چشم انداز فناوری اطلاعات و ارتباطات در ۱۴۰۰

بخش دولتی نباید بی جهت قانون جدید تولید نماید

بخش دولتی نباید بی جهت قانون جدید تولید نماید

تجهیزات جانبی: به قول رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات، سال قبل با افزایش ضریب نفوذ استفاده از فاوا در بین مردم برای کارهای روزمره و هم در بین تجار برای انجام انواع فعالیتهای تجاری نقطه عطفی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بشمار می رود و تحقق شعار سال جدید هم در گروی آن است که بخش دولتی عزم خویش را برای تعامل صددرصدی با بخش خصوصی جزم کند و بی جهت به تولید قانونی جدید اقدام نکند.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس با عنوان «تأثیر شیوع کرونا بر بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات»، با شیوع کرونا از اسفندماه سال ۱۳۹۸ و تشدید بیماری کووید-۱۹ از آغاز سال ۱۳۹۹، کسب وکارهای حوزه فناوری اطلاعات بسته به مدل کسب وکارشان وضعیت متفاوتی را تجربه می کنند.
کسب وکارهای نوپایی که بیشتر به کاهش تماس فیزیکی کمک می کنند، با افزایش فروش و رشد بازار رو به رو شده اند و کسب وکارهایی که فعالیتهای دارای تماس فیزیکی را ساماندهی می کنند به نسبت وابستگی شان به فعالیت فیزیکی با کاهش فروش رو به رو شده اند.
مثلاً کسب وکارهای نوپای فعال در زمینه دورکاری و برگزاری جلسات و کلاس های آنلاین افزایش ۵۰ تا ۴۰۰ درصدی تراکنش و فروش و برعکس، شرکتهای تسهیل کننده رویدادها و مجامع و جلسات حضوری کاهش ۷۵ تا ۱۰۰ درصدی تراکنش های خویش را گزارش کرده اند.

ثبات قوانین و شفافیت ستون پشتیبانی و مانع زادیی از تولید است
در سال ۱۳۹۹ باوجود افزایش نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات، تعدد قوانین و مقررات این حوزه به قول محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران منجر به ایجاد مشکلات فراوانی برای فعالان این حوزه شد. بر مبنای اطلاعات فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات، طلایی با شروع سال جدید و نامگذاری آن تحت عنوان «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» از جانب مقام معظم رهبری، ثبات قوانین و مقررات و شفافیت را دو مولفه مهمی عنوان می کند که باید مورد توجه تصمیم گیران قرار گیرد که نقش مهمی هم در تأمین امنیت سرمایه گذاری ایفا می کند.
به اعتقاد او، در طول چندسال گذشته شعارهایی که برای سال جدید انتخاب می شده، حول محور تولید و اقتصاد است که نشان از درک درست مقام معظم رهبری از شرایط روز دارد و نیازمند این است که سه قوا، با همکاری یکدیگر موانع و مشکلات تولید را حل کنند؛ این امر هم محقق نمی گردد مگر با همراهی بخش خصوصی و فهم دقیق نیازهای تولید.

بخش دولتی بی جهت مبادرت به تولید قانونی جدید نکند
طلایی اظهار نمود: تحقق اهداف گفته شده که با عنایت به شعار سال هم نقش مهمی در رونق فعالیتهای حوزه فاوا دارد، در گروی آن است که بخش دولتی عزم خویش را برای تعامل صددرصدی با بخش خصوصی جزم کند و بی جهت مبادرت به تولید قانونی جدید نکند. ضروریست مسوولانی در راس امور قرار گیرند که در کنار فعالان بخش خصوصی، نقشه راه توسعه اقتصادی کشور را رقم زنند.
وی بیان نمود: سالی که گذشت نقطه عطفی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به حساب می آید، چونکه در این سال ضریب نفوذ استفاده از فاوا هم در بین مردم برای کارهای روزمره و هم در بین تجار و بازرگانان برای انجام انواع فعالیتهای تجاری در مقایسه با سال 1398 بسیار افزایش پیدا کرد.
رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: اما در حوزه قوانین و مقررات، متأسفانه به علت عدم همکاری دولت، بخش خصوصی نتوانست از فرصتی که به واسطه جهش نرخ ارز به وجود آمد به نحو مطلوبی استفاده نماید و به شیوه کارآمدی در بازارهای بین المللی کالاها و خدمات خویش را عرضه نماید.
طلایی خاطرنشان کرد: برای نمونه در همین حوزه به رغم اینکه بعضی از شرکت ها، مجوز فعالیت استخراج رمزارز از وزارت صنعت داشتند، اما به علت ناهماهنگی های پیش آمده میان این وزارت خانه و بانک مرکزی، امروز شاهد آن هستیم که فعالان این حوزه گرفتار مشکلاتی فراوانی شده اند. بدون توجه به این مورد که فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتالی تا چه اندازه می تواند ارزآوری قابل توجهی برای کشور به همراه داشته باشد.

نمایشگاه مجازی امکان عبور از محدودیت های کرونا و تحریم را تسهیل می کند
وی ضمن اشاره به برگزاری اولین نمایشگاه مجازی ایران، اظهار داشت: برگزاری این نمایشگاه در شرایطی که به واسطه شیوع کرونا امکان تبادل هیات های تجاری و ملاقات حضوری نیست، نقطه عطفی به حساب می آید. در این نمایشگاه سعی شده است تا با اختصاصی سالنی مجزا به استارت آپ های ایرانی، فرصتی فراهم گردد تا این شرکت ها به معرفی آخرین خدمات و کالاهای خود بپردازند و از سویی تمام تلاش ما این است تا با اختصاص روزهای تجاری به کشورهای مختلف ازجمله اسپانیا، آلمان و فرانسه امکان معرفی ظرفیت های تجاری هریک از این کشورها به صورت مجازی فراهم گردد.
رئیس کمیسیون فناوری اطاعات و ارتباطات اتاق ایران اعتقاد دارد برگزاری این نمایشگاه فرصت بسیار خوبی فراهم می آورد تا شرکتهای فعال در حوزه فاوا بتوانند فارغ از تحریم هایی که در طول دو سال قبل وجود داشت، برنامه ریزی های جدی تری برای آینده خود کنند.
طلایی ضمن اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تاکید کرد: موتور محرک اقتصاد کشورهای پیشرفته، فناوری اطلاعات و ارتباطات است و امروز کشورهایی قدرتمند هستند که از حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به نحو مطلوبی استفاده می نمایند. به عبارتی هم از این حوزه برای ارزآوری استفاده می نمایند و هم این حوزه را مبنای توسعه سایر کسب و کارها در نظر می گیرند؛ ازاین رو تنها انتظاری که می شود از دولت جدید در سال آینده داشت این است که به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم برای افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید نگاه کند و هم از ظرفیت های این حوزه برای صادرات به کشورهای هدف بهره گیرد.1400/01/14
23:12:41
5.0 / 5
798
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403