معاون وزیر ارتباطات پاسخ داد

علت مجانی نشدن سامانه های دانشگاهی چیست؟

علت مجانی نشدن سامانه های دانشگاهی چیست؟

به گزارش تجهیزات جانبی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، استفاده دانشجویان از وی پی ان هنگام اتصال به سامانه های آموزش الکترونیکی و اطلاعات ناقص سامانه هایی که از جانب دانشگاه ها به وزارت ارتباطات اعلام شده را علت عدم مجانی سازی اینترنت آموزش مجازی دانست.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، ویروس کرونا از اسفندماه سال قبل وارد کشور شد و از همان هفته های ابتدایی، برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس، آموزش مجازی در مراکز آموزشی و دانشگاه ها به راه افتاد و وعده هایی هم برای اینترنت مجانی داده شد. اما با از بین نرفتن ویروس، با شروع سال جدید تحصیلی هم آموزش مجازی ادامه یافت. با این وجود، با گذشت بیشتر از دو ماه از سال تحصیلی، همچنان بعضی از دانشجویان از مجانی نبودن اینترنت و هزینه های بالای آن ناراضی اند.
در این راستا، ستار هاشمی در گفتگو با ایسنا، با اعلان اینکه بحث مجانی سازی ترافیک آموزش مجازی دو بعد داشت، اظهار داشت: یک بعد اینترنتی بود که با نگاه به کمک به آموزش الکترونیکی، یک بسته ۱۲۰ گیگابایتی در اختیار اساتید دانشگاه قرار گرفت. حوزه های عملیه، دانشگاه آزاد، وزارت بهداشت و وزارت عتف درخواست کردیم که نام و شماره تلفن اساتید را در اختیار ما قرار دهند و اساتید هم در سامانه ICTGifts.ir ثبت نام کنند و ترافیک ۱۲۰ گیگ برایشان فعال شود.
وی افزود: در مرحله اول حدود ۵۱ هزار نفر از اساتید و مدرسان حوزه علمیه رجوع کردند و با ارسال پیامی، این ترافیک در اختیارشان قرار گرفت. اما برخی از اساتید دانشگاه ها اعلام نمودند که به سبب بی اطلاعی یا اینکه اسامی شان از سوی وزارت علوم یا مراکز حوزوی اعلام نشده بود، امکان ثبت نام در این سامانه را نداشتند، این فرصت را برای یک بازه زمانی ۱۰ روزه تمدید کردیم که در این مرحله هم ۳۷ هزار نفر از اساتید ثبت نام کردند که به اپراتورها ابلاغ کردیم و ترافیک ۱۲۰ گیگ در اختیارشان قرار گرفت.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه بحث دیگر این بود که ما همه ترافیک آموزش الکترونیک کشور را برای دانشجویان مجانی نماییم، اضافه کرد: ما باید فهرستی از سامانه های آموزش الکترونیکی کشور که تحت عنوان lms از آن یاد می نماییم را در اختیار می داشتیم. بدین منظور چند مسیر را دنبال کردیم، یک اینکه آدرس سامانه هایی که از ترم گذشته داشتیم را در دستور کار قرار دادیم، مسیر دیگر اینکه از سوی وزارتخانه های بهداشت، عتف، دانشگاه آزاد و مراکز حوزوی آدرس سامانه ها را دریافت کردیم.

راه اندازی سامانه ای برای ثبت آی پی از جانب دانشگاه ها
هاشمی اضافه کرد: با این وجود، طبیعتا این فهرست ها کامل نبوده و از سویی به واسطه تغییرات زیرساخت های فنی برای هر کدام از این مراکز آموزشی، امکان دارد در طول زمان تغییراتی هم داشته باشند. بنا بر این باآنکه انتظارمان این بوده که آدرس سامانه ها از سوی وزارتخانه ها در اختیارمان قرار گیرد، سامانه ای را راه اندازی و این امکان را فراهم کردیم که خود دانشگاه ها و مراکز آموزشی، مشخصات فنی در رابطه با دانشگاه ها را بارگذاری کنند که امکان ثبت نام تا چندی قبل هم میسر بود.
وی با اعلان اینکه اطلاعات دریافت از سامانه شامل آدرس آی پی و URL مرتبط و شماره تماسی از دانشگاه می شد، اظهار داشت: با این وجود، ۲۰ درصد از اطلاعاتی که در این سامانه بارگذاری شد، غیرمعتبر بود، اما مراکزی بودند که حداقل اطلاعات تماس معتبری داشتند. ما در وزارت ارتباطات با این شماره ها تماس گرفتیم و اطلاعات را تکمیل کردیم که نهایتا در تعامل و غربال گری نهایی، ۴۴۰۰ سامانه از ۸۵۰ دانشگاه و مرکز حوزوی در سامانه بارگذاری شد به جهت اینکه دانشجویانی که از خدمات الکترونیکی دانشگاه استفاده می نمایند، بدانند آیا سامانه شان در فهرست وزارت ارتباطات که به اپراتورها ابلاغ گردیده، هست یا خیر.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما پیشبینی کردیم که به دلایلی همچون مشکلات فنی، امکان دارد اطلاعاتی که به اپراتورها ارسال شده خطا داشته باشد، ازاین رو برای ثبت مشکلات و عرضه بازخورد پنلی را تحت عنوان مجانی سازی ترافیک دانشجویان در پرتال وزارت ارتباطات راه اندازی کردیم. ازاین رو اگر دانشجویی احساس می کند از خدمات الکترونیکی دانشگاه استفاده می نماید، اما ترافیک مربوطه اش مجانی نیست، می تواند وارد سامانه ثبت مشکلات شده و مشکل خویش را اعلام نماید که این در دستور کار ما قرار می گیرد.

