در گفت وگو با تجهیزات جانبی اعلام شد

تحویل 4 ماهواره به سازمان فضایی ایران

تحویل 4 ماهواره به سازمان فضایی ایران

به گزارش تجهیزات جانبی مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی از تحویل گیری 4 ماهواره ˮپارس- 1ˮ، ˮناهیدˮ، ˮطلوعˮ و ˮظفر- 2ˮ آگاهی داد و اظهار داشت: این ماهواره ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند، ضمن آنکه بلوک انتقال مداری ˮسامانˮ نیز مراحل پایانی خودرا می گذراند.


دکتر سعید قربانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تعاملات سازمان فضایی با سایر مراکز تحقیقاتی و برون سپاری پروژه های تحقیقاتی، با تاکید بر اینکه در این رابطه سازمان فضایی ایران از تمامی ظرفیت های موجود شامل بخش خصوصی، بخش دولتی، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز علمی و شرکت های خصوصی برای پیشبرد پروژه فضایی بهره می برد، اظهار نمود: این امر به نحوی است که در پروژه های ماهواره ای که به دانشگاه ها سپرده شده بود و علاوه بر روند طراحی که در دانشگاه ها توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه ها انجام می شود، از تخصص شرکت های خصوصی در طراحی زیر سیستم و ماژول های ماهواره استفاده می شود.
وی اظهار نمود: در ادامه همین روند واگذاری باردیگر پروژه ها به بخش خصوصی در دستور کار سازمان فضایی است و در تلاشیم تا از تمام ظرفیت های موجود بهره مند شویم.
قربانی با اشاره به رویکرد کشور در زمینه طراحی و ساخت ماهواره ها، اشاره کرد: باتوجه به تحریم های ظالمانه موجود ممکنست هر لحظه این تحریمات شامل فناوری مخابراتی و فناوری اطلاعاتی شود و کشور نیازمند راهکار سریع و جامع باشد؛ بدین جهت کشور نیاز مبرمی به ماهواره مخابراتی دارد. هم اکنون دنیا به سمت پرتاب ماهواره های کوچک حرکت کرده است؛ چونکه این نوع ماهواره ها قابلیت تولید انبوه را دارند و ما نیز تلاش داریم تا با مشارکت بخش خصوصی اقدام به ایجاد منظومه های ماهواره های مخابراتی و سنجشی نماییم و در این راستا بسترسازی های لازم را نیز انجام داده ایم.
وی درباب پروژه ماهواره ای در دستور کار سازمان فضایی، تصریح کرد: پروژه ماهواره مخابراتی "ناهید- ۲" طی قراردادی بین پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان فضایی ایران به اجرا درآمده است. ماهواره "ناهید ۲" یک میکرو ماهواره مخابراتی است که برای انجام ماموریت های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم های حساس ماهواره های مخابراتی GEO طراحی شده است.
مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران، ماهواره "پارس- ۱" را با اهمیت ترین ماهواره ای دانست که امسال آماده شده است و اظهار داشت: این ماهواره سنجش از دور پیشرفته ترین ماهواره ای است که تا امروز در ایران تولید شده است. ماهواره "طلوع" نیز از دیگر ماهواره های سنجشی کشور است که قسمتی از فناوری های "های تک" در آن مورد استفاده قرار گرفته است.
قربانی با اشاره به تحویل ماهواره "پارس- ۱" به سازمان فضایی از طرف پژوهشگاه فضایی ایران، توضیح داد: متخصصین پژوهشگاه فضایی ایران در یک تلاش مستمر و خستگی ناپذیر توانستند با وجود تمام محدودیت های انتشار ویروس کرونا، این پروژه را مطابق با زمان بندی از پیش تعیین شده به پایان برسانند و تمام تست های مورد نیاز را با موفقیت پشت سر بگذارند. این ماهواره تحویل سازمان فضایی ایران شده و در حال انجام هماهنگی ها و طی فرآیندهای لازم برای پرتاب هستیم.
وی همین طور ماهواره "ناهید- ۲" را یک میکرو ماهواره مخابراتی توصیف کرد که برای انجام ماموریت های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم های حساس ماهواره های مخابراتی GEO طراحی شده است و افزود: این ماهواره قابلیت انجام ماموریت های مختلفی را دارد که در دو دسته "اولیه" و "ثانویه" تعریف شده اند. در ماموریت های اولیه تمرکز بر توسعه و تست تکنولوژی های اساسی مورد نیاز، همچون آزمون انتقال مداری با بهره گیری از پیشرانش تک مؤلفه ای و دستیابی به عمر عملیاتی ۲ سال است.
قربانی ابراز امیدواری کرد در این هفته این ماهواره تکمیل شود و پروسه تست و تحویل گیری ماهواره توسط سازمان فضایی شروع شود.
وی درباب تعداد ماهواره های در نوبت پرتاب این سازمان، اظهار داشت: الان و پس از تحویل گیری ماهواره های "پارس- ۱"، "ناهید"، "طلوع" و "ظفر- ۲" این ماهواره ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند و علاوه بر آن بلوک انتقال مداری "سامان" نیز مراحل پایانی خودرا می گذراند.
مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی با اشاره به اقدام سازمان فضایی ایران در فعال سازی صنعت بیمه در بخش فضایی، اضافه کرد: در سال قبل بعنوان نخستین قرارداد بیمه در بخش فضایی کشور، قرارداد بیمه "حمل و نقل محموله های فضایی" منعقد شد و در ادامه فعالسازی صنعت بیمه در این عرصه، دومین قرارداد بیمه در حوزه فضایی نیز شکل گرفت.
وی اشاره کرد: این قرارداد بیمه شامل فازهای "پیش از پرتاب و تزریق ماهواره در مدار مورد نظر" و "بیمه مسئولیت شخص ثالث برای افراد حاضر در اجرای این مراحل" است.
منبع:

1399/11/18
20:56:02
0.0 / 5
549
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403