عذرخواهی وزیر جهاد كشاورزی از مردم؛

خاوازی: آرامش به بازار مرغ سراسر كشور باز می گردد

خاوازی: آرامش به بازار مرغ سراسر كشور باز می گردد

تجهیزات جانبی: وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه به دنبال اقدامات اخیر دولت، گوشت مرغ فراوان وارد استان تهران شده به صورتی که با مازاد این کالا روبه رو هستیم، اظهار داشت: بزودی آرامش به بازار مرغ سراسر کشور باز خواهد گشت.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «کاظم خاوازی» امروز (سه شنبه) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در تشریح وضعیت فعالیتهای وزارت جهاد کشاورزی در ماه های اخیر، ضمن عذرخواهی از مردم به نمایندگی از دولت به علت اتفاقاتی که بازار محصولات کشاورزی طی ماه های اخیر رخ داد، ابراز امیدواری کرد: با تشکیل قرارگاه ساماندهی، در یک فرصت کوتاه آرامش را به بازار کل کشور تعمیم دهیم.
وی افزود: برپایه اقدام های انجام شده قرارگاه ساماندهی مرغ کشور، حالا روزانه یک هزار و ۸۵۰ تن گوشت مرغ وارد استان تهران می شود، در حالیکه پیش از این حجم ورودی مرغ به این استان ۴۰۰ تن در روز بود.
خاوازی عنوان کرد: با عنایت به حجم ورودی کنونی گوشت مرغ به استان تهران، با مازاد این کالا روبه رو هستیم.
تقلب شرکتهای بسته بندی و صنوف، بازار را ملتهب کرد
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: حالا ۸۸۱ هزار تن گوشت قرمز، ۱۱ میلیون تن شیرخام، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گوشت مرغ، تخم مرغ و عسل در کشور ساخته شده و مشکلی در تولید محصولات پروتئینی نداریم، اما اتفاق نامیمونی در ایام گذشته افتاد که فضا را ملتهب کرد.
وی افزود: طبق آمارهای موجود، از آغاز سال ۹۹ تابحال در هیچ دوره ای به اندازه بهمن ماه گذشته جوجه ریزی نداشتیم و جوجه ریزی هم توسط سازمان دامپزشکی کشور و بیمه تحت کنترل است، چونکه به ازای هر جوجه ریزی باید بیمه صورت گیرد و افراد ناظری هستند که این کار را انجام می دهند.
خاوازی اظهار داشت: برپایه اطلاعات میدانی ما، میزان انحراف از جوجه ریزی ۱.۳ دهم درصد است ازاین رو جوجه ریزی و تولید گوشت مرغ به اندازه کافی انجام شده است چونکه ما در بعضی دوره ها ۹۰ میلیون، ۱۰۰ میلیون یا ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی داشتیم اما چنین مشکل و التهابی در بازار گوشت مرغ کشور را شاهد نبودیم.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مدیریت خرید گوشت مرغ توسط مردم هم کمکی به این بازار ملتهب نکرد، اضافه کرد: پس اتفاقات دیگری در بازار افتاد که منطبق با تولید نبود، امروز آمار احتکار و منجمد کردن گوشت مرغ را داریم به صورتی که در تهرانی که حداکثر نیاز روزانه اش به گوشت مرغ یک هزار و ۲۰۰ تن است مشخص شد فقط نزدیک یک هزار تن در سه شیفت بسته بندی اتفاق افتاده است.
وی عنوان کرد: تقلب های بسیار گسترده ای در شرکتهای بسته بندی و در سطح صنوف انجام شده است.
خاوازی خاطرنشان کرد: در این حوزه بالاخره دولت تصمیم گرفت کارگروهی را با مسئولیت وزیر جهاد کشاورزی و همکاری سایر دستگاه ها ایجاد نماید که در سه روز کاری با هماهنگی استانداران قیمت ها مناسب شده است.
