سند مالكیت تالاب انزلی به نام سازمان جنگل ها صادر شد

سند مالكیت تالاب انزلی به نام سازمان جنگل ها صادر شد

به گزارش تجهیزات جانبی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در اطلاعیه ای اعلام نمود: سند مالکیت تالاب انزلی بنام نماینده قانونی دولت که متولی آن سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری است، صادر شد.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا از سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، به دنبال انتشار اخباری در بعضی رسانه ها در خصوص واگذاری صدور سند مالکیت تالاب بندرانزلی بنام وزارت نیرو در آخرین روز از ماه بهمن، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در نامه ای در دوم اسفندماه به معاون قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خواهان بررسی فوری موضوع صدور سند تالاب انزلی شده و از رئیس سازمان ثبت اسناد درخواست نمود اگر سندی دراین زمینه صادر گردیده است آنرا منتفی و بنام نماینده قانونی دولت که متولی اصلی حفظ انفال و منابع طبیعی کشوراست برگرداند.
در این گزارش آمده است: «سید صادق سعادتیان» معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور روز چهارشنبه گذشته در پاسخ نامه « مسعود منصور» رئیس سازمان جنگل ها، درخواست این سازمان را منطقی و به حق دانست و در نامه ای از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان گیلان خواسته است برمبنای قانون اراضی مستحدث و ساحلی درباب خواسته سازمان جنگل ها اقدام لازم را انجام دهند.
معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد در بند دیگری از نامه از سازمان جنگل ها درخواست نمود نقشه کاداستر اراضی تالاب ها را تهیه و ارسال کنند تا در برنامه عملیاتی اجرای کاداستر اراضی و حدنگاری مستحدث ساحلی ۱۴۰۰ منظور تا نسبت به تثبیت و صدور سند مالکیت اقدام گردد.
بر اساس این گزارش، به سبب ماده یک قانون ملی شدن جنگل ها در سال ۱۳۴۱ کلیه اراضی جنگلی، بیشه زارها و مراتع و تالاب ها، انهار طبیعی و مسیل هایی که در محدوده این منابع قرار دارند جزء ملی و در مالکیت دولت جمهوری اسلامی و به نمایندگی سازمان جنگل ها قرار دارد و این سازمان به جد پیگیر است تا ضمن ستاندن سند مالکیت تالاب انزلی در سایر موارد نیز منجر به صدور سند بنام دولت و به نمایندگی این سازمان صادر شود.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، تالاب بندر انزلی یا مرداب بندر انزلی (به گیلکی: أنزٚلی سٚل) با مساحتی در حدود ۲۰ هزار هکتار در شمال ایران، واقع در استان گیلان قرار دارد. مرداب انزلی از جالب ترین و بزرگترین زیستگاه های طبیعی جانواران ایران شمرده می شود این تالاب هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پرندگانی است که از طرف کشورهای همسایه شمالی به ایران می آیند.
تالاب انزلی به سبب موقعیت جغرافیایی از نظر میزان بالای رطوبت و آب با هیچ یک از تالاب های ایران قابل قیاس نیست بطوریکه چندین جزیره را در خود جای داده است.
ترکیب اکوسیستم های خشکی و دریایی سبب پدیدار شدن زیستگاه هایی می شوند که به آنان تالاب یا مرداب می گویند و برمبنای تعریف کنوانسیون رامسر، تالاب عبارت است از مناطق مردابی، آبگیر، تورب زار و مجموعه های آبی به صورت طبیعی، مصنوعی، دایم یا موقت با آب ساکن، جاری، شیرین، آب شور یا شور مشتمل بر آن دسته از آب های دریایی که عمق آب درکشند پایین تر از ۶ متر تجاوز نکند.
هدف اصلی کنوانسیون رامسر در ۱۹۷۱ به امضای کشورهای متعهد همچون ایران رسید، حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب ها بوسیله اقدامات ملی و همکاریهای بین المللی بمنظور دستیابی به توسعه پایدار می باشد.منبع:

1399/12/24
22:54:24
0.0 / 5
572
تگهای خبر: بین المللی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403