با تكیه بر هوش مصنوعی صورت گرفت؛

شناسایی ۴۰ هزار تغییر کاربری غیر مجاز توسط سامانه پنجره واحد زمین

شناسایی ۴۰ هزار تغییر کاربری غیر مجاز توسط سامانه پنجره واحد زمین

به گزارش تجهیزات جانبی، سازمان فناوری اطلاعات اعلام نمود که پارسال بیشتر از ۴۰ هزار تغییر کاربری غیر مجاز توسط سامانه پنجره واحد زمین، شناسایی شد.به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، براساس اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، با سراسری شدن خدمات سامانه پنجره واحد زمین به ۱۶ استان باقیمانده کشور، هزاران هکتار از اراضی کشور با استفاده از هوش مصنوعی مورد پایش قرار گرفت.
بر اساس این اعلام، سامانه پایش اراضی که یکی از دو زیرسامانه پنجره واحد زمین است و هم وظیفه پردازش و مقایسه تصاویر ماهواره ای قبل و پس از تغییر کاربری در بازه های زمانی مختلف و با تاکید بر هوش مصنوعی را به عهده دارد، موفق به شناسایی بیشتر از ۴۰ هزار تغییر کاربری شد که این تصاویر حفاظت ۲۰ هزار هکتار از اراضی سراسر کشور را به دنبال داشته است.
در همین راستا، استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی در پردازش تصاویر ماهواره ای زمین که توسط دو شرکت دانش بنیان انجام شد سبب بهبود ۴۵ درصدی در دقت شناسایی تخلفات نسبت به ابتدای سالجاری شده است.
زیرسامانه درگاه متقاضیان مردمی که به صدور مجوزهای زمین محور می پردازد هم با اتصال حدود ۲۴ دستگاه از ۴۷ دستگاه اجرایی و با کاهش محسوس زمان انتظار برای متقاضیان دریافت مجوز و بدون احتیاج به رجوع حضوری، نسبت به صدور مجوزهای مختلف می پردازد به صورتی که تا کنون بیشتر از ۴۹۰ هزار درخواست، توسط بیشتر از ۳۷۸ هزار متقاضی دریافت خدمت و مجوز در پلت فرم زمین ثبت شده است. پاسخگویی به این درخواست ها که پیش از این ماه ها به طول می انجامید، با استفاده از خدمات سامانه زمین در مقایسه با قبل به ۵۰ درصد کاسته شده است و هم اکنون در بسیاری موارد در کمتر از ۹۰ روز، مجوز درخواستی متقاضیان صادر می شود. مجوزهایی که توسط سکوی زمین صادر می شود، نیازمند تبادل استعلام های گوناگونی در بین دستگاههای متولی است که همگی مجانی و بعضاً بلادرنگ پاسخ داده می شوند. پیش از این که سامانه زمین فعالیت خویش را به صورت رسمی آغاز کند، برخی دستگاه ها به صورت غیرقانونی برای پاسخگویی به استعلامات، مبادرت به دریافت وجه از مردم می کردند که با آنها برخورد شد.
بنا بر این گزارش، سامانه پنجره واحد زمین توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران و با همکاری دبیرخانه ستاد هماهنگی و مبارزه با مفاسد اقتصادی راه اندازی شده و بهره بردار این سامانه سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور است. سامانه پنجره واحد زمین به نشانی iraneland.ir الان آماده عرضه خدمات به متقاضیان است.

1403/01/10
14:56:42
5.0 / 5
144
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403