با پرتاب اولین محموله به فضا؛

اینترنت ماهواره ای روی گوشیهای عادی به واقعیت نزدیک شد

اینترنت ماهواره ای روی گوشیهای عادی به واقعیت نزدیک شد

تجهیزات جانبی: اسپیس ایکس مجموعه ای دیگر از ماهواره های اینترنتی استارلینک را به فضا فرستاد این اولین ماموریت شرکت در 2024 میلادی و همچنین اولین محموله ماهواره هایی با قابلیتDirect to Cell است.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از اسپیس، یک موشک فالکون ۹ همراه ۲۱ ماهواره استارلینک از مقر نیروی فضایی آمریکا در وندربرگ کالیفرنیا در ساعت ۳: ۱۳ دقیقه به وقت گرینویچ به مدار زمین پرتاب شد. از این تعداد 6 ماهواره مجهز به قابلیت Direct to Cell هستند که دسترسی جهانی به ارسال پیامک و برقراری تماس برای موبایل های معمولی را فراهم می کنند. اسپیس ایکس در توضیح این ماموریت نوشت: این پرتاب شامل ۶ ماهواره اسپیس ایکس با قابلیت Direct to Cell بود که به اپراتورهای شبکه موبایل در سرتاسر جهان امکان می دهد تا بطور نامحسوس خدمات ارسال پیامک، تماس، جستجو در مرورگر در هر زمان و مکانی، چه در خشکی، دریاچه یا آب های ساحلی را برای کاربران فراهم آورند. طبق برنامه ریزی های انجام شده بوستر اول فالکون ۹ حدود ۸.۵ دقیقه بعد از پرتاب به زمین بازگشت و بطور عمودی روی پهپاد کشتی اسپیس ایکس، مستقر در آب های سواحل کالیفرنیا فرود آمد.
این اولین پرتاب و فرود بوستر مذکور بود. طبق برنامه ریزی ها قرار بود ۲۱ ماهواره استارلینک ۶۲.۵ دقیقه بعد از پرتاب از بوستر دوم فالکون ۹ به فضا پرتاب شدند. اسپیس ایک تصمیم دارد با ارسال اولین دسته ماهواره های مجهز به Direct to Cell این فناوری را در مدار زمین آزمایش کند تا بتواند در آینده دامنه فعالیت خودرا از برج های مخابراتی فراتر ببرد. در اصل نیز قرار بود سرویس «فضا به موبایل» با کمک نسل جدید ماهواره های اینترنتی استارلینک تسهیل شود. البته مدتی طول می کشد تا این ماهواره ها به مدار زمین ارسال شوند برای اینکه بزرگتر از آن هستند که روی یک موشک فالکون ۹ سوار شوند و برای ارسال آنها باید منتظر تکمیل شدن موشک استارشیپ ماند. قبل از این نیز اسپیس ایکس تاییدیه آزمایش تماسهای Direct to Cell بین ماهواره های استارلینک و موبایل های معمولی را دریافت کرده بود. کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا درخواست اسپیس ایکس برای آزمایش ماهواره های جدید را به مدت ۶ ماه تایید نمود. در این پروسه که با همکاری شرکت مخابراتی تی موبایل به انجام می رسد، ۲ هزار دستگاه و ۸۴۰ ماهواره به کارگرفته می شوند.


منبع:

1402/10/15
17:58:49
5.0 / 5
217
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402