اپراتورها الزامی برای كاهش قیمت اینترنت ندارند

اپراتورها الزامی برای كاهش قیمت اینترنت ندارند

تجهیزات جانبی: معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد قیمت اینترنت برای کاربران به اندازه کافی پایین است و کشش کاهش ندارد، با توجه به این در شرایطی که تعرفه پهنای باند زیرساخت برای اپراتورها کاهش یافته، آنها می توانند برای کاهش قیمت اینترنت تصمیم بگیرند، هرچند برای این کار الزامی از طرف رگولاتوری ندارند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، از آنجائیکه شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت در این سال ها نتوانستند متناسب با سرعت رشد اینترنت سیار و دیتای موبایل رشد کنند، در طول این مدت گرفتار مشکلات مالی بودند. حتی تعدادی از شرکت های FCP بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار کردند و معتقد بودند پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، باعث شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل بجای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه این شرکتها در حال از دست دادن مشترکانشان هستند.
از طرفی محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- معتقد می باشد که در تلاطم اقتصادی نباید فقط هزینه را از جیب مردم برداشت و هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد. آذری جهرمی همین طور در پاسخ به این پرسش که چرا اینترنت گران شده، اظهار داشته بود: نه فقط گران نشده و نخواهد شد، بلکه درصورت رشد ترافیک، در سال آینده هم ارزان تر خواهد شد.
وزیر ارتباطات همین طور بتازگی درباره احتمال کاهش قیمت اینترنت با افزایش رشد ترافیک، با اشاره به اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد هزینه زیرساخت را کاهش دادیم، اظهار کرد: در ارتباط با اینکه تعرفه نهایی مشترکان چه تغییری می کند، برمبنای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال آینده تاثیرش را می بینیم، اما گام اول که کاهش ۳۰ درصدی تعرفه زیرساخت بوده، انجام شده است.
از جانب دیگر حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - که معتقد می باشد در مقیاس های جهانی ایران ارزان ترین قیمت اینترنت را دارد، اظهار کرده بود تمام تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بعنوان رگولاتوری یا مقررات گذار، این است که قیمت های ارائه خدمات اینترنت توسط اپراتورها از آنچه حالا ارائه می شود، بالاتر نرود.
فلاح جوشقانی همین طور بعد از آن از کاهش ۲۵ درصدی تعرفه پهنای باند شرکت ارتباطات زیرساخت بر طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات آگاهی داد و اظهار داشت: در تجربه های جهانی با افزایش ترافیک مصرفی، قیمت ها کاسته می شود. به همین دلیل بعد از بررسی های کارشناسی در وزارت ارتباطات، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کاهش ۲۵ درصدی هزینه پهنای باند اپراتورها را تصویب کرد. این مصوبه به کاهش هزینه های اپراتورها منجر می شود.
البته این کاهش قیمت درحالی است که شرکت ارتباطات زیرساخت پهنای باند را به اپراتورها و شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی می فروشد. بدین سبب در صورتیکه این شائبه برای کاربران اینترنتی به وجود آمده بود که ارزان شدن پهنای باند اینترنت زیرساخت، می تواند تاثیری در کاهش قیمت اینترنت داشته باشد، اینطور اعلام گردید که کاهش قیمت اینترنت به تصمیم اپراتورها بستگی دارد.
در این راستا فلاح جوشقانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه هدف این بوده که بتوانیم سبد هزینه اپراتورها را با شرایط گرانی های ارزی کم نماییم، اظهار نمود: گفته بودیم اگر ترافیک بالا برود، هزینه را کاهش می دهیم و از آنجایی که به علت کرونا، شاهد رشد ترافیک بودیم، به همین خاطر هزینه زیرساخت را ۲۵ تا ۳۰ درصد برای اپراتورهای غالب کاهش قیمت دادیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره احتمال کاهش قیمت اینترنت اظهار نمود: کمیسیون تنظیم مقررات ماموریتی به ما داده که موضوع را با اپراتورها منعکس کردیم و منتظر نظرشان هستیم و اینکه این کاهش قیمت چه تاثیری در سبد هزینه خانوار می گذارد، آن زمان مشخص می شود. البته قیمت اینترنت برای کاربران به اندازه کافی پایین است، اما در نهایت با اپراتورها صحبت می نماییم که اگر بشود هزینه اینترنت را در سبد هزینه خانوار هم پایین بیاورند.
فلاح جوشقانی همین طور با اشاره به اینکه قیمت اینترنت در کشور ما بالا نیست که کشش کاهش داشته باشد، اشاره کرد: اپراتورها هم نیاز به سرمایه گذاری دارند و و هزینه هایشان در طول این مدت افزایش داشته است. بنا بر این به خود آنها گفتیم پیشنهاداتی برای کاهش قیمت به ما بدهند، اما اینطور نبوده که الزامی از جانب رگولاتوری گذاشته باشیم که قیمت اینترنت کم شود، با این وجود، اپراتورها موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام می کنند.
منبع:

1399/11/30
18:16:57
0.0 / 5
612
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403