رییس پژوهشگاه هوافضا:

ایران در سال ۱۴۱۰ انسان به فضا اعزام می كند

ایران در سال ۱۴۱۰ انسان به فضا اعزام می كند

رئیس پژوهشگاه هوافضا از اعزام انسان به فضا توسط ایران در سال 1410 آگاهی داد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فتح الله امی» عصر سه شنبه در مراسم روز فناوری فضایی، اضافه کرد: پژوهشکده زیست فضا مدت هاست مشغول مهیا کردن زیرساخت های لازم برای اعزام موجود زنده به فضا است.
رییس پژوهشگاه هوافضا افزود: در گذشته شاهد اعزام موجود زنده -میمون- به فضا بودیم. طبق سند تدوین شده فضا قرار بود تا سال ۱۴۰۴ اعزام انسان زنده به فضا صورت گیرد اما به سبب مشکلاتی که در وجود داشت اعزام انسان به سال ۱۴۱۰ موکول شد.
وی اشاره کرد: کپسول زیستی به مدار ۱۳۰ کیلومتری زمین فرستاده خواهد شد. این کپسول ۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد که ۷۵ درصد کپسول اصلی است که در آینده انسان در آن قرار می گیرد و به فضا اعزام خواهد شد.
رییس پژوهشگاه هوافضا با اشاره به اینکه تا حالا ۳۰ نفر روی این پروژه کار کرده اند، اشاره کرد: طبق استانداردهای جهانی کپسول زیستی باید حداقل ۵ پرتاب موفق داشته باشد تا بتوانیم کپسول یک به یک را بسازیم.
در این مراسم رئیس سازمان فضایی نیز به تشریح کارهای خود پرداخت.
«مرتضی براری» در افتتاحیه این مراسم اظهار داشت: پیرو تاکید وزیر ارتباطات نقشه راهبردی نقشه فضایی کشور با در نظر گرفتن چهار راهبرد تدوین کردیم.
وی اضافه کرد: در همین راستان چهار راهبرد نخستین شتاب بخشی برنامه های فضایی، سند توسعه هوافضا، آزادسازی داده ها برای ورود بخش خصوصی و مدیریت پژوهش در حوزه فناوری تدوین شد. در چهار بخش توسعه زیرساخت، تحول در اقتصاد فضا، توسعه خدمات فضاپایه، توسعه زیرساخت های فضاییِ و رشد ارزش افزوده بخش همچون موارد مهم نقشه استرتاتژیک توسعه صنعت فضایی کشور است.
رییس سازمان فضایی اضافه کرد: دستیابی به سه مدارعملیاتی مدار لئو، مدار خورشید آهنگ و مدار ژئو همچون زیرساخت هایی است که تا اختتام دولت دوازدهم به آن دست پیدا خواهیم کرد.
براری اشاره کرد: ماهواره های سنجش از دور نمونه دوم ماهواره پارس پلاس، پارس ۲ و ماهواره رسام، ماهواره های مخابراتی فضایی ناهید ۳ و بلوک انتقال مداری سامان ۲ دردست طراحی هستند.
او درباره ماهواره هایی که در صف پرتاب هستند، اظهار داشت: ماهواره های سنجش از دور طلوع، پارس ۱، ظفر ۲ و ماهواره های مخابرات فضایی ناهید ۱، ناهید ۲ و بلوک انتقال مداری سامان همچون ماهواره هایی هستند که منتظر هستیم زمان پرتاب آنها برسد.
براری اشاره کرد: نمونه مهندسی کپسول زیستی تا اختتام بهمن ماه به بهره برداری می رسد و نمونه پروازی آن تا خردادماه ساخته خواهد شد.
رییس سازمان فضایی اضافه کرد: توسعه ایستگاه های فضایی کنترل و بهره برداری از ماهواره های بومی، ستاندن تصاویر ماهواره های سنجی با رزولوشن بالا و ارائه خدمات پهنای باند ایرانست همچون مواردی است که در دستور کار سازمان فضایی کشور قرار دارد.
براری در آخر اشاره کرد: در دوره مدیریت آذری جهرمی بودجه فضایی ۸۰۰ میلیارد تومان شد و سال آینده نیز بودجه به ۱۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است که این بودجه نسبت به قبل جهش بزرگی را نشان میدهد.
بلوک انتقال مداری سامان ۱ رونمایی شد
حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران نیز درادامه مراسم به توضیحات دیگری در حوزه فضایی پرداخت و اظهار داشت: تمام آزمایش های مربوط به مدل کیفی بلوک انتقال مداری سامان ۱ با موفقیت انجام شده است و امروز افتتاحیه آن صورت خواهد گرفت. علاوه بر آن ماهواره پارس ۱ که یکی از پیشرفته ترین ماهواره هایی است که در طراحی و تولید شده است نیز برای پرتاب آماده است.
وی اضافه کرد: این ماهواره سنجشی با چند محموله تصویربرداری آماده پرتاب است و آنرا به سازمان فضایی تحویل داده ایم.
رونمایی از بلوک انتقال مداری سامان ۱ و مرکز داده و خدمات فضایی ماهدشت توسط وزیر ارتباطات به صورت آنلاین راه اندازی شد.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، بلوک انتقال مداری فناوری است که ماهواره ها، کاوشگرها و مریخ نوردها برای رفتن به مدار بالاتر به آن نیاز دارند.
مراسم روز فناوری فضایی عصر امروز با حضور وزیر ارتباطات، رئیس سازمان فضایی، رئیس پژوهشگاه فضایی و فعالان این حوزه در موزه ارتباطات انجام شد.منبع:

1399/11/14
22:35:50
0.0 / 5
602
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403