رئیس پژوهشگاه ملی زیست فناوری در نمایشگاه رسانه های ایران در گزارش تجهیزات جانبی

تلاش محققان برای تشخیص و درمان 10 نوع سرطان با کیت و واکسن

تلاش محققان برای تشخیص و درمان 10 نوع سرطان با کیت و واکسن

به گزارش تجهیزات جانبی، رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری از همکاری با یکی از شرکتهای فناور برای تولید کیت و واکسن ۱۰ نوع سرطان اطلاع داد و اظهار داشت: این کیت به صورت غیرتهاجمی و از راه ادرار قادر به تشخیص بیماری سرطان است و واکسن سرطان هم بر مبنای مونوکلونال آنتی بادی به تولید رسیده است.


دکتر جواد محمدی با حضور در غرفه ایسنا در نمایشگاه رسانه های ایران در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: ما با یکی از شرکتهای موفق در تولید مونوکلونال آنتی بادی که در تشخیص و درمان سرطان مؤثر است، توافق کردیم که این شرکت در پژوهشگاه مستقر شود و با هم افزایی با محققان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری محصولاتی را در حوزه سرطان به تولید برسانیم.
وی این محصولات را شامل کیت های تشخیصی سرطان و درمان این بیماری از راه واکسن عنوان نمود و خاطرنشان کرد: یکی از نگاههای ما اینست که بتوانیم افراد نخبه و محققان کشور را شناسایی و از آنها دعوت نماییم تا با همکاری آنها زیست بومی را برای حل مسائل مهم، ایجاد و تقویت نماییم.
محمدی، سرطان را یکی از موضوعات مهم در دنیا دانست و خاطرنشان کرد: با توافقات صورت گرفته این تیم تحقیقاتی در پژوهشگاه مستقر خواهد شد تا با استفاده از ظرفیتهای بخش خصوصی و پژوهشگاه، مسیری را که باید در مدت ۳ تا ۴ سال طی شود، در زمان کوتاه تری بپیماییم.
رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری ضمن اشاره به زمینه های درمانی سرطان با واکسن، توضیح داد: زمانیکه یک مولکول تولید می شود، این مولکول می تواند بیماری را تشخیص دهد، این مولکول می تواند سلول های سرطانی را هدف گیری کند؛ ازاین رو این مولکول به ابزاری برای تشخیص و درمان بیماری تبدیل می شود.
وی با تکیه بر این که این مولکول با این هدف از جانب محققان این شرکت به تولید رسیده است، اظهار نمود: دو شرکت امریکایی و آلمانی آنتی بادی هایی را که این مولکول را هدف قرار می دهند، به تولید رساندند. این دو شرکت در حدود ۴ میلیارد دلار برای این تحقیقات سرمایه کرده اند و الان این تحقیقات در فاز بالینی ۳ قرار دارد.
محمدی افزود: ما منتظر هستیم تا مسیر فاز بالینی این مولکول از جانب این دو شرکت امریکایی و آلمانی طی شود و بمحض آنکه FDA این محصول را تایید نمود، ما محصول تولیدی این دو مجموعه را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بعنوان یک محصول جدید عرضه می دهیم.
وی با اشاره به اینکه ایران زودتر از این دو کشور به این فناوری دست یافته است، اظهار داشت: ولی ما با محدودیت های مالی مواجه هستیم، در حالیکه این دو شرکت خارجی حدود ۴ میلیارد دلار سرمایه گزاری نموده اند، ولی در ایران این مطالعات با سرمایه گذاری ۲۰ میلیارد تومانی بوده است.
رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، افزود: ما می توانستیم به فاز بالینی وارد شویم، ولی به جای این که هزینه های فاز بالینی را پرداخت نماییم، منتظر ماندیم تا با همکاری این دو شرکت با دریافت تاییدیه FDA این محصول را عرضه دهیم.
محمدی تصریح کرد: این روش برای حداقل ۱۰ نوع سرطان همچون سرطان پستان برای خانم ها، روده، روده بزرگ، کبد، سرطان مغز و برخی از سرطان های خونی کاربرد دارد.
وی ادامه داد: نکته جالب در رابطه با کیت تشخیص سرطان اینست که اساس تشخیص این کیت با نمونه خون و یا بافت بدن بیمار و تهاجمی نیست، بلکه از راه ادرار قادر به شناسایی بیماری سرطان است.
به نقل از ایشان، این فناوری از جانب محققان ژاپنی اعلام شده بود در حالیکه این محققان ۷ سال قبل به این فناوری دست یافته بودند.
منبع:

1402/12/05
09:06:53
5.0 / 5
242
تگهای خبر: آموزش , ابزار , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403