دبیر انجمن صنفی كارفرمایان صنعت سیمان:

جوسازی استفاده كنندگان سیمان در مورد افزایش قیمت غیر واقعی است

جوسازی استفاده كنندگان سیمان در مورد افزایش قیمت غیر واقعی است

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اظهار داشت: جوسازی استفاده کنندگان از سیمان در مورد افزایش قیمت با حقیقت تطبیق ندارد و برابر آمارهای ۹ ماهه سال جاری تولید و توزیع سیمان افزایش ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.


«عبدالرضا شیخان» روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا خاطرنشان کرد: میزان تولید سیمان در دوره ۹ ماهه سال جاری به ۵۰ میلیون تن رسید که ۴۹ میلیون و ۱۰۸ هزار تن توزیع شده و در مقایسه با ۴۰ میلیون و ۸۹۹ هزار تن توزیع ۹ ماهه پارسال، رشد ۲۰ درصدی دارد.
امکان انبار سازی سیمان وجود ندارد
وی توضیح داد: کارخانه های سیمان امکان انبار سازی آنرا ندارند و مقرون به صرفه نیست، چونکه اغلب این کارخانه باید تولیدات خویش را به بازار عرضه کنند تا بتوانند نسبت به پرداخت بدهی های خود اقدام نمایند.
به گفته شیخان، هیاهوی پیرامون عرضه نشدن سیمان و طرح افزایش قیمت، در ارتباط با انبوه سازان و تولید کنندگان بتن است که با حقیقت همخوانی ندارد و تکذیب می شود.
وی اضافه کرد: نیمه دوم سال همزمان با سرد شدن هوا، گاز کارخانه های سیمان قطع شد و با وجود اینکه کارخانه ها مخازن ذخیره سازی مازوت دارند، از آغاز سال جاری این مهم انجام نشد.
تفاوت نرخ مازووت و اجرا نشدن مصوبه دولت
دبیر انجمن مزبور اظهار داشت: نرخ مازوت یارانه ای به ازای هرلیتر ۳۰۰ تومان تعیین شده بود، درحالی که گاز متر مکعب ۱۱۸ تومان در اختیار کارخانه ها بود و بدین سان بار مالی را به کارخانه ها تحمیل می کند، ضمن اینکه شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی از تولیدکنندگان سیمان خواسته تا بابت تفاوت قیمت مازوت یارانه ای و قیمت فوب خلیج فارس ضمانت نامه بانکی ارائه دهند که این امر برای تولید کنندگان مقدور نیست، درحالی که ماشین آلات کارخانه ها در گرو بانک هاست.
وی خاطرنشان کرد: هیات وزیران در ۱۴ دیماه سال جاری مصوب ساخت که قیمت مازوت تحویلی به کارخانه های سیمان بر اساس نرخ گاز از اول مهرماه ۹۹ اجرا شود، این مصوبه از جانب معاون اول رئیس جمهوری در تاریخ ۲۷ دیماه ابلاغ گردیده، اما همچنان در اجرای این امر سنگ اندازی می شود.
فروش نداشتن سیمان پیام ورشکستگی
شیخان اظهار داشت: طرح انبار سازی سیمان توسط کارخانه ها که از جانب انبوه سازان مسکن مطرح شده، خلاف است، چونکه چنانچه کارخانه ها قادر بفروش نباشند، محکوم به ورشکستگی می شوند، ضمن اینکه قطعی برق اجازه هیچگونه فعالیتی نمی دهد و بر روند تولید تأثیر ۱۰۰ درصدی دارد.
وی افزود: طرح مبحث کمبود تصنعی سیمان در بازار از جانب تولیدکنندگان غیر واقعی است و مشکلات سوخت و برق عوامل اثرگذار بر روند تولید بوده است.
صادرات سیمان حدود هفت میلیون تن
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان خاطرنشان کرد: سال قبل مجموع صادرات سیمان حدود هفت میلیون تن بود و بالغ بر ۵۴ میلیون تن در بازار مصرف توزیع شده است، درعین حال سال گذشته به ظرفیت ۸۸ میلیون تنی دست یافتیم.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، تولید کنندگان سیمان برابر جداول آماری وزارت صنعت در ۹ ماهه سال جاری ۵۳ میلیون و ۶۰۶ هزار تن عملکرد داشتند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش بازدهی به میزان ۱۴.۸ درصد ثبت کردند.
میزان تولید ۹ ماهه سال گذشته رقم ۴۶ میلیون و ۶۹۱ هزار تن را نشان داده است و با عنایت به وضعیت تعطیلی کارخانه های سیمان همچون در تهران و دیگر کلان شهرها که تابع وضعیت جوی است، انتظار نمی رود تا آخر سال جاری به ارقام مورد انتظار در سال جهش تولید دستیابیم.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، آمارهای انتشار یافته حاکی است: حالا بیشتر از ۷۰ کارخانه سیمان کشور ظرفیت حدود ۹۰ میلیون تن دارند و انتظار می رود در افق ۱۴۰۴ توان این بخش به ۱۲۰ میلیون تن برسد.

1399/11/13
14:47:55
0.0 / 5
552
تگهای خبر: شركت , صنعت , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1402