بیش از ۴۴۰۰ سامانه دانشگاهی مجانی شدند
هاشمی با اعلان اینکه تعداد قابل توجهی اپراتور از اپراتور همراه و ثابت و یک سری اپراتور تحت عنوان MVNO وجود دارد، اظهار داشت: همینطور ما ۴۴۰۰ سامانه مجانی داریم و در هر منطقه از استان های کشور هم امکان دارد هر فرد از هر کدام از این اپراتورها و سامانه ها استفاده نماید. دسترسی مجانی به این سامانه ها به اپراتورها ابلاغ گردیده، با این وجود، امکان دارد درصدی هم امکان خطا وجود داشته باشد و بنا بر این ما پنل ثبت مشکلات را راه اندازی کردیم. تا کنون حدود ۱۵۰۰ درخواست از مناطق و اپراتورها و سامانه های مختلف در این سامانه ثبت شده، ۵۰۰ مورد از این درخواست اصلاح شده و ۱۰۰۰ تای دیگر هم در دستور کار قرار دارد.
وی درباره علت مجانی نشدن ترافیک برای برخی از دانشجویان توضیح داد: ما هم امکان ثبت نام را در اختیار مراکز آموزشی کشور گذاشتیم که اطلاعات را بارگذاری کنند، هم در تعامل با آنها غربال گری اتفاق افتاده و به اپراتورها ابلاغ گردیده، هم سامانه ای را راه اندازی کردیم که بتوانیم بازخوردها را بگیریم و اشکالات احتمالی را بررسی نماییم. اما با دو اشکال مواجهیم که در ارتباط با وزارت ارتباطات نیست.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه امکان دارد زمانی که دانشجو به یک سامانه آموزش مجازی رجوع می کند، به یک سامانه دیگری هدایت شود که اصلا از جانب دانشگاه به ما اعلام نشده است، اضافه کرد: درواقع دانشگاه دقت لازم را نداشته که آدرس همه سرورهای آی پی اش را اعلام نماید و ازاین رو این آی پی در سامانه ما نیامده و به اپراتورها هم ابلاغ نشده است. ما آدرس آی پی آموزش الکترونیکی دانشگاه های مختلف کشور را نداریم و قرار بوده این آی پی ها از جانب دانشگاه در اختیار ما قرار گیرد. بعضی از دانشگاه ها اعلام کردند، اما برخی اعلام نکردند و بنا بر این مجانی نشده است و مشکل دانشجو هم به جاست.
هاشمی با اشاره به مشکل دیگر مجانی نشدن سامانه دانشگاه ها اظهار نمود: ما به دلایلی یک سری سرویس تحریمی داریم. بعضی از دانشجویان هنگام استفاده از این خدمات تحریمی، از وی پی ان استفاده می نمایند و با همان وی پی ان فعال، به سامانه آموزش الکترونیکی متصل می شوند و آنچه به سامانه اپراتور ما وارد می شود، این است که فرد به سرور خارج از کشور متصل شده و بنا بر این مشمول مجانی سازی نمی گردد. این دو مبحث که اطلاعات کامل ارسال نشده و دیگر اینکه از وی پی ان استفاده شده، سبب می شود از جانب دانشجو اینطور برداشت شود که مجانی سازی صورت نگرفته است.
وی در پاسخ به اینکه آیا زمان ثبت آی پی دانشگاه ها در سامانه وزارت ارتباطات، تمدید می شود، اظهار داشت: به سبب سازوکارهایی که جهت راه اندازی باردیگر سامانه لازم است، در شرایط فعلی دانشگاه هایی که فهرست آی پی را به ما ندادند و اگر سامانه هایی که از جانب وزارتخانه های بهداشت و علوم و دانشگاه آزاد اعلام شده، احتیاج به تصحیح داد، می توانند به صورت موردی با ما مکاتبه کنند و ما هم بعنوان مسئولیت اجتماعی این موارد را پیگیری می نماییم.
منبع:

1399/09/15
23:00:14
5.0 / 5
722
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403