درمان تومورهای مغزی با فناوری شتاب دهنده ذرات سرن

درمان تومورهای مغزی با فناوری شتاب دهنده ذرات سرن

تجهیزات جانبی: یک آشکارساز ذرات که برای نخستین بار توسط فیزیکدانان سرن ساخته شد، از شتاب دهنده های غول پیکر به طول 26 کیلومتر(16 مایل) به سالن های جراحی مغز منتقل شده و توسط دانشمندان آلمانی برای درمان تومورهای مغزی با دقت و ایمنی بیشتر استفاده می شود.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، از بین بردن تومورهای سر و گردن کار نسبتا ساده ای است. پزشک آنها را با مواد شیمیایی مناسب تحت تاثیر قرار می دهد یا آنها را با تشعشعات قوی از بین می برد. مشکل این است که چطور میتوان سلول های سرطانی را بدون از دست رفتن بیمار از بین برد.
به نقل از نیواطلس، یکی از راه های موثر برای درمان چنین تومورهایی استفاده از پرتوهای یونی است. با شتاب دادن به ذرات حامله تا سه چهارم سرعت نور، آنها می توانند به اندازه ۳۰ سانتی متر در بافت زنده نفوذ کنند. برای صیانت از سلول های سالم، روش معمولی حرکت دادن پروژکتور یونی در یک منحنی با مرکزیت قرار دادن تومور در کانون آنست. به این ترتیب، تومور بطور مداوم بمباران می شود در صورتیکه بافت سالم فقط اندکی در معرض اشعه قرار می گیرد. این یک روش ساده و موثر است اما زمانی که تومور در مغز باشد، روش کاملی نیست.
در چنین شرایطی، خطر واقعی قرار گرفتن سلول های سالم مجاور در معرض تشعشعات ثانویه ناشی از برخورد پرتو یونی به بافت ها وجود دارد که می تواند منجر به از دست رفتن حافظه، لطمه به عصب بینایی و سایر مشکلات شود.
برای به حداقل رساندن این امر، سی تی اسکن با اشعه ایکس می توانند موقعیت تومور را دقیقا ترسیم کنند تا جراح را در تنظیم درمان راهنمایی کند. متاسفانه، اسکن گرفته شده پیش از عمل ممکنست نادرست باشد برای اینکه مغز از آن زمان به بعد در جمجمه جابجا شده است.
برای جبران این موضوع، پژوهشگران مرکز ملی بیماریهای تومور آلمان(NCT)، مرکز تحقیقات سرطان آلمان(DKFZ) و مرکز درمان پرتو یونی هایدلبرگ(HIT) در بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ از یک دستگاه تصویربرداری جدید تولید شده توسط جمهوری چک استفاده کردند. این دستگاه ادوکم(ADVACAM) نام دارد که دارای آشکارساز پیکسل Timepix۳ توسعه یافته در سرن است.
Timepix۳ که برای کار با آشکارسازهای نیمه هادی و آشکارسازهای پر از گاز طراحی شده است، یک مدار همه منظوره است که می تواند داده های تشخیصی پراکنده را دریافت کند و خروجی هایی با وضوح بالا در مدت زمان کوتاه عرضه نماید. این به ادوکم اجازه می دهد تا از تشعشعات ثانویه پرتو یونی برای بروزرسانی نقشه های بافت با بهره گیری از تابش استفاده نماید.
لوکاش مارک(Lukáš Marek) از ادوکم می گوید: دوربین های ما می توانند هر ذره حامله تشعشعات ثانویه ساطع شده از بدن بیمار را ثبت کنند.
ایده این است که این بروزرسانی ها تومور را بهتر مورد هدف قرار می دهند و در عین حال میزان تشعشعات ناخواسته ای را که بیمار در معرض آن قرار می گیرد کم کند.
مایکل کمپبل، سخنگوی شرکت Medipix Collaborations می گوید: زمانی که ما آغاز به توسعه آشکارسازهای پیکسلی برای شتاب دهنده ذرات سرن کردیم، یک هدف در ذهن داشتیم و آن شناسایی و تصویربرداری از هر فعل و انفعال ذرات و در نتیجه کمک به فیزیکدانان در کشف اسرار طبیعت در انرژی های بالا بود. خیلی از این زمینه ها در ابتدا پیش بینی نشده بودند و این برنامه نمونه ای درخشان از آنست.
منبع:

1402/12/21
08:22:36
5.0 / 5
168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403