نایب رییس جامعه مهندسان مشاور ایران اعلام كرد:

نصف شدن ارزش صنعت ساخت در اقتصاد كشور طی یك دهه گذشته

نصف شدن ارزش صنعت ساخت در اقتصاد كشور طی یك دهه گذشته

به گزارش تجهیزات جانبی نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران اظهار داشت: کمتر از یک دهه پیش ارزش صنعت راه اندازی کشور نزدیک به ۱۱ درصد کل اقتصاد کشور بود، اما این حجم در سال ۲۰۲۰ به حدود نصف این میزان یعنی ۵.۸ درصد رسید.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، «سهیل آل رسول» در نشست خبری جامعه مهندسان مشاور با اشاره به اینکه حالا با تهدید ۶۰ تا ۸۰ هزار فرصت شغلی مواجه هستیم، افزود: صنعت راه اندازی کشور مانند کوه یخ در حال آب شدن است.
وی گفت پیش­ بینی گزارش مرکز پژوهش ­های اتاق ایران برای سال ۲۰۲۱ کاهش ۱.۴ درصدی ارزش این صنعت در اقتصاد کشور را نشان می ­دهد و به عبارتی ارزش پیش­ بینی شده فقط ۴.۴ درصد خواهد بود.
نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران اضافه کرد: این سهم ارزش برای صنعت راه اندازی از تولید ناخالص داخلی در افق سال ۲۰۲۹ حدود ۱.۷ درصد پیش­ بینی شده و در هیچ برهه از تاریخ کشور یک صنعت با تهدید کوچک شدن ۶۵۰ درصد در دو دهه مواجه نبوده است.
وی افزود: مهندسان مشاور در اشتغال زایی خالص و مستقیم متخصصان بی بدیل هستند، این نصف شدن حجم صنعت سبب بیکاری نیروهای متخصص و مهاجرت مستقیم تعداد کثیری از سرمایه­ های نیروی انسانی کشور شده است.
آل رسول اظهار داشت: در صورتیکه پیش­ بینی­ ها محقق شود و سهم صنعت راه اندازی در اقتصاد به ۱.۴ درصد کاهش پیدا کند، بیکاری ۶۰ تا ۸۰ هزار متخصص آموزش دیده در مهندسان مشاور حتمی خواهد بود.
نایب رئیس جامعه مهندسان مشاور ایران اضافه کرد: از آغاز سال ۹۹ به استناد تصویب­ نامه مورخ ۲۱ بهمن ۹۸ هیأت وزیران، مکاتبات گوناگونی با دفتر معاون اول رئیس جمهوری، سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور مالیاتی و سازمان تأمین اجتماعی داشتیم تا مهندسان مشاور بعنوان تولید کننده خدمات شناخته شوند اما هیچ نتیجه ­ای حاصل نشد، این در شرایطی است که اغلب پروژه­ های مهم شرکت­ های مهندس مشاور از پروژه ­های جهش تولید کشور بوده و در همه ایام همچون پیک دوران کرونا هیچ تعطیلی یا کاهش فعالیت در آن­ها نبوده است.
آل رسول اضافه کرد: فقط در حوزه راه و راه آهن کشور ۴۲ طرح جهش تولید معرفی شده که با مشارکت دست کم ۷۰ مهندس مشاور تراز اول کشور در حال اجرایی شدن است، با این وجود مطالبات عمده ­ای هم از یکایک این شرکت ­ها نزد دستگاه ­های اجرایی معوق باقی مانده است.
جلوی دایره عبث را باید گرفت
رییس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران هم در این جلسه اظهار داشت: وضع مهندسان مشاور را هم اکنون می توان به یک دایره معیوب تشبیه کرد که با مطرح کردن هر گرفتاری، گرفتاری های گوناگون دیگر طرح می شود و باردیگر به گرفتاری قبلی می رسی و این دایره عبث همچنان می چرخد.
