گزارش تجهیزات جانبی؛

مهم ترین پروژه های فضایی سال 1403

مهم ترین پروژه های فضایی سال 1403

به گزارش تجهیزات جانبی، فناوری فضایی سال قبل را با ۷ پرتاب فضایی، پربار طی کرد و پیشبینی می شود با ساخت ۲۰ ماهواره و پایگاه فضایی، سال جدید هم سال پر پرتابی باشد.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از مهر، تهیه و تصویب برنامه ده ساله صنعت فضایی کشور در شورایعالی فضایی ایران، رونمایی از ماهواره های جدید، ۷ پرتاب تحقیقاتی و عملیاتی فضایی، توسعه همکاریهای بین المللی فضایی با کشورهای صاحب فناوری فضایی، آغاز ساخت بزرگترین پایگاه فضایی کشور در چابهار و آغاز عملیات طراحی و ساخت منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی بخشی از دستاوردهای متخصصان و دانشمندان صنعت فضایی کشور در سالی که گذشت به شمار می آید.
روزشمار پرتاب های فضایی ۱۴۰۲:
مهر ۱۴۰۲: پرتاب ماهواره نور ۳
ماهواره نور۳ که یک ماهواره سنجشی و شناسایی بود همزمان با ایام آغاز امامت حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) توسط ماهواره بر ترکیبی سه مرحله ای قاصد با سرعت ۷/۳ کیلومتر بر ثانیه و ۴۸۰ ثانیه در مهرماه سال قبل به فضا پرتاب شد و بعد از پرتاب در مدار ۴۵۰ کیلومتری قرار گرفت.

آذر ۱۴۰۲: پرتاب کپسول زیستی
احیا شدن زیست در فضا برای نخستین بار پس از ۱۰ سال یکی دیگر از دستاوردهای فضایی سال ۱۴۰۲ بود از همین رو جدید ترین کپسول زیستی ایران با نام «کاووس» با پرتابگر بومی «سلمان» با موفقیت به فضا پرتاب شد. این کپسول زیستی محموله علمی، پژوهشی و فناورانه در جهت تحقق نقشه راه طرح اعزام انسان به فضا است که به منظور توسعه و اکتساب فناوری های مورد نیاز در این راستا، به ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری از سطح زمین پرتاب شد.
با پرتاب موفق این کپسول ۵۰۰ کیلوگرمی که به سفارش سازمان فضایی ایران و توسط پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ساخته شده بود، توسعه فناوری های مختلف طرح اعزام به فضا شامل پرتاب، بازیابی، سامانه های کنترل سرعت و سپر ضربه گیر، طرح آیرودینامیک کپسول و چتر، سامانه های در ارتباط با کنترل و پایش شرایط زیستی مورد آزمایش قرار گرفت.

دی ۱۴۰۲: پرتاب ماهواره ثریا
همچنین ماهواره بر قائم ۱۰۰، ماهواره بومی ثریا از سری ماهواره های تحقیقاتی SRI ساخت پژوهشگاه فضایی ایران را دیماه ۱۴۰۲ با موفقیت در مدار ۷۵۰ کیلومتری زمین برد تا رکورد جدیدی از نظر ارتفاع پرتاب ماهواره در کشور به ثبت برساند.
این ماهواره بر سوخت جامد قابلیت حمل اجرامی به بزرگی ۱۰۰ کیلوگرم در مدار حدود ۵۰۰ کیلومتر را دارا است که در سومین پرتاب آزمایشی خود با ثبت رکورد جدیدی در پرتاب های بومی توانست با موفقیت ماهواره ثریا با جرم حدود ۵۰ کیلوگرم را در مدار ۷۵۰ کیلومتر دایروی قرار دهد.
این پرتاب قدمی مهم در جهت افزایش توانمندی تزریق ماهواره در مدارهای بالاتر محسوب می شد.

بهمن ۱۴۰۲: پرتاب ماهواره مهدا
در بهمن ماه سال قبل برای اولین بار متخصصان فضایی سه ماهواره داخلی را همزمان با ماهواره بر بومی در مدار قرار دادند.
ماهواره بر سیمرغ که توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ساخته شده بود، ماهواره مهدا و دو نانو ماهواره کیهان ۲ و هاتف ۱ از پایگاه امام خمینی (ره) با موفقیت در مدار بیضوی با ارتفاع کمینه ۴۵۰ کیلومتر و ارتفاع بیشینه ۱۱۰۰ کیلومتری زمین تزریق شد.
ماهواره مهدا ماهواره ای تحقیقاتی است که مراحل طراحی، ساخت، تجمیع و آزمون آن در پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده است و نانوماهواره های کیهان ۲ و هاتف ۱ هم توسط شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) طراحی و آماده پرتاب شده اند.