رفع مشکل مرغ سه استان دیگر در دست پیگیری است
وی اظهار داشت: حالا سه استان کهگیلویه و بویر احمد، آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان با مشکل کمبود گوشت مرغ روبه رو هستند که برای رفع این معضل استان های معینی تعریف کردیم و این مورد در حال پیگیری است.
خودکفایی در کره
وزیر جهاد کشاورزی در بحث تأمین کره کشور اضافه کرد: اتفاق خوبی که در سال ۹۹ افتاد بی نیازی از واردات کره بود، به صورتی که پیش از این ۴۵ تا ۵۰ هزار تن کره به کشور وارد می شد که رفع شد.
وزارت جهاد کشاورزی فقط متولی تولید است
وی اظهار داشت: برپایه تصمیم روسای سه قوه، همه مسئولیت ها تجارت در بخش کشاورزی همچون صادرات، واردات و تنظیم بازار داخلی از وزارت جهاد کشاورزی گرفته شد و طبق تبصره یک مصوبه هیات وزیران، مسئولیت تنظیم بازار و ذخایر راهبردی کالاهایی چون گوشت مرغ، گوشت قرمز، روغن، برنج و گندم بر عهده وزارت جهاد کشاورزی نیست.
توسعه دیمزارهای کشور و افزایش ۳۰۰ هزارتنی تولیدات
وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: حالا به صورت نمونه و پایلوت در ۶ استان و ۷۰ شهرستان در سطح ۷۴ هزار هکتار بهره برداری را شروع کردیم و پیشبینی می شود با تثبیت شن های روان و درآمدزایی بیشتر برای کشاورزان در همین سطح ۳۰۰ هزار تن به تولیدات کشاورزی اضافه شود که نوید خوبی برای توسعه دیمزارها است.
بهبود تراز تجاری بخش کشاورزی
خاوازی درباره تراز تجاری بخش کشاورزی هم عنوان کرد: تراز تجاری بخش کشاورزی در سال زراعی ۹۸ منفی ۶ میلیارد و ۷۶۷ میلیون دلار بود که در سال زراعی ۹۹ به منفی ۲ میلیارد و ۴۶۳ میلیون دلار ارتقا یافت که همه این ها به زحمات کشاورزان برمی گردد.
۳۹۰ هزار تن سیب درختی در انبارها موجود است
وی، وضعیت تولیدات باغبانی را مناسب دانست و اظهار داشت: در سیب درختی هنوز ۳۹۰ هزار تن از تولیدات ما در انبارها موجود است و ۸۳۰ هزار تن سیب درختی به کشورهای هدف صادر شد.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: ۲۷۵ هزار تن پرتغال و ۶۴ هزار تن کیوی در انبارها و سردخانه های کشور موجود است و از نظر پسته، کشمش و خرما و سایر محصولات وضعیت مناسبی داریم.
افزایش هزینه های تولید در قیمت نهایی محصول موثر است
خاوازی با تکیه بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی مسوول قیمت محصولات کشاورزی و تنظیم بازار نیست، اظهار داشت: بخش کشاورزی مانند همه بخش های دیگر بخش رقابتی و متاثر از قیمت سایر کالاها همچون نهاده ها و عوامل تولید است.
وی اضافه کرد: میانگین دستمزد روزانه نیروی کار از سال ۹۸ تا سال ۹۹ نزدیک به ۴۹ درصد و هزینه های حمل و نقل ۳۰ درصد و خدمات ماشینی ۶۸ درصد افزایش یافته و همه اینها در قیمت نهایی که کشاورز کالایش را باید بفروشد اثرگذار است.
وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در بخش کشاورزی فقط چهار نهاده ذرت، کنجاله، جو و سویا ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت می کنند و بقیه نهاده های بخش کشاورزی همگی با قیمت آزاد و متاثر از اتفاقات دیگر اقتصاد کشور هستند.منبع:

1400/01/17
12:39:26
5.0 / 5
871
تگهای خبر: خدمات , شركت , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403