«امینی» اضافه کرد: بعنوان مثال اگر از تعداد زیاد شرکتهای مهندس مشاور در بخش دولتی، نیمه دولتی، شبه دولتی و متفرقه شروع نماییم (نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ شرکت در مقابل ۸۵۰ شرکت بخش خصوصی و عضو جامعه مهندسان) مباحثی همچون رقابت ناعادلانه و ناسالم، دستمزد پایین، کیفیت پایین، دریافت نشدن مطالبات، اجبار در پرداخت به روز بیمه و مالیات (در حالی که مهم نیست مطالبات خویش را وصول کرده باشید یا خیر)، بی توجهی مسئولان در رفع مشکلات وجود دارد، اما در مقابل مهندسان مشاور خوب، قدیمی و شایسته هر روز از نیروهای متخصص و با کیفیت خود تهی تر می شوند به صورتی که تا سال ۲۰۰۶ شاهد ۱۵۰ هزار نفر فرار مغزها بودیم.
وی افزود: مهندسان مشاور در این شرایط گرفتار رقابت ناسالم، دستمزدهای پایین، کیفیت کار پایین می شوند یا عطای این حرفه را به لقایش بخشیده و تعطیل می کنند.
رییس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور اظهار داشت: یک جا باید جلوی این دایره عبث را گرفت و فرقی نمی کند کجا باشد، از هر جا که با نگرش مثبت کاری صورت گیرد، تبعات و دنباله خوب آن توسعه پیدا می کند.
صادرات خدمات فنی و مهندسی، فرصت طلایی نجات که می سوزد
عضو هیات رییسه جامعه مهندسان مشاور و هیات مدیره انجمن صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی هم اظهار داشت: صادرات خدمات فنی و مهندسی، فرصت طلایی نجات است که می سوزد.
«فرشاد کاوه پیشه» اضافه کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی بخصوص در بخش طراحی و مهندسی که کار اصلی شرکتهای مهندسی مشاور است، در شرایط فعلی که پروژه های عمرانی داخلی به علت کمبود منابع مالی در کشور حدودا به صورت کامل تعطیل شده اند، به علل بسیاری می توانست یکی از مهم ترین و مطمئن ترین راه های بقا و حتی رشد شرکتهای مهندسی در کشور باشد.
وی، بخشی از این علتها را توان فنی و مهندسی شرکتهای مهندسی کشور در سطح منطقه و جهان که کاملا قابل رقابت با همتایان بین المللی است، افزایش شدید نرخ تسعیر ارز (که سبب شده قیمت انجام کار های مهندسی که بخش عمده ای از آن قابل انجام در داخل کشور است، مزیت رقابتی را برای شرکتهای ایرانی ایجاد کند) برشمرد و تصریح کرد: کار طراحی و مهندسی حدودا به صورت کامل می تواند در داخل کشور به انجام رسد و هم کشورهای همسایه ایران و منطقه یک بازار حدود یک هزار میلیارد دلاری واردات خدمات فنی و مهندسی دارند.
کاوه پیشه اظهار داشت: در ابتدای دهه ۹۰ سهم ایران از این بازار حدود پنج میلیارد دلار در سال بود که هم اکنون به حدود ۵۰۰ میلیون دلار تنزل یافته است.
وی اضافه کرد: سهم مهندسان مشاور از این صادرات همواره بسیار ناچیز بوده است، در شرایطی که رقبای ما در بازارهای منطقه از راه توافق نامه های بین دولت ها و حمایت های سیاسی قراردادهای پروژه های عمرانی را منعقد می کنند، مهندسان ایرانی در همان ابتدای راه بار بزرگی از مشکلات داخلی و بین المللی را به دوش می کشند.
عضو هیات رییسه جامعه مهندسان مشاور افزود: در این میان بازسازی سوریه امیدهای بسیاری را در دل شرکتهای ایرانی زنده کرد، اما این امر هم تابحال محقق نشده و سهم شرکتهای بخش خصوصی ایرانی از بازسازی سوریه حدودا هیچ بوده است.
