانس قرار گرفته اند، بقای سلولی طولانی مدت و برگشت دیابت را بدون احتیاج به داروهای ضد رد خطرناک و اغلب مضر تجربه کرده اند.
داروهای ضد رد که از نظر پزشکی بعنوان سرکوبگرهای سیستم ایمنی شناخته می شوند، داروهایی هستند که برای گیرندگان پیوند عضو تجویز می شوند تا از حمله و رد سیستم ایمنی بدن به اندام خارجی جلوگیری نمایند. در این مورد، از آنها برای اطمینان از رد نشدن پیوند ایمپلنت پوستی ترشح کننده انسولین استفاده می شود. این یک رویکرد ایده آل است که در آن استفاده از آنها مورد نیاز نیست.
قابل اجرا در شرایط مختلف
این اختراع که SHEATH نام گرفته همینطور می تواند در آینده شامل پیوند در سایر شرایطی که سلول های تولیدکننده هورمون در آن نقش دارند مانند کم خونی و بیماری مزمن کلیوی کاربرد داشته باشد.
با این وجود، آزمایشات تابحال به نمونه های کوچکی از موش ها محدود شده است و به منظور عرضه شواهد قطعی از کارایی و ایمنی این ایمپلنت، آزمایش های بالینی بیشتری باید روی حیوانات و انسان ها صورت گیرد.
دیابت می تواند نتایج سلامتی مختلفی از زخم پا که امکان دارد منجر به قطع عضو شود تا مشکلات گوارشی داشته باشد. مدیریت این بیماری اغلب احتیاج به تزریقات روزانه دارد که دست و پا گیر هستند و می توانند در فعالیتهای روزمره اختلال ایجاد کنند.
این مطالعه در مجله Nature Biomedical Engineering انتشار یافته است.1402/09/15
14:06:23
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402