بیانیه وزیر تعاون؛

شفافیت، راهبردی برای مبارزه با فساد و گسترش اعتماد عمومی است

شفافیت، راهبردی برای مبارزه با فساد و گسترش اعتماد عمومی است

وزیر تعاون، کار و رفاه ا جتماعی طی اطلاعیه ای نوشت: شفافیت، راهبردی برای مبارزه با فساد و گسترش اعتماد عمومی است.


به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «محمد شریعتمداری» در اطلاعیه ای به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد (۱۸ آذر) تصریح کرد: یکی از وعده های اصلی من در زمان دریافت رای اعتماد، تاکید بر مبحث «شفافیت» بعنوان راهبردی در مساله مبارزه با فساد بود. در مدت تصدی وزارت تعاون، بخصوص با به کارگیری جوانان کاربلد، متخصص و متعهد اقدام ها و راهبردهای متنوعی در حوزه شفافیت و مبارزه با فساد به کار گرفته شده است.
وی اضافه کرد: یکی از مهمترین اقدام های انجام شده در ذیل مبحث شفافیت، راه اندازی و فعال سازی سامانه های شفافیت با هدف گسترش نظارت مردمی، ارتقای کارآمدی مدیریتی، ساختارمند سازی ارتباط و پاسخگویی به ذی نفعان و بهبود کیفی و کمی خدمات به جامعه هدف بوده است.
خروج از بنگاه داری، حضور در بورس و افزایش مشارکت سهامداران از دیگر اقدامات راهبردی بوده است که گامی مهم برای صیانت از اموال ذیحقان صندوق های بازنشستگی به حساب می آید.
وی می افزاید، تنقیح قوانین، به روزآمد کردن دستورالعمل ها و آئین نامه ها همچون پاسخ های درست به مطالبه گروه های ذیربط و ذی نفع وزراتخانه است. ساختارمند و شفاف کردن فرآیند انتصابات، الکترونیکی کردن خدمات، زمینه سازی برای نظارت نهادهای نظارتی و مردمی، پیگیری شفاف پرونده های حقوقی همراه با انجام دقیق تکالیف قانونی و اختصاصی از دیگر اقدامات در این حوزه می باشد.
وزیر تعاون با اشاره به اینکه شفافیت واژه ای پرتکرار در ادبیات سیاسی اجتماعی است، اظهار داشت: مردم از دولت، دولت از سایر قوا، مجلس از دولت، دولتی ها از نهادهای مدنی، نهادهای مدنی از حاکمیت و به عبارتی همه از یکدیگر شفافیت بیشتر خواهان می شوند و این استفاده پربسامد در حوزه های عمومی و در میان سیاستگذاران و سیاست ورزان می تواند از آن رو مثبت تلقی شود که کلمات، گفتمان ها، نمادها و ایده ها خود بعنوان هنجار رفتاری پذیرفته و به اعمال و رفتارهای خاصی منجر شوند.
وی افزوده است: باوردارم که شفافیت راهبردی برای مبارزه با فساد، تصمیم گیری آشکار، افزایش پاسخگویی، ارتقا و کارآمد کردن سیاستگذاری و گسترش اعتماد عمومی است. این بدین مفهوم است که شفافیت قرار نیست به ابزاری برای عکس گرفتن و پز داد تبدیل گردد بدون آنکه کارکردی برای بهبود حکمرانی، ارتقای اعتماد و امید و افزایش رفاه مردم داشته باشد.
شریعتمداری نوشته است: چنانچه در حوزه شفافیت دستاوردهای ملموسی وجود داشته باشد، این امر هم محور وفاق عمومی و هم عامل پیوند شهروندان، نهادها و سیاستمداران آنها و هم چاره ای برای خیلی از مسائل و چالش های حوزه سیاستگذاری است.


1399/09/18
17:40:41
5.0 / 5
679
تگهای خبر: ابزار , الكترونیكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403