بند مشبك سرشاخه گیر رودخانه چالكرود رامسر بهره برداری شد

بند مشبك سرشاخه گیر رودخانه چالكرود رامسر بهره برداری شد

بند مشبك سرشاخه گیر رودخانه چالكرود رامسر روز پنجشنبه با حضور رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور و با رعایت پروتكل بهداشتی به بهره برداری رسید.


به گزارشایرنا، رئیس سازمان جنگل ها در این مراسم با تکیه بر اهمیت اجرای طرح های آبخیزداری برای کنترل سیلاب، اظهار داشت: اجرای طرح های آبخیزداری در هر منطقه علاوه بر کاهش فرسایش خاک سبب پیشگیری از بروز خسارت در سیلاب های مناطق پائین دست می شود.
مسعود منصور اضافه کرد: با اجرای طرح های آبخیزداری فرسایش خاک از ۱۵ تن در هکتار به ۹ تن کاسته می شود ضمن اینکه از این طریق حدود یک هزار مترمکعب آب هم به سفره های زیر زمینی منتقل می شود.
وی اظهار داشت: اجرای این پروژه ها در این منطقه اثرات مستقیم و غیر مستقیم بر معیشت و سکونت مردم منطقه هم دارد.
منصور ضمن اشاره به حوضه آبخیزداری غرب مازندران، اظهار داشت: از حدود ۶۵۰ هکتار حوضه آبخیز این منطقه تابحال در حدود ۱۷۰ هکتار طرح های آبخیزداری اجرایی شده است.
رئیس سازمان جنگل ها ابراز امیدواری که با تأمین اعتبار از جانب صندوق توسعه ملی، طرح های آبخیزداری در بقیه عرصه ها هم اجرا شود.
منصور همینطور دانش سدهای سرشاخه گیر را بومی دانست و اظهار داشت: اجرای طرح های سد سرشاخه گیر برای بازه زمانی دوره ۱۰۰ ساله پیشبینی و راه اندازی می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران - نوشهر هم در این آئین اظهار داشت: هزینه ۴۰ میلیارد ریالی راه اندازی بند مشبک شرشاخه گیر رودخانه چالکرود رامسر از جانب صندوق توسعه ملی پرداخت شده است.
عبدالرضا سنگاری اضافه کرد: این پروژه ظرف مدت چهار ماه تکمیل و بهره برداری شد.
وی با اشاره به اینکه این پروژه به نام شهیدمصطفی تاش موسی از مدافعان حرم نام گذاری شده، اظهار داشت: این بند برای حوضه آبخیز ۴۲ هزار هکتار از اراضی بخش دالخانی رامسر با طول تاج ۴۷ متر و با ۳۶ دریچه تخلیه ساخته شده است.
مدیر کل منابع طبیعی غرب مازندران خصوصیت های رودخانه چالکرود رامسر را شرح داد و اضافه کرد: این رودخانه دارای شیب تند و سیل خیزی بالایی است که اجرای این پروژه نقش زیادی پیشگیری از بروز خسارت سیل و در تأمین امنیت مردم روستاهای این منطقه ایفا می کند.منبع:

1399/09/06
16:20:19
5.0 / 5
1049
تگهای خبر: هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403