اسفند ۱۴۰۲: پرتاب ماهواره پارس ۱
آخرین پرتاب ماهواره ای در سال ۱۴۰۲ اسفند ماه بود که بدین سان ماهواره ۱۳۴ کیلوگرمی پارس ۱، از سری ماهواره های تحقیقاتی - سنجشی توسط پرتابگر سایوز از پایگاه پرتاب وستوچنی روسیه به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار خورشید آهنگ با ارتفاع ۵۰۰ کیلومتر از سطح زمین تزریق شد.
با پرتاب ماهواره پارس یک، دوازدهمین پرتاب در دولت سیزدهم انجام شد.

مهمترین پرتاب های فضایی در سال جدید
حسن سالاریه، رئیس سازمان فضایی ایران روند پرتاب ماهواره ها در سال آینده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ماهواره ناهید ۲ نمونه پروازی، بلوک انتقال مداری سامان نمونه پروازی و همینطور ماهواره ظفر ۲ نمونه پروازی، برای پرتاب سال ۱۴۰۳ برنامه ریزی شده اند.
وی اضافه کرد: ما در سال ۱۴۰۳ همانند سال ۱۴۰۲ سال پر پرتابی خواهیم داشت چون ماهواره های گوناگونی درحال اتمام هستند و تعدادی ماهواره هم سال آینده تکمیل می شوند.
وی اضافه کرد: همینطور درحال برنامه ریزی هستیم که برای سالهای ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ هم پرتاب کپسول زیستی با جرم و حجم بیشتری داشته باشیم. امکان دارد کپسول های دیگری هم در ابعاد کوچک تر برای آزمون و دستیابی به فناوری های جدیدتر طراحی و پرتاب نماییم.
رییس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به چشم انداز همکاریهای ایران با سایر کشورها در مورد پرتاب ماهواره اظهار داشت: از ظرفیت بین المللی هم در حوزه پرتاب و هم همکاری در زمینه داده و تصویر، سنجش از دور، در حوزه های مخابراتی و سنجشی استفاده می نماییم ازاین رو برای سال آینده با کشورهای مختلف همکاری خواهیم داشت.
همچنین با عنایت به اهمیت حوزه فضا در کشور، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد وضعیت پرتاب ها در سال ۱۴۰۲ و برنامه های آینده فضای کشور به مهر اظهار داشت: درخشان ترین سال در فضایی شدن کشور سال ۱۴۰۲ بود. ۷ پرتاب فضایی داشتیم و ماهواره های گوناگونی در مدار قرار گرفتند. موفق شدیم زیست در فضا را برای نخستین بار پس از ۱۰ سال تعطیلی احیا نماییم. همینطور ساخت بزرگترین پایگاه فضایی کشور آغاز شد که انشاالله فاز اول آن سال آینده به بهره برداری می رسد.
وی اضافه کرد: هم اکنون بیشتر از ۲۰ ماهواره برای سال آینده در دست ساخت داریم که بخشی از آن منظومه ماهواره شهید سلیمانی است.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از مهر، با عنایت به ادامه همکاریهای بین الملل در سال جدید و تعداد ماهواره های درحال ساخت و درحال تکمیل به نظر می آید سال ۱۴۰۳ سال پر پرتابی باشد. بهره برداری از فاز اول پایگاه چابهار به منظور دسترسی به مدار خورشید آهنگ و انجام پرتاب های بومی بیشتر نظیر پرتاب ماهواره ناهید ۲ نمونه پروازی، بلوک انتقال مداری سامان نمونه پروازی و همینطور ماهواره ظفر ۲ نمونه پروازی همچون برنامه های فضایی سال جدید خواهند بود. همینطور برنامه ریزی برای پرتاب کپسول زیستی با جرم و حجم بالاتر در سال ۱۴۰۳ هم در دستور کار سازمان فضایی قرار دارد.


منبع:

1403/01/08
13:10:56
5.0 / 5
131
تگهای خبر: بین المللی , شركت , صنعت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403