کاوه پیشه اظهار داشت: در آخرین تلاشهای انجام شده به ستاد بازسازی سوریه پیشنهاد شد از خط جدید اعتباری اختصاص یافته به این امر ۵۰ میلیون دلار به مهندسان مشاور ایرانی اختصاص دهند که با این هزینه ارزش کار عرضه شده به سوریه می تواند به بیشتر از ۲۰۰ میلیون دلار افزون شود، اما این پیشنهاد هم تا کنون اجرایی نشده است.
وی افزود: به نظر می آید هرچقدر عملکرد نظامی ما خوب بوده است، سربازان اقتصادی ما به تجربه بیشتری برای از دست ندادن بازارها نیاز دارند.
نوشدارو قبل از مرگ سهراب
«احمد جعفری» عضو هیات مدیره شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور و دبیر رسته آب هم در این جلسه اظهار داشت: باید خطر عمومی در همه عرصه صنعت راه اندازی را باور نماییم و چاره ای بیندیشیم.
وی اضافه کرد: تأثیر منفی محدودیت منابع مالی ناشی از تحریم ها بر طرح های توسعه باید به حداقل کاهش پیدا کند و تا رفع تحریم ها و عادی شدن مراودات اقتصادی انتظار سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی عملی نیست.
جعفری افزود: در این شرایط حفظ کارشناسان و منابع انسانی کارآزموده اولویت نخست است، اقدام های ضروری و بنیادی و پیش نیاز توسعه در پساتحریم باید در دستور کار باشد و بازبینی و مهندسی باردیگر زیرساخت هایی که عمر اقتصادی آنها به سر رسیده زود بازده وکم هزینه اند.
وی تصریح کرد: شرکتهای مجرب با صلاحیت فنی و حرفه ای باید تقویت شده و مستحکم باقی بمانند، تشکل های صنفی حمایت شده و مشارکت فعال آنها در برون رفت از بحران رسمیت داده شود.
عضو هیات مدیره شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور و دبیر رسته آب اضافه کرد: باید منابع محدود مالی موجود را به صورت درست هزینه نماییم، چونکه کاهش سطح علمی و کارشناسی در عرضه خدمات مهندسی باعث افزایش هزینه های خرید و ساخت و بالاتر از آن هزینه های بهره برداری و نگهداری و عدم النفع در تاخیر شروع بهره برداری از پروژه می شود.
وی افزود: گام نخست برای عملیاتی شدن اقدام های حمایتی یاد شده، اعمال قوانین مشابه شرکتهای دانش بنیان در مورد مهندسان مشاور است.
جعفری با اشاره به اینکه قطعا فردای روشنی در پیش است، اظهار داشت: اگر بعنوان نمونه در شرایط پساتحریم وزارت نیرو بخواهد در جهت حل چالش های آب، برای ۲۵ سال آینده حدود ۷۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری با مشارکت دولت و بخش خصوصی داخلی و خارجی داشته باشد، آیا در شرایط تأمین سرمایه، شرکتهای مهندسی تضعیف شده بدون اینکه مشاوران خارجی شرایط خویش را تحمیل کنند، توان هدایت این سرمایه گذاری عظیم را خواهند داشت؟
دبیر رسته آب جامعه مهندسان مشاور اظهار داشت: هنوز امیدواریم نوشدارو بموقع برسد و شاهد آن نباشیم که مهندسان مجرب این حرفه مهاجرت کرده یا به خرید و فروش سکه و ارز و موبایل روی بیاورند.
طرح و پروژه های انجام شده در ۴۰ سال قبل ارزیابی شود
در این نشست «آرش شهابیان» دبیر جامعه مهندسان مشاور اظهار داشت: دوگانگی نظام فنی و اجرائی کشور با سازمان نظام مهندسی مشکلاتی زیادی را برای اعضا رسته ساختمان جامعه مهندسان مشاور کشور فراهم نموده است.
