ارتباط لیزری ماهواره نروژی با زمین برای نخستین بار

ارتباط لیزری ماهواره نروژی با زمین برای نخستین بار

تجهیزات جانبی: به گزارش تجهیزات جانبی، تاسواره کوچک نروژی برای نخستین بار با استفاده از لیزر با زمین ارتباط برقرار کرد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، ماهواره کوچک NorSat-TD آژانس فضایی نروژ نخستین اتصال ماهواره با زمین خویش را با استفاده از یک فناوری نوآورانه لیزری جدید انجام داده است.
به نقل از آی ای، یک تاسواره نروژی با تشکیل نخستین ارتباط نوری با زمین، موفقیت بزرگی در ارتباطات فضایی رقم زده است.
تاسواره NorSat-TD که توسط لابراتوار پرواز فضایی(SFL) برای آژانس فضایی نروژ(NSA) توسعه یافته است، نقطه عطف مهمی برای طراحان و اپراتورهای ماهواره است و آنها را در یک باشگاه انحصاری از سازمان هایی قرار می دهد که کار مشابهی را مدیریت کرده اند.

تاسواره با لیزر
ارتباطات نوری از فناوری لیزر استفاده می نمایند و می توانند مجموعه داده های بزرگ را سریع تر با امنیت بهتر نسبت به ارتباطات فرکانس رادیویی سنتی انتقال دهد.
این فناوری به صورت ویژه برای برنامه های کاربردی در مدار پایین زمین(LEO) مانند رصد زمین، ارتباطات از راه دور، نظارت بر جو، ردیابی کشتی های دریایی و نجوم فضایی، که در آن انتقال دیتای قابل اعتماد بسیار مهم می باشد، کاربرد دارد.
دکتر رابرت ای زی(Robert E. Zee) می گوید: نمایش موفقیت آمیز ارتباط ماهواره ای با زمین توسط تاسواره ۳۵ کیلوگرمی NorSat-TD، کاربرد ماهواره های کوچک تر را که برای توسعه، پرتاب و بهره برداری، مقرون به صرفه تر از فضاپیماهای سنتی هستند، بسیار گسترش می دهد.
ماهواره NorSat-TD برای نشان دادن فناوری های نوین آژانس فضایی نروژ و آژانس فضایی اروپا(ESA) طراحی شده است. این ماهواره به صورت مشترک توسط لابراتوار پرواز فضایی(SFL) موسسه مطالعات هوافضای دانشگاه تورنتو(UTIAS) در کانادا و با همکاری آژانس فضایی نروژ(NOSA) توسعه یافته است.
آژانس فضایی اروپا توضیح می دهد که مأموریت اصلی تاسواره آزمایش و اعتبارسنجی محموله ها و مفاهیم جدیدی از جانب نروژ، هلند، فرانسه و ایتالیا خواهد بود. این ماهواره در آوریل سال قبل به مدار پایین زمین پرتاب شد و تاریخ انقضای پیشبینی شده برای آن حدود آوریل ۲۰۲۷ است.
تاسواره NorSat-TD از دو فناوری حیاتی برای ارتباطات نوری استفاده می نماید. نخستین فناوری کنترل دقیق نحوه قرارگیری است که یک کار چالش برانگیز برای فضاپیماهای کم جرم است. این مکانیسم، تاسواره را به صورت دقیق و پیوسته با ارتباط با یک ایستگاه زمینی در مدارش تراز می کند. NorSat-TD دارای قابلیت های پایداری و هدف گیری نوآورانه ای است.
سیستم ارتباط لیزری معروف به SmallCAT دومین جزء ضروری این ماهواره است. این سیستم توسط کنسرسیومی به رهبری سازمان تحقیقات علمی کاربردی هلند توسعه یافته است که شامل یک پایانه لیزری باکیفیت بالا و یک آینه متحرک می شود که برای قفل کردن پرتو نوری باریک به صورت دقیق روی یک دیده بان ایستگاه زمینی ضروریست.
هدف اصلی این تاسواره ردیابی کشتی های دریایی است. با این وجود، علاوه بر پایانه SmallCAT، محموله های آزمایشی دیگری برای موقعیت یابی پیشرفته جی پی اس، ردیابی فضاپیماها با لیزر و پیشران با سوخت یُد هم حمل می کند. لابراتوار پرواز فضایی می خواهد NorSat-۴ را در سال ۲۰۲۴ پرتاب کند. این ماهواره دارای سنسور جدید تصویربرداری در نور کم برای پیشرفت فناوری ماهواره ای خواهد بود.
این نمایش موفقیت آمیز توسط NorSat-TD نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در قابلیت های تاسواره ها است و درها را به روی روش های ارتباطی ماهواره ای کارآمدتر و ایمن تر می گشاید. این برای دامنه روز افزون کاربردهای مبتنی بر فضا ضروریست.
منبع:

1402/11/18
08:15:56
5.0 / 5
145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402