کره ای ها یک روکش یخ زدای اعجاب انگیز ساختند

کره ای ها یک روکش یخ زدای اعجاب انگیز ساختند

به گزارش تجهیزات جانبی، دانشمندان کره ای روکش یخ زدای جدیدی ساخته اند که از حلقه های نانومیله طلا ساخته شده است و سطوح یخ زده فقط با اندکی تابش خورشید به حالت اولیه خود بازمی گردند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، جلوگیری یا پاکسازی تجمع یخ بر روی سطوح یک مشکل بزرگ در زمستان است. حالا دانشمندان مؤسسه علوم و فناوری پیشرفته کره(KAIST) حالا پوشش نازک جدیدی ساخته اند که از نانومیله های طلا ساخته شده است و می تواند به صورت غیرفعال یخ را تنها با استفاده از نور خورشید ذوب کند.
به نقل از نیو اطلس، در مناطقی که زمستان های سردی دارند، یخ می تواند روی سطوح جمع شود و سبب ایجاد انواع خرابی ها شود. یافتن راه هایی برای عدم یخ زدگی خودرو ها، هواپیماها، جاده ها، باند فرودگاه ها، پنجره ها، صفحات خورشیدی، خطوط برق و سایر زیرساخت ها از یخ یک حوزه اصلی در تحقیقات مهندسی است.
در حالیکه معمولاً از نمک برای یخ زدایی استفاده می شود، همه می دانیم که نمک برای محیط زیست خطرناک می باشد. همینطور تعبیه الکترودهایی که سطوح را گرم می کنند احتیاج به انرژی دارد.
اما سطحی که بتواند به صورت غیرفعال یخ را ذوب کند، می تواند در کاربردهای دنیای واقعی کارآمدتر و ساده تر باشد. این پوشش جدید پژوهشگران کره ای دقیقا همین کار را انجام می دهد و کافی است اندکی نور خورشید را به خود ببیند تا گرم شود و یخ را ذوب کند.
به قول این تیم تحقیقاتی، این پوشش از نانوبلورهای سلولز(CNC) بعنوان پایه تشکیل شده است که میتوان آنرا به سادگی از منابع طبیعی استخراج کرد. ماده فعال آن هم نانومیله های طلا است که قطعاتی هستند که نور خورشید را جذب می کنند و گرم می شوند.
پژوهشگران از راه یک تکنیک ساخت تخصصی، نوارهایی را ایجاد کردند که در آن نانومیله های طلا به صورت حلقه ای چیده شده اند و قابلیت های یخ زدایی را بهبود می بخشند.
این تیم با قرار دادن یک صفحه کنترل دما در بخش پایین و یک لایه ضد آب در بالای این نوار، این مواد را در لابراتوار آزمایش کرد و خصوصیت های ضد یخ بودن(جلوگیری از تشکیل یخ زدگی) و یخ زدایی(حذف یخ های تشکیل شده روی سطوح) آنرا مورد بررسی قرار داد و در هر دو مورد، بعد از ۱۰ دقیقه قرار گرفتن در معرض نور، سطوح تا حد زیادی عاری از یخ بود.
این که این پوشش دقیقا برای یخ زدایی لایه های ضخیم یخ چقدر خوب کار می کند، هنوز معلوم نیست. اما چیزی که مشخص است اینست که نانومیله های طلا باید در معرض نور خورشید قرار بگیرند تا گرم شوند و یخ را ذوب کنند.
استفاده از طلا در جایی که سایر سیستم های مشابه از مس استفاده می نمایند، سؤالاتی را در مورد هزینه و مقیاس پذیری این طرح هم مطرح می کند. تیم سازنده می گوید هنوز کارهای بهینه سازی بیشتری وجود دارد که باید صورت گیرد.
پروفسور هیونگسو کیم، نویسنده مسئول این مطالعه اظهار داشت: این پوشش را میتوان روی سطوح پلاستیکی و همینطور سطوح انعطاف پذیر اعمال کرد که آنرا جهت استفاده در خودرو ها، هواپیماها و پنجره ها در فضاهای مسکونی یا تجاری که یخ زدگی در آنها یک مساله جدی است، مناسب می کند. این پوشش همینطور تا حد زیادی در مصرف انرژی در زمستان صرفه جویی می کند.
این پژوهش در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1402/10/28
16:47:57
5.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402