وی اضافه کرد: با وجود فرآیند طولانی و دقیق دریافت صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه، مهندسان مشاور دارای این صلاحیت، مجوز فعالیت در پروژه های بخش خصوصی را بر مبنای آیین نامه های سازمان نظام مهندسی ندارند.
شهابیان اظهار داشت: پروژه های بخش خصوصی و غیرعمرانی که در سطح کشور توسط مهندسان مشاور دارای صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه تهیه و نظارت می شود، مجدد باید توسط یکی از شرکتهای دارای صلاحیت از سازمان نظام مهندسی تایید شوند که این تایید اغلب صوری است.
وی افزود: همکاران و پرسنل مهندسان مشاور دارای صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه در شرکت ها و پروژه ها نقش جدی و فعال و مسوولانه دارند، این در شرایطی است که کارشناسان شرکتهای دارای صلاحیت از نظام مهندسی اغلب هیچگونه مسوئولیتی در پروژه ها نداشته و فقط از اعتبار مدرک تحصیلی خود استفاده می نمایند.
شهابیان اضافه کرد: کم شدن پروژه های عمرانی که توسط مهندسان مشاور تایید صلاحیت شده سازمان برنامه و بودجه تهیه می شوند و همینطور عدم امکان حضور در پروژه های بخش خصوصی از نظر آئین نامه سازمان نظام مهندسی باعث تضعیف شرکتهای مهندسان مشاور و از دست دادن کارشناسان تربیت شده می شود.
دبیر جامعه مهندسان مشاور در مورد مشکلات عمده مهندسان مشاور رسته ساختمان بر لزوم ارزیابی پروژه های انجام شده در چهار دهه گذشته تصریح کرد و اظهار داشت: هیچ سندی در خصوص ارزیابی طرح ها و پروژه های عمرانی انجام شده در چهار دهه گذشته وجود ندارد.
به گفته وی، در دهه نخست بعد از انقلاب کشور درگیر جنگ تحمیلی بود و پشتیبانی از رزمندگان و ارتش و سپاه در اولویت قرار داشت و طرح های عمرانی اولویت کشور نبود، دهه دوم و بعد از خاتمه جنگ عقب ماندگی طرح های عمرانی با شدت خیلی زیاد در دستور کار دولت قرار گرفت، در دهه بعدی از سرعت کارهای عمرانی کاسته شد اما همچنان این طرح ها در دستور کار کشور قرار داشت، در دهه چهارم کشور با تحریم های شدیدتر روبه رو شد و طرح های عمرانی در برنامه ریزی و بودجه بندی از سهم خیلی کمتری برخوردار شد و در همه این دوره ها هیچگاه ارزیابی برنامه ها و طرح های عمرانی انجام شده مورد بررسی و ارزیابی قرار نگرفت.
شهابیان اظهار داشت: سفارش جامعه مهندسان مشاور برای این امر اختصاص سه درصد از بودجه سالیانه کل کشور جهت بررسی و ارزیابی طرح و پروژه های انجام شده در چهار دهه گذشته، مطالعه و تعیین پروژه های عمرانی ضروری آینده و آماده کردن اسناد مربوط برای برنامه های آینده کشور به نحوی که در زمان لزوم از این مطالعات و طرح ها استفاده گردد.
دبیر جامعه مهندسان مشاوری اضافه کرد: در صورت تحقق این پیشنهاد، نه تنها نتایج بررسی و ارزیابی طرح ها و پروژه های گذشته چراغ راه آینده خواهد بود، بلکه اشتغال منطقی برای مهندسان مشاور و کارشناسان تربیت شده آن فراهم می شود تا از فرار مغزها و تخصص ها که طی دهه های گذشته آموزش دیده اند جلوگیری شود.
وی اظهار داشت: این امر باعث خواهد شد تا به محض فراهم شدن بودجه های لازم عمرانی برای طرح هائی که بر مبنای قانون اساسی کشور بر عهده دولت می باشد، بتوان سریع طرح ها را اجرایی کرد.


1399/11/27
21:17:18
0.0 / 5
586
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403