درج تاریخ مصرف، الزامی كه به دست فراموشی سپرده می شود

درج تاریخ مصرف، الزامی كه به دست فراموشی سپرده می شود

به گزارش تجهیزات جانبی درج تاریخ تولید و انقضای یك محصول از حقوق مصرف كننده است كه ضامن سلامتی مردم بوده و مانع تحمیل هزینه ها و بیماری های ناشی از فساد محصولات تاریخ مصرف گذشته، می شود.


به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، تاریخ مصرف درج شده بر روی محصول از مهمترین قوانینی است که برای حفظ سلامت کالاها درج می شود و تولیدکننده ملزم به ثبت آن برای محصول است و مصرف کننده هم با عنایت به محدوده زمانی از تولید تا انقضا مبادرت به خرید می کند.
از یک دهه پیش، اجبار درج زمان تولید و انقضا در کنار قیمت بر روی محصولات از جانب سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به تمام واحدهای تولیدی و شرکت های پخش بگونه ای که به سادگی برای مصرف کنندگان قابل رویت باشد الزامی شد، همینطور واحدهای عمده و خرده فروش هم موظف به خودداری از توزیع کالای فاقد اطلاعات شدند.
مواد غذایی و خوراکی، داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی همچون محصولاتی هستند که درج زمان مصرف بر روی آنها الزامی است بر همین مبنا مصرف کننده هم می تواند تصمیم به خرید و سپس استفاده آن در زمان مشخص شده بگیرد بعنوان مثال شیر بدون مواد نگه دارنده از محصولاتی است که تاریخ مصرف آن محدود به سه روز می شود که در صورت نگهداری آن در شرایط نامناسب این زمان، کوتاه تر هم می شود.
به عنوان مثال، ماست هم زمان طولانی برای رسیدن به انقضا طی نمی کند بر همین مبنا مشتریان برای مصرف آن باید نه به تاریخ انقضا که به زمان تولید آن توجه نمایند تا بتوانند حداقل چند روز آنرا در یخچال خانه نگه دارند؛ البته نباید فراموش کرد که باید از مصرف مواد غذایی با تاریخ انقضای طولانی تر هم بعد از فرارسیدن زمان مشخص شده، خودداری کرد.
اما سوال اینجاست اما ایرانیان تا چه میزان به تاریخ درج شده بر روی یک محصول توجه می کنند؟
در این مورد آمار رسمی وجود ندارد اما اگر مدت زمانی را در یک فروشگاه بزرگ صرف کرده باشید الگوهای رفتاری متفاوتی را شاهد خواهید بود از کسانی که بدون توجه به زمان مصرف کالاها با زمان مصرف کوتاه و بلند مبادرت به خرید می کنند، کسانی که بعضی از محصولات را در اولویت بررسی قرار می دهند یا تنها تاریخ انقضای آنرا نگاه می کنند و عده دیگری که به صورت سخت گیرانه تمام کالاها را مورد بررسی قرار می دهند.
خانمی میانسال در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به علت حجم بالای کالاهای مورد نیاز که همزمان مبادرت به خرید آنها می کنم، فرصت کافی جهت بررسی تمام محصولات را ندارم، تابحال هم به مشکل خاصی بر نخورده ام، البته شیر را خریداری نموده ام که به سرعت فاسد شده اما گاهی فروشندگان آنرا پس می گیرند.
وی در مورد مصرف محصولات با تاریخ مصرف طولانی تر هم توضیح داد: انقضا برای موارد طولانی تر اهمیت ویژه ای ندارد، چونکه پس از گذشتن تاریخ مصرف هم بیشتر آنها قابل استفاده هستند و تابحال هم باعث مسمومیت یا بیماری نشده اند فقط باید در جای مناسب از آنها نگه داری کرد.
خانم جوانی هم با اشاره به اینکه تاریخ مصرف تمام محصولات مهم می باشد و باید به آنها دقت کنیم تصریح کرد: محصولاتی که انقضای آنها فرارسیده را پیش از دور ریختن از بین می برم که کسی هم نتواند اشتباهی از آنها استفاده نماید بعنوان مثال داروها را خرد می کنم تا غیرقابل استفاده شده و از بین بروند.
وی تصریح کرد: زمان خرید، تاریخ تولید همه اجناس را بررسی می کنم که به روز و دقیق باشد در غیر این صورت از خرید آنها خودداری می کنم.
درج تاریخ تولید و انقضا بر روی کالاها از الزامات برای تولید کنندگان است که در پشتیبانی از حقوق مصرف کننده صورت می گیرد و چند سالی می شود که حتی بر روی محصولاتی مانند تخم مرغ هم تاریخ مصرف درج می شود تا مصرف کنندگان در زمان استفاده از این محصول با مشکل فساد آن مواجه نشوند.
ادعاهایی در مورد سواستفاده تولیدکنندگان در درج تاریخ تولید اشتباه یا تغییر در زمان مصرف کالاهای مرجوعی وجود دارد که تابحال از منابع رسمی مورد تایید قرار نگرفته است. بارها تاکید گردیده است که در صورت بروز چنین تخلفی، سازمان های مربوطه برخورد خواهند کر.
البته سازمان پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از همان یک دهه قبل از مردم خواست تا در زمان خرید کالا به زمان مصرف درج شده بر روی محصولات دقت کنند و در صورت مخدوش یا نبود اطلاعات لازم چنین تخلفاتی را از راه تلفن و سامانه ۱۲۴ گزارش دهند تا با متخلفان برخورد قانونی صورت بگیرد.
یکی از مهم ترین مسائل در مصرف مواد غذایی و دارویی این است که با سر رسید تاریخ انقضا حتی اگر مزه یا شکلی از فساد را به خود نگرفته اند از مصرف آنها خودداری نماییم، چونکه در صورتیکه از زمان مشخص شده، عبور کرده و مصرف کننده متوجه خراب شدن آن نشده باشد، استفاده از محصول می تواند به بدن صدمه برساند و عواقبی مانند مسمومیت غذایی یا دارویی را به دنبال داشته باشد.1399/05/30
21:41:15
5.0 / 5
1217
تگهای خبر: شركت , فروش , قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403