ارزش معاملات تجارت الكترونیكی از مرز ۶۰۰ هزار میلیارد تومان گذشت

ارزش معاملات تجارت الكترونیكی از مرز ۶۰۰ هزار میلیارد تومان گذشت

تجهیزات جانبی: گزارش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی حاکی می باشد ارزش اسمی تجارت الکترونیکی در نیمه نخست سال ۹۹ با رشد ۲۸۴ درصدی در هم سنجی با سال گذشته همراه بوده و میزان آن ۶۳۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در گزارش عملکرد ۶ ماهه نخست سال جاری خود به جزئیاتی پرداخته که منجر به افزایش ارزش معاملات تجارت الکترونیکی شده است. تجارتی که این روزها به علت انتشار کرونا بیشتر از گذشته جان گرفته و توانسته رشد بیشتر از ۲۸۰ درصدی را تجربه کند.
«علی رهبری» مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، در نشستی که امروز (چهارشنبه) برای تشریح این گزارش برگزار شد، اظهار داشت: ارزش معاملات تجارت الکترونیکی حدودا چهار برابر، تعداد نمادها در ۶ ماه نخست سه برابر و صدور گواهی امضای الکترونیکی ۲ برابر شده است.
وی درباره مجموعه مبالغ تراکنش های خرید از راه درگاه پرداخت اینترنتی از آغاز سال ۹۹ تا انتهای شهریور طبق گزارش شاپرک، عنوان کرد: مجموع مبالغ تراکنش های خرید از راه درگاه پرداخت به چهار هزار و ۴۷۵ میلیارد تومان و مجموع مبالغ پرداخت در محل و سایر روش ها هم یک هزار و ۹۱۸ میلیارد تومان است. حالا ارزش کل گردش مالی تجارت الکترونیکی هم به ۶ هزار و ۳۹۳ میلیارد تومان رسیده است.
رهبری بیان داشت: ویروس کرونا از عوامل اصلی بود که مردم را به سمت کسب وکارهای الکترونیکی سوق داد، خیلی از کسب و کارها آگهی استخدام چند هزار نفری زدند که این جای تشکر دارد، همینطور مرکز تجارت الکترونیکی مدت زمان دریافت نماد را از پنج روز به یک روز کم کرد تا راه اندازی کسب و کار اینترنتی برای متقاضیان تسهیل شود.
در ادامه «سمیه شعبانی» کارشناس مسوول مرکز توسعه تجارت الکترونیک، اضافه کرد: بررسی های انجام شده از جانب مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نشان داده است ۲۳ درصد واحدهای فعال در حوزه تجارت الکترونیکی، دارای اینماد هستند که نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش داشته اند.
وی اضافه کرد: بیشترین دارندگان اینماد در حوزه فروش کالا فعالیت می نمایند و بعد از آن فعالان در دسته آموزش، برنامه نویسی و کامپیوتر و تبلیغات و بازاریابی بیشتر نماد اعتماد الکترونیکی را از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی دریافت کرده اند.
شعبانی تصریح کرد: سابقه فعالیت دارندگان نماد اعتماد الترونیکی نشان داده است ۳۳ درصد کمتر از یک سال است که فعالیت می نمایند و ۴۵ درصدشان بین یک تا چهار سال است که از عمر فعالیت شان می گذرد.
وی اظهار داشت: ۷۵ درصد فعالان تجارت الکترونیکی که کسب و کارشان اینماد دریافت کرده اند شخصیت حقیقی هستند و فقط ۲۵ درصد از این کسب و کار با نام شخصیت حقوقی شان فعالیت می نمایند.
در ابتدای این گزارش به اهمیت زیرساختی که برای توسعه تجارت الکترونیکی لازم است پرداخته شده و بنا بر آن، ضریب نفوذ ۱۰۲ درصدی اینترنت، ضریب نفوذ ۶۵ درصدی تلفن همراه هوشمند، صدور حدود ۱۸۵ هزار گواهی امضاء الکترونیکی و مسائلی از این دست سبب این رشد چشم گیر شده است.
بنا بر گزارشی که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک انتشار یافته و ۶ ماه نخست سال جاری را در بر می گیرد، مبلغ هر خرید الکترونیکی به صورت میانگین ۴۱۷ هزار تومان برآورد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۵۳ درصد رشد داشته است.
همچنین تعداد کل معاملات تجارت الکترونیکی نزدیک به ۱.۵ میلیارد فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۲ درصد رشد داشته است. تعداد معاملات الکترونیکی دولتی حدود ۱۵۱ هزار فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۴ درصد رشد داشته است.
در نیمه نخست سال ۹۹ تعداد اینماد سه برابر شده است و این رشد بیشتر در ماه های نخست سال اتفاق افتاده است. پراکندگی جغرافیایی این نماد متعلق به تهران، اصفهان، خراسان رضوی و فارس است. ۴۶ درصد از واحدهای تجارت الکترونیکی صاحبان بین ۳۰-۴۰ سال دارند و ۲۳ درصد۲۰ تا ۳۰ ساله هستند که می توان نتیجه گرفت قشر جوان بیشترین میزان مشارکت را دارند.


1399/11/08
14:47:50
0.0 / 5
797
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403