ابداع جلیقه ای برای ثبت تصاویر واضح از قلب

ابداع جلیقه ای برای ثبت تصاویر واضح از قلب

به گزارش تجهیزات جانبی، پژوهشگران یک جلیقه ECG ساخته اند که تصاویر دقیقی از فعالیت الکتریکی قلب عرضه می دهد. این جلیقه با فراهم آوردن تصاویری با وضوح بالا از قلب می تواند خطرات آینده را پیش بینی نماید.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پژوهشگران یک «جلیقه ECG» غیرتهاجمی و قابل استفاده مجدد ساخته اند که تنها ظرف پنج دقیقه می تواند تصاویری با وضوح بالا از فعالیت الکتریکی قلب ثبت کند.
ترکیب داده های این جلیقه با اسکن های MRI قلب می تواند افراد در معرض خطر مشکلات قلبی آینده را بهتر شناسایی کند و همینطور می تواند راه را برای درمان شخصی تر بیماران مبتلا به بیماری قلبی هموار کند.
اغلب ما با دستگاه نوار قلب یا همان ECG آشنا هستیم که شامل مجموعه ای از ۱۲ الکترود قرار گرفته در اطراف قفسه سینه و روی اندام هاست که فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کنند و برای تشخیص ناهنجاری های قلبی مانند آریتمی هایی که می تواند منجر به ایست ناگهانی قلب شود، استفاده می شود. با این وجود این ۱۲ الکترود در اطلاعاتی که می توانند عرضه کنند، محدودیت دارند.
هم اکنون، نقشه برداری از فعالیت الکتریکی قلب را میتوان از راه یک مطالعه الکتروفیزیولوژی(EP) انجام داد که شامل قرار دادن یک کاتتر در حفره های قلب است. این روش تهاجمی معمولا حدود دو ساعت طول می کشد و نیاز به ایجاد یک برش کوچک در ران یا گردن دارد و همینطور احتیاج به آرام کردن بیمار دارد.
روش دیگر، تصویربرداری الکتروکاردیوگرافی(ECGI) است که میتوان آنرا با استفاده از سی تی اسکن که احتیاج به اشعه دارد، انجام داد.
حالا پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن آن دستگاه ۱۲ الکترودی را به شکل قابل توجهی ارتقا داده اند و یک جلیقه ECGI ساخته اند که غیرتهاجمی، کارآمد، سریع و قابل استفاده مجدد است و تصاویری با وضوح بالا از فعالیت الکتریکی قلب عرضه می کند.
این دستگاه همراه با اسکن MRI قلب می تواند خطر مشکلات قلبی در آینده را شناسایی کند.
گابی کاپتور نویسنده مسئول این مطالعه می گوید: ما یک مشکل را در پزشکی قلب و عروق شناسایی کردیم. تصویربرداری قلب در دهه های اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است، اما آنچنان که باید به فعالیت الکتریکی قلب نپرداخته ایم و فناوری استاندارد رایج برای نظارت بر فعالیت الکتریکی قلب، الکتروکاردیوگرام ۱۲ الکترودی(ECG) است که در ۵۰ سال قبل به ندرت تغییر یافته است.
الکترودهای ECG معمولی از نقره/کلرید نقره ساخته شده اند که سیگنال های ECG را با لایه ای از ژل الکترولیت که رسانایی را از پوست بیمار جدا می کند، هدایت می کند. این الکترودها به سادگی صدمه می بینند، قابل استفاده مجدد نیستند و می توانند سبب تحریک پوست شوند. ازاین رو پژوهشگران از الکترودهای خشک مبتنی بر پارچه -ساخته شده از نخ پلی آمید با روکش نقره رسانا - استفاده کردند که راحت، قابل کشش و بدون ژل است و می تواند چندین بار شسته و باردیگر استفاده گردد.
این جلیقه که شامل ۲۵۶ الکترود متصل و قابل جابجایی است، صد درصد از پنبه ساخته شده، قابل تنفس و بادوام است و می تواند در مقابل شستشو در دمای بالا مقاومت کند.
پژوهشگران برای آزمایش جلیقه ECGI خود، ۷۷ داوطلب شامل ۵۰ فرد مسن و ۲۷ داوطلب جوان سالم را انتخاب کردند و تنها پنج دقیقه طول کشید تا این جلیقه فعالیت الکتریکی قلب آنها را در حالت درازکش به پشت ثبت کند.
بعد از آن، یک اسکن تشدید مغناطیسی قلبی غیر تهاجمی(CMR) برای ایجاد تصاویر دقیق از ساختارهای قلب انجام شد و پژوهشگران با ترکیب داده های ECGI و CMR توانستند مدلهای دیجیتال سه بعدی از قلب و فعالیت الکتریکی آن تولید کنند.
متیو وبر، نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ام آرآی قلب بعنوان یک استاندارد طلایی در تصویربرداری قلب، سلامت بافت ماهیچه قلب را به ما نشان می دهد، همچون این که سلول های ماهیچه های مرده امکان دارد در کجا باشند. تصویربرداری عمیق الکتروکاردیوگرافی می تواند به ما کمک نماید تا این خصوصیت ها را با پیامدهایشان مرتبط نماییم و ببینیم چه تاثیری امکان دارد بر سیستم الکتریکی قلب داشته باشند. جلیقه ابداعی ما بخش گمشده این پازل را تکمیل می کند.
پژوهشگران می گویند، جلیقه ECGI آنها می تواند یک روش غربالگری موثر برای شناسایی خطر مشکلات قلبی در آینده باشد.
کاپتور می گوید: ما معتقدیم جلیقه ای که تولید کرده ایم می تواند یک ابزار غربالگری سریع و مقرون به صرفه باشد و با اطلاعات الکتریکی غنی که عرضه می دهد، می تواند به ما در شناسایی بهتر خطر مبتلا شدن به آریتمی های قلبی خطرناک در آینده کمک نماید.
وی ادامه داد: علاوه بر این میتوان از آن برای ارزیابی تاثیر داروها، دستگاههای جدید قلبی و مداخلات سبک زندگی بر سلامت قلب استفاده نمود. هم اکنون، پیشبینی خطر مرگ ناگهانی قلبی دشوار است. بعنوان مثال، معلوم نیست که چگونه امکان دارد یک خصوصیت ساختاری یا ناهنجاری قلب بر خطر تاثیر بگذارد.
به قول پژوهشگران، توانایی تشخیص بهتر خطر آریتمی به عرضه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک می نماید تا تشخیص دهند کدام بیماران به دستگاه هایی مانند دفیبریلاتورهای قابل کاشت که بر قلب نظارت می کنند و در صورت احتیاج به قلب ضربه وارد می کنند تا ریتم طبیعی داشته باشد، نیاز دارند.
از زمان پایان این مطالعه، این دستگاه با موفقیت در ۸۰۰ بیمار مورد استفاده قرار گرفته است. هم اکنون از آن برای ترسیم تصویر قلب افراد مبتلا به بیماری هایی مانند کاردیومیوپاتی استفاده می شود.
مطالعات طولی تأیید خواهند کرد که آیا نشانگرهای زیستی بالقوه ای به دست آمده از ECGI وجود دارد که بتواند برای پیشبینی خطر استفاده شود؟
این مطالعه در مجله Cardiovascular Magnetic Resonance انتشار یافته است.
منبع:

1402/10/02
08:38:05
5.0 / 5
272
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403