آفت سرخرطومی حنایی نخلستانهای هرمزگان را تهدید می كند

آفت سرخرطومی حنایی نخلستانهای هرمزگان را تهدید می كند

به گزارش تجهیزات جانبی ایرنا- مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی هرمزگان اظهار داشت: آفت خطرناک و قرنطینه ای سرخرطومی حنایی محصول خرمای نخلستانهای این استان را تهدید می کند.


عبدالرضا اشرف منصوری روز چهارشنبه دراین زمینه به رسانه ها اعلام نمود: آفت سرخرطومی حنایی خرما از سال ۹۲وارد استان شده و با آلوده کردن بخشی از نخیلات شهرستانهای پارسیان، بستک همچنان برای نخلستانهای سایر نقاط استان هم یک تهدید به حساب می آید.
وی افزود: درسال ۹۹ همزمان با گرده افشانی نخیلات استان برنامه های مدیریت آفت سرخرطومی حنایی خرما بر پایه قرنطینه نقاط آلوده و گسترش نیافتن آفت به شرق و شمال استان بخصوص در نقاط آلوده استان برای ردیابی این آفت انجام شد.
وی، همچون این اقدام ها، قرنطینه(ممنوعیت ورود پاجوش ونهال از مناطق آلوده)، خرید سه هزارو 410 فرمون ردیابی سوسک حنایی، سم فستوکسین، مالاتیون و تله های ردیابی، دیده بانی و شناسایی درختان آلوده بر مبنای ردیابی نقطه به نقطه در سطح ۴۵هزارو ۷۰۰ هکتار، شناسای و امحای ۱۱۳ نخل آلوده و درمان نخل های کمتر آلوده با سم، ثبت نقاط جغرافیایی از راه اپلیکیشن شپا، آموزش روشهای زراعی وپیشگیرانه به کمک مدیریت باغبانی (بهداشت باغ ها وحذف پا جوش ها و محل های امن تخم گذاری) عنوان نمود.
درحال حاضر از ۱۶۰هزار هکتار زمین کشاورزی استان هرمزگان، ۳۲هزار هکتار آن نخلستان تشکیل می دهد که هشت درصد آنها نخلیلات به دلیل ارتفای زیاد، پیر، نامرغوب وکم محصول صرفه اقتصادی برای نگهداری ندارند.
پیارم، مضافتی، خنیزی، شاهانی، خاصویی، کریته و هلیلی از ارقام خرمای مرغوب در هرمزگان بوده که با برداشت خرمای آنها از خرداد با رقم آل مهتری در شهرستان میناب آغاز و تا آبان با برداشت پیارم آخر می یابد.
استان هرمزان با برداشت سالانه ۳۸هزارتن خرما رتبه سوم سطح زیر کشت نخیلات و رتبه چهارم تولید را در کشور دارد.


منبع:

1400/01/25
12:11:40
5.0 / 5
766
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403