ثبت نرخ تورم ۲۶ درصدی در شهریور ماه

ثبت نرخ تورم ۲۶ درصدی در شهریور ماه

به گزارش تجهیزات جانبی برپایه اعلام مركز امار نرخ تورم سالیانه شهریور ماه ۱۳۹۹ به ۲۶ درصد رسیده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۰.۲ واحد درصد افزایش یافته است.


مرکز امار شاخص قیمت مصرف کننده (نرخ تورم) در شهریور ماه ۹۹ را اعلام نمود.
نرخ تورم سالیانه درواقع درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آن است. این نرخ برای خانوارهای کشور به ۲۶درصد رسیده است.
هم چنین نرخ تورم سالیانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۲۶.۱درصد و ۲۵.۴ درصد است که برای خانوارهای شهری ۰.۲واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی بدون تغییر بوده است.
افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در شهریور ماه ۱۳۹۹ به عدد ۳۴.۴ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به صورت میانگین ۳۴.۴ درصد بیشتر از شهریور ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند.
نرخ تورم نقطه ای شهریور ماه ۱۳۹۹ در مقایسه با ماه قبل چهار واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ۵، ۵ واحد درصدی به ۳۱.۵ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ۳.۳ واحد درصدی به ۳۵.۹ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۳۴.۵درصد است که نسبت به ماه قبل ۳.۹ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳۴.۱ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۴.۵ واحد درصد افزایش داشته است.
افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه شهریور ۱۳۹۹ به ۳.۶ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰.۱ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۳.۰ درصد و ۳.۹ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۳، ۶ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، ۰.۱ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳.۵ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۳ واحد درصد افزایش داشته است.
تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «شیر، پنیر و تخم­مرغ» (تخم مرغ، خامه، شیر پاستوریزه و پنیر پاستوریزه)، گروه «ماهی ها و صدف داران» (ماهی قزل آلا و کنسرو ماهی تن)، گروه «چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها» (انواع نوشابه و آبمیوه) می باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (لوازم تحریر، قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه­گانه، لپ­تاپ) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (لوازم پلاستیکی آشپزخانه، ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و ظروف شیشه ای آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در شهریور
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در شهریور ماه ۱۳۹۹ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۲۳.۴ درصد برای دهک اول تا ۲۹.۹ درصد برای دهک دهم است.منبع:

1399/07/01
19:34:23
5.0 / 5
1033
تگهای خبر: خدمات , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403