۲برابر شدن صادرات گاز طی هفت سال ثمره صنعتی شعله ور اما بی هیاهو

۲برابر شدن صادرات گاز طی هفت سال ثمره صنعتی شعله ور اما بی هیاهو

به گزارش تجهیزات جانبی توسعه صنایع نفت و گاز یكی از برجسته ترین بخش های كارنامه هفت ساله دولت است؛ صنایعی كه باآنكه در تیررس تحریم های آمریكا قرار گرفته ولی حالا توسعه معناداری را تجربه می كند.


صادرات نفت و گاز بعنوان مهمترین منبع درآمد ارزی دولت و مجرای توسعه اقتصادی کشور، همزمان با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» هدف اصلی تحریم ‍ های آمریکا قرار گرفت. دو سالی می شد که اجرایی سازی برجام، با رفع تدریجی موانع صادرات نفت و توسعه صنایع نفتی، روزنه های تازه ای به روی این بخش مهم از اقتصاد کشور گشوده بود که خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعیین هدف «به صفر رساندن» صادرات نفت ایران، بار دیگر این بخش اقتصاد کشور را در تنگنا قرار داد.
مسئولان نفتی کشور ولی از پای ننشستند و به رغم سختی ها و محذوریت های بسیار، با عزمی جدی به اقدامات خود در راه توسعه این صنایع ادامه دادند. در نتیجه سیاستگذاری مدیران و تلاش متخصان و مهندسان این حوزه، امروز می توان از نفت و گاز بعنوان یکی از موفق ترین بخش های صنعتی کشور نام برد که توانسته در شرایط تحریمی به رشد خود ادامه دهد و کشور را از توسعه خود منتفع کند.
در این میان، صنعت گاز بعنوان یک صنعت زیربنایی، تأمین کننده انرژی پاک و عامل توسعه کشور، رشدی قابل ملاحظه ای را در هفت سال قبل تجربه کرده است.
در نتیجه تلاشهای بی وقفه در این حوزه، تولید روزانه گاز خام در کشور با رشدی ۳۷ درصدی از ۶۰۰ میلیون متر مکعب در سال ۹۲، حالا به حدود یکهزار میلیون متر مکعب در روز رسیده است. به پشتوانه افزایش جهشی تولید گاز کشور در پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز خام کشور در اسفند ۹۸ برای اولین بار تا این اندازه افزایش یافت.
با کار عظیمی که در میدان های مشترک گازی در این دولت انجام شده، امروز تولید گاز ایران از منابع مشترک ۲.۵ برابر افزایش یافته است. پیشی گرفتن ایران در تولید گاز از کشور قطر از میدان پارس جنوبی در شرایطی که سهم ایران از این میدان بسیار کمتر از قطر است، نتیجه تلاش شبانه روزی مسؤلان و متخصصان نفتی است. حالا همه فازهای میدان پارس جنوبی به جز یک فاز به مرحله بهرهبرداری رسیده است.
وزارت نفت همینطور توسعه شبکه گازرسانی را هم در دستور کار خود دارد. امروز شبکه گازرسانی با رشدی ۵۰ درصدی نسبت به سال ۹۲ به ۴۱۰۰۰ کیلومتر افزایش یافته است. نهضت گازرسانی که با مطالعات اقتصادی در ۱۳۹۲ با جدیت شروع شد توانست تعداد روستاهای گازرسانی شده را از حدود ۱۴۰۰۰ در ابتدای دولت یازدهم به حدود دو برابر و بیشتر از ۳۵۰۰۰ روستا برساند. حالا درصد جمعیت برخوردار روستایی از گاز، رشدی ۴۶ درصدی را در مقایسه با سال ۹۲ تجربه می کند.
بنابراین، اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در این عرصه باعث شد ایران در بخش تولید گاز به خودکفایی برسد. به قول رئیس جمهوری در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت، می توانیم در فصل زمستان حدود ۸۰۰ میلیون متر مکعب گاز در اختیار خانه ها و مصارف کشور قرار دهیم؛ این معادل ۵ میلیون بشکه نفت می باشد.
گاز صنعت استراتژیکی است که ضمن تضمین تأمین انرژی پاک، اسباب توسعه کشور را هم فراهم می آورد. گاز بعنوان صنعتی زیربنایی، سوخت لازم برای صنعت بزرگتری مانند پتروشیمی را تأمین می کند.
افزایش تولید گاز، زمینه توسعه صادرات در این عرصه را هم فراهم نموده است. امروز در غرب کشور گاز را به ترکیه و عراق صادر می نماییم. توان صادرات گاز به کشورهای شرقی هم وجود دارد و در این راستا خط لوله گاز تا مرز پاکستان کشیده شده است. افزایش بیشتر از ۹۰ درصدی میزان صادرات گاز کشور نسبت به شروع به کار دولت و دستیابی به رکورد ۷۵ میلیون مترمکعب در روز، دستاوردی قابل توجه در این حوزه است.

علاوه بر آنچه گفته شد، پرهیز از خام فروشی در دستور کار ویژه وزارت نفت قرار دارد که در این راستا، وزارت نفت با راه اندازی مجتمع های پتروشیمی اقدامات خوبی در این حوزه انجام داده است. به قول روحانی در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت، دولت آینده وقتی کار خویش را آغاز می کند که پتروشیمی از ۵۶ میلیون تن به ۱۰۰ میلیون تن و از ۱۱ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار رسیده است.
به رغم همه این اقدامات و دستاوردهای مثبت در شرایط تحریمی، ولی وزیر نفت مدت ها است هدف هجمه مخالفان قرار دارد. نامه استیضاح وزیر در مجلس همچنان از جانب مخالفان برای گردآوری امضا می چرخد. برخی نمایندگان هم در اقدامی مغایر قانون و عرف سیاسی، از سران سه قوه خواسته اند وزیر نفت را برکنار کنند. منتقدان دوآتشه دولت یکی از موفق ترین وزیر دولت را مورد حمله قرار می دهند و به صورت غیرمستند و غیرمستدل او را به تضییع حقوق و منافع کشور متهم می کنند.
با این حال وزیر نفت، بر مبنای رویکرد کلی دولت، در سخت ترین شرایط هم به دنبال جنجال آفرینی نیست و به خاطر مصلحت کشور، سکوت پیشه کرده است.
وزیر نفت در حاشیه افتتاح پروژه های نفتی در پاسخ به پرسشی در مورد هجمه های مطرح شده ضد خود اظهار داشت: منتقدان، بنده را به خیلی چیزها متهم می کنند اما تحمل می نماییم و می شنویم و چاره ای نداریم چونکه آدمی که بار سنگینی روی دوش دارد نمی تواند به هر انتقادی پاسخ دهد. ازاین رو اگر حرف نمی زنم به این معنا نیست که زبان ندارم. اگر سکوت می کنم به خاطر مصلحت کشور است، چونکه در دعوا نان ما در نمی آید و خدمت احتیاج به آرامش دارد.


1399/06/05
17:26:19
5.0 / 5
1259
تگهای خبر: تجربه , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403