در گفت وگو با تجهیزات جانبی اعلام شد

ایجاد مرکز ملی مغز در بیمارستان فیروزگر

ایجاد مرکز ملی مغز در بیمارستان فیروزگر

به گزارش تجهیزات جانبی، «مرکز ملی مغز» در بیمارستان فیروزگر با هدف توسعه ابزارها و فناوری های در رابطه با سلامت مغز راه اندازی می شود و مقرر است در آن بر مبنای نقشه راهی مبادرت به تولید فناوری های مرتبط شود.


دکتر رضا پناهی، مدیر آموزش و توسعه مرکز ملی مغز در گفتگو با ایسنا، با بیان این که این مرکز هدف توسعه سلامت مغز را دنبال می کند، اظهار داشت: دنیای امروزه دنیایی است که به سمت استفاده از ابزارها و فناوری های نوین برای حوزه سلامت در حرکت است، بگونه ای که در کشورهای دیگر تحریک غیر تهاجمی مغز با استفاده از امواج الکتریکی یا امواج مغناطیسی و یا حقیقت مجازی را مطرح کرده اند.
وی با اشاره به اینکه اینها مواردی است که سال ها تحقیقات صورت گرفته و کاربردهای درمانی یافته اند، اظهار نمود: در کشور به بخشی از این فناوری ها دسترسی داریم و حتی استفاده بالین هم یافته است، ولی محدودیت جهت استفاده از این ابزارها هم وجود دارد.
پناهی تصریح کرد: مرکز ملی مغز افتتاح شد تا در ابتدا این نوع فناوری ها را توسعه دهد و در این راه فناوری های عصبی مانند تحریک مغزی، حقیقت مجازی را توسعه دهد و در گام دوم مبادرت به کاربردی کردن این فناوری ها کند.
مدیر آموزش و توسعه مرکز ملی مغز خاطرنشان کرد: اتفاق مهمی که مقرر است در این مرکز رخ دهد، اینست که فناوری های ساخته شده در حوزه سلامت مغز، روی انسان به درستی عمل کند و فرایند تحقیقاتی آن هم در این مرکز اجرایی می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه مرکز مغز یک مرکز ملی است، اظهار داشت: این مرکز با حضور قسمتهایی چون معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه علوم شناختی، دانشگاه ها و بخصوص دانشگاه علوم پزشکی ایران بعنوان نخستین دانشگاهی که ایده راه اندازی این مرکز در آن شکل گرفته و مقرر است یک مرکز فرا دانشگاهی و ملی را راه اندازی کنند.
پناهی تصریح کرد: بر این اساس ابزارهایی که در این مرکز به تولید می رسد، کاربرد آن در سطح کشور خواهد بود، ازاین رو وقتی محصولی در این عرصه از جانب دانشگاه ها و یا شرکتهای بخش خصوصی تولید می شود و مقرر است آزمایش های بالینی اجرایی شود، با حمایت این مرکز خواهد بود.
وی در مورد تفاوت مرکز ملی مغز با لابراتوار ملی مغز، توضیح داد: لابراتوار ملی مغز یک لابراتوار ملی نقشه برداری مغز است که لابراتوار در جهت یک هدف خاص یعنی نقشه برداری مغز است و در این لابراتوار توسعه فناوری در حوزه سلامت مغز وجود ندارد و فناوری های موجود آن ساخت داخل نیست.
پناهی اظهار نمود: ولی در مرکز ملی مغز علاوه بر آنکه یکسری ابزار در آن وجود دارد، ساخت فناوری هم در آن اتفاق خواهد افتاد.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون این مرکز در ساختمانی که دانشگاه علوم پزشکی ایران در اختیار ما قرار داده است، فعالیت خویش را شروع کرده است، اضافه کرد: ولی ساختمان اصلی این مرکز که در شروع سال آینده به ما تحویل داده می شود، واقع در بیمارستان فیروزگر است.
این محقق حوزه علوم شناختی، فضای جدید مرکز ملی مغز را در مساحتی به وسعت ۱۴۰۰ متر مربع عنوان نمود و اظهار داشت: این محل جدید درحال تجهیز شدن است و تیم ها مقرر است در این مرکز جدید مستقر شوند.
وی افزود: ما برای ۵ سال آینده فعالیتهای این مرکز برنامه ای را تدوین کرده ایم که چه ابزارها و چه فعالیتهای تحقیقاتی را مقرر است در این مرکز اجرایی نماییم و در این خصوص با چند شرکت همکاری هایی را برای ساخت ابزارهایی در این عرصه شروع کرده ایم.
پناهی، طراحی و ساخت ابزار تحریک عصب «عصب واگ» (vagus nerve) را همچون این ابزارهایی دانست که به صورت مشترک با چند شرکت اجرایی می شود و تصریح کرد: این عصب یک عصب محیطی است که از گردن عبور می کند. این عصب در نورولوژی در درمان سردردهای میگرنی و فشاری مؤثر است، ضمن آنکه در روانپزشکی در درمان افسردگی و حتی برای درمان ترومای بعد از سانحه که برخی از جانبازان ما هم به آن گرفتار هستند، مؤثر است.
مدیر آموزش و توسعه مرکز ملی مغز، اضافه کرد: تولید این ابزار یکی از پروژه های این مرکز به حساب می آید.
وی در مورد وضعیت دسترسی کشور به ابزارهای در رابطه با سلامت مغز با اشاره به اینکه در این حوزه کمبود نداریم، تصریح کرد: بهتر است گفته شود که توزیع مناسبی در این حوزه صورت نگرفته است و زمانیکه بخش خصوصی در این حوزه اقدام نموده، دور از ذهن نیست که تجمع این ابزارها در تهران بیشتر باشد و برنامه ملی و یا کشوری نداشتیم.
پناهی اضافه کرد: ما اگر به فناوری دسترسی داشته باشیم، می توانیم توزیع خوبی در سرتاسر کشور داشته باشیم.
منبع:

1402/11/01
17:03:45
5.0 / 5
248
تگهای خبر: آموزش , ابزار , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403