پیشبینی انتشار كرونا با استفاده از هوش مصنوعی

پیشبینی انتشار كرونا با استفاده از هوش مصنوعی

تجهیزات جانبی: توسعه سامانه پیشبینی زمانی و مکانی میزان شیوع کرونای استان تهران با استفاده از هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شد.


به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایسنا، هوش مصنوعی یا هوش ماشینی (Artificial Intelligence (AI)) به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان داده است گفته می شود. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم هایی گفته می شود که می توانند واکنش های مشابه رفتارهای هوشمند انسانی همچون شرایط پیچیده، شبیه سازی فرآیندهای تفکری و شیوه های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسائل را داشته باشند.
در دنیای امروز کاربردهای هوش مصنوعی چُنان گسترده و فراگیر شده اند که خیلی از این کاربردها دیگر با نام هوش مصنوعی شناخته نمی شوند و نام متخصص خویش را دارند. تأثیر هوش مصنوعی را حالا میتوان در همه جهات و نقاط زندگی مردم دید؛ گوشیهای تلفن همراه بعنوان یک ابزار سخت افزاری یا جست و جوهای خودکار گوگل که از الگوریتم ها و متُدهای پیچیده هوش مصنوعی استفاده می نماید.
امروزه استفاده از هوش مصنوعی بسیار متداول شده است. از سیستم های خانگی گرفته تا تحقیقات دانشمندان، تقریباً در هر جایی مورد استفاده قرار می گیرد. نسل جدید هوش مصنوعی درست مثل یک کودک قادر خواهد بود تا دنیای اطراف خویش را بشناسد و چیزهای مختلف را از راه درک مستقیم فرا بگیرد.
در این راستا به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، وحید یزدانیان -رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات- ضمن اشاره به کاربردهای هوش مصنوعی اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته جهان از هوش مصنوعی برای کاربردهای متنوع و بخصوص پیشبینی میزان شیوع استفاده می نمایند و الان هم در داخل کشور، با استفاده از تجارب جهانی و هم بومی سازی الگوها، این سامانه توسعه یافته، می تواند سرعت تحلیل داده ها را افزایش داده و بر مبنای استفاده از اطلاعات ناشناس و جمع آوری شده در سطح استان تهران، کمک بسیار خوبی برای کنترل کرونا باشد.
وی ضمن اشاره به مراحل تکمیلی ابررایانه سیمرغ خاطرنشان کرد: با راه اندازی ابررایانه سیمرغ، سرعت تحلیل داده ها بسیار سریع تر خواهد شد و این ابررایانه هم در خدمت هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت.
همینطور علیرضا زالی -فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران- اظهار نمود: این تعاملات سبب می شود دانش همکاران ما با مفاهیم مدیریتی این بیماری در استان تهران افزوده شده و با استفاده از اطلاعات این داشبوردها بتوانند مداخلات موثرتری را در بهداشت و درمان با هدف افزایش مراقبت از بیماران انجام دهند.
وی تصریح کرد: علاوه بر برنامه هایی که تاکنون انجام شده و ما را به سمت یک مدل بومی در استان تهران نزدیک کرده، این مدل زمانی عملکردی است که ما در حوزه بهداشت آثار عملکردی آنرا ببینیم. ما در شهر تهران ۱۷۴ و در استان تهران ۴۲۰ محله داریم و با وجود جمعیت نامتوازن، نوع ارتباطات میان مردم، حجم بالای تردد، مشکلات زیادی برای تصمیم گیری محدودیتی پیدا می نماییم.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران افزود: ما برای اعمال محدودیت ها احتیاج به مدل جغرافیایی داریم تا اقدامات اثربخشی بیشتری داشته باشند. با داشتن اطلاعات مناسب می توانیم برای هفته های آتی پیشبینی های لازم و اقدامات متناسب با آنرا داشته باشیