خشكسالی 38 هزار هكتار از دیمزارهای غلات خراسان شمالی را نابود كرد

خشكسالی 38 هزار هكتار از دیمزارهای غلات خراسان شمالی را نابود كرد

به گزارش تجهیزات جانبی ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: کاهش بارندگی و خشکسالی ۳۸ هزار هکتار از اراضی دیمزار غلات ( جو و گندم ) خراسان شمالی را نابود کرد.


عبدالله یوسفی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عنوان کرد: برپایه بررسی کارشناسی حدود ۳۶ هزار هکتار از اراضی دیمراز غلات در ارتباط با گندم و مابقی هم مزارع کشت جو است که به صورت کامل به علت کاهش بارندگی و خشکسالی از بین رفت.
وی افزود: در سال زراعی جاری ۱۸۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خراسان شمالی زیر کشت گندم و جو آبی و دیم قرار گرفت که ۱۱۸ هزار هکتار از این اراضی را دیمزارهای گندم و جو تشکیل می هند که بیشترین خسارت در ارتباط با دیمراز گندم است.
وی دیمزارهای گندم استان را حدود ۹۸ هزار هکتار و جو را حدود ۲۰ هزار هکتار اعلام نمود و اظهارداشت: با احتساب قیمت گندم حدود ۶۲۰ میلیارد ریال به کشاورزان دیمکار گندم و جو استان خراسان شمالی خسارت وارد شد.
وی میانگین برداشت گندم دیم را در این استان یک تن و جو را حدود ۹۰۰ کیلوگرم اعلام نمود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اضافه کرد: علاوه بر کشترازهایی که بر اثر نبود بارش باران از بین رفت، بخش دیگری از دیمزار ها سطح سبز خوبی دارد که برای ادامه رشد گیاه به باران نیاز دارد، و هم اینک کشاورزان برای ادامه رویش این محصولات چشم به آسمان دوخته اند.
وی عنوان کرد: اگر در ایام آینده بارش باران داشته باشیم و دمای هوا هم متعادل باشد دیمزار های که تا حدودی از رشد مناسبی برخوردار بوده است به دانه خواهد نشست و در صورت عدم بارش احتمال افزایش سطح خسارت های ناشی از خشکسالی در دیمزارهای گندم و جو وجود دارد.
وی پیش بینی نمود تا امسال ۲۹۷ هزار تن گندم از سطح کشت شده تولید می شود که در صورت تحقق میزان تولید گندم 10 درصد نسبت به سال زراعی گذشته افزایش خواهد داشت.
برپایه گزارش اداره کل هواشناسی استان خراسان شمالی میزان بارندگی سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۶ درصد کاهش پیدا کرد به صورتی که مجموع بارندگی های سال ۹۹، ۲۳۷.۷ میلی متر ثبت شده است که این میزان در سال ۹۸، ۲۸۲.۴ میلی متر بود.
همینطور بیشترین بارندگی استان در سال ۹۹ در ارتباط با ایستگاه کوسه از توابع بخش سرحد شیروان با ۳۷۹.۵ میلی متر و کمترین بارش ها از گرمه با ۱۲۰ میلی متر گزارش شده است.
میانگین بارش سالانه استان خراسان شمالی حدود ۲۴۰ میلی متر است.
این استان ۳۴۴ هزار هکتار عرصه زراعی و باغی دارد و ۴۴ درصد جمعیت ۸۶۳ هزار نفری این استان در روستاها سکونت دارند.
استان خراسان شمالی در تولید گندم دیم رتبه ۱۶ و گندم آبی رتبه ۱۸ کشور را دارد.
منبع:

1400/01/25
21:46:56
5.0 / 5
909
تگهای خبر: قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403