توسعه همكاری وزارت نفت و دانشگاه ها با امضای ۱۳ قرارداد؛

افزایش برداشت از میادین نفت و گاز با تكیه بردانش ایرانی

افزایش برداشت از میادین نفت و گاز با تكیه بردانش ایرانی

به گزارش تجهیزات جانبی امضای مرحله دوم واگذاری طرح های كلان در حوزه ازدیاد برداشت به ارزش ۷۱۶میلیارد تومان و ۳۵ میلیارد یورو با ۱۳دانشگاه برای مطالعه در ۱۳ میدان نفتی فردا با حضور وزرای نفت و علوم انجام می شود.


بیژن زنگنه همواره بر تعامل مستمر صنعت نفت با دانشگاه های کشور تاکید کرده است. تا آنجا که با عنایت به ضرورت تقویت بدنه دانشی کشور در حوزه بالادستی صنعت نفت، وزارت نفت در دولت هفتم و هشتم پشتیبانی از ایجاد دانشکده های مهندسی نفت در دانشگاه های کشور را در دستور کار خود قرار داد و این دانشکده ها در دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، سهند تبریز و شیراز بوجود آمد.
با بازگشت باردیگر زنگنه به خیابان طالقانی در قامت وزیر نفت در دولت یازدهم و دوازدهم، هدایت و جهت دهی به تحقیقات دانشگاه ها برای حل مشکلات و چالش های صنعت نفت در تمامی حوزه های بالادستی و پایین دستی در دستور کار قرار گرفت و در این خصوص در سال ۹۳ انعقاد ۹ قرارداد بالادستی، ۱۳ انستیتوی پایین دستی و ۵ طرح کلان اکتشاف با دانشگاه های کشور انجام شد. ۹ قراردادی که با هدف ازدیاد برداشت و افزایش ضریب تولید امضا شده است.
در ۵ سال اجرای این ۹ قرارداد، جهت دهی مناسب به تحقیقات حوزه بالادست میادین، توسعه زیست بوم فناورانه دانشگاه های طرف قرارداد در جهت حل چالش های میادین نفتی، حضور دایمی دانشگاه ها در طول حیات تولیدی میدان بعنوان بازوی فناوری شرکت ملی نفت ایران، بروز رسانی مدلهای شبیه سازی مخازن مورد مطالعه و عرضه سناریوهای دقیق ازدیاد برداشت محقق شده که در نهایت ۵ تا ۲۰ درصد قابلیت افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی را افزایش خواهد داد.


اگرچه برخی مخالفان این شایعه را دامن می زدند که با اجرایی شدن برجام، وزارت نفت به دانشگاه های داخلی بی توجهی خواهد کرد، اما ارتباط بین صنعت نفت و دانشگاه های برتر کشور هیچ وقت قطع نشد.
البته با عنایت به نو بودن مدل همکاری دانشگاه ها و عدم وجود تجربه همکاری با چنین ابعاد بزرگی، تمامی چالش های پیش روی این قرارداد در ۴ سال همکاری گذشته شناسایی و در بهمن سال ۹۸ و در جلسه مشترک وزیر نفت با دانشگاه چاره سرعت بخشی بیشتر در انجام این پروژه ها با ابلاغیه وزیر نفت رفع شد.
از جمله این اقدامات، حذف کمیته های تخصصی، اعطای مستقیم مسئولیت این طرح ها به مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، پرداخت ۲۵ درصد پیش پرداخت مربوط به کل مبلغ قراردادها، ضرورت عرضه برنامه اقدام سریع و هم جبران هزینه های پروژه با عنایت به تورم بوجود آمده از اهم تصمیمات ابلاغی بوده که منجر به سرعت بخشی بالای طرح ها بوده است.
با توجه به این اقدامات و به شکلی بلوغ این قراردادها در ۵ سالی که از امضای مرحله اول آنها می گذرد، حالا در مرحله دوم این واگذاری ها، فردا با حضور وزاری نفت و علوم، ۱۳ قرارداد دیگر با ۱۳ دانشگاه کشور امضا می شود تا افزایش برداشت میادین نفتی ایران را مورد مطالعه قرار دهند.
امضای قراردادهای جدید بر مبنای مطالعه دقیق و مشارکت مستقیم شرکت های صاحب میدان صورت پذیرفته و ۱۳ میدان بزرگ خشکی و دریایی در این دوره از قراردادها انتخاب شده اند.
همچنین با طراحی مکانیزم ارزیابی دقیق، انتخاب دانشگاه های برتر کشور برای انجام این قراردادها صورت پذیرفته و الان امضای ۱۳ قرارداد جدید در دست اقدام است. به این ترتیب، حضور دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بعنوان بازوی علمی و پژوهشی صنعت نفت در مطالعات روش های ازدیاد برداشت میدان های نفتی پررنگ و کاربردی خواهد شد.


در این مرحله، مطالعه میدان یادآوران به دانشگاه تهران، میدان پارس جنوبی به دانشگاه صنعتی شریف، میدان رگ سفید به پژوهشگاه صنعت نفت، میدان مسجدسلیمان به دانشگاه سهند تبریز، میدان اسفند به دانشگاه شیراز، میدان خشت به دانشگاه آزاد اسلامی، میدان بینک به دانشگاه فردوسی مشهد، میدان دورود به دانشگاه علم و صنعت، میدان تنگ بیجار به دانشگاه شهید چمران اهواز، میدان مارون به دانشگاه صنعتی اصفهان و میدان نوروز به دانشگاه خلیج فارس واگذار می شود.
مبلغ کل قراردادهای مرحله اول و دوم هزار میلیارد و ۹ مییلون تومان و ۴۹ میلیون یورو است که ۲۹۳ میلیارد تومان و ۱۳.۵ میلیون یورو آن مربوط به مرحله اول و ۷۱۶میلیارد تومان و ۳۵ میلیارد یورو هم مربوط به قراردادهایی است که فردا به امضا می رسد.


1399/06/30
21:59:06
5.0 / 5
1049
تگهای خبر: تجربه , دانشگاه , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403