معاون وزیر صنعت در گفت وگو با تجهیزات جانبی اعلام كرد:

هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس

هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس

به گزارش تجهیزات جانبی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت:  بورس، مسیر مناسبی برای تامین مواد اولیه، هدایت نقدینگی به سمت تولید و اطمینان از نرخ واقعی محصولات است و پیش بینی می شود نقش این بورس در بخش پشتیبانی از تولید پررنگ تر از گذشته شود.


«محسن صالحی نیا» امروز (پنجشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به شعار سال ۱۴۰۰ و راه های افزایش تولید اشاره نمود و اضافه کرد: انجام موانع زدایی برای تحقق شعار سال به برداشته شدن تعدادی از قوانین بر می گردد که در درون سازمان ها به تبع کارهایی که قبلا وجود داشته و بوسیله سیاست گذاران تعیین شده است، شکل گرفته است.
وی افزود: وجود تعدادی از محدودیت ها برای سرمایه گذاری از لحاظ شرایط بین المللی سبب شده است تا نتوانیم منابعی را که در حد معمول بعنوان جذب سرمایه وجود دارد در اختیار داشته باشیم.
صالحی نیا اشاره کرد: زمانی که اعلام می شود فضا برای تولید تسهیل شود باید این مساله را بوسیله راه های مختلف مانند استفاده از بازار سرمایه و جذب منابع بوسیله بانک ها که می توانند زمینه تسهیل برای سرمایه گذاری در تولید را فراهم آورند، پیگیری کرد.
معاون وزیر صمت گفت: حالا به دلیلهای وجود محدودیت ها باید با اعتماد بالاتری برای سرمایه گذاری در طرح ها ورود کرد تا تولیدکنندگان سرمایه لازم را برای اجرای طرح به دست آورند و از این طریق به تحقق شعار سال کمک کنند.
وی اضافه کرد: باید بپذیریم که باتوجه به افزایش نرخ های مواد اولیه مانند اقلام فولادی، پتروشیمی و قطعات مختلف، لازم است تا نسبت به سالهای قبل منابع و تسهیلات بیشتری برای بهبود کارهای تولیدی تزریق شود.
صالحی نیا اشاره کرد: اگر قرار باشد کارهای تولیدی با همان سرمایه قدیم ادامه داشته باشد، افزایش تولیدی که در کشور مدنظر است بدون انجام هیچ اقدامی برای تخصیص منابع بیشتر به کارهای تولیدی، صورت نمی گیرد.
طرح گام، تامین کننده زنجیره منابع مالی
معاون وزیر صمت به تلاش بانک مرکزی برای اجرای طرح گواهی اعتبار مولد (گام) اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از مسایلی که در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است و همچون اقدامات مثبت در کشور تلقی می شود به کار گرفتن طرح گام است که در حقیقت تامین کننده زنجیره منابع مالی است.
وی اضافه کرد: در صورتیکه این طرح در میان همه فعالان بازار جا بیفتد به سبب اینکه در زنجیره ها همه صنایع به یکدیگر وابسته هستند، می توانند منابع و تسهیلات لازم را برای یکدیگر همپوشانی کنند.
نقش پررنگ بازار سرمایه در تولید
صالحی نیا به نقش بازار سرمایه در تحقق شعار سال اشاره نمود و اظهار داشت: بازارسرمایه به طور قطع در تحقق شعار "تولید، پشتیانی ها و موانع زدایی ها" نقش گسترده ای را ایفا می کند، بازار سرمایه، مناسب برای جذب سرمایه گذاری به سمت تولید است و این بازار را باید برای پشتیبانی اجرای طرح ها در نظر گرفت.
وی با اشاره به عملکرد بورس کالا و کمک آن برای افزایش تولید گفت: بورس کالا باتوجه به میزبانی از عرضه گسترده کالاهایی مانند مواد اولیه پتروشیمی و فولاد از کارآمدی خاصی برخوردارست و قیمت ها و معاملات در این بازار در یک مکانیزم شفاف صورت می گیرد.
صالحی نیا اشاره کرد: فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی باید با اعتماد کامل نسبت به صحت معاملات، شفافیت و قیمت کالاهایی که در بورس کالا عرضه می شوند به تولید پرداخته و این رویه یک اطمینان خاطر در بخش تولید به وجود می آورد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: بورس کالا با عملکرد قابل قبول خود، مسیر خوبی برای تامین مواد اولیه، هدایت نقدینگی به سمت تولید و اطمینان از نرخ واقعی تعیین شده بوده و پیش بینی می شود نقش این بورس در بخش پشتیبانی از تولید پررنگ تر از گذشته شود.منبع:

1400/01/26
22:22:40
5.0 / 5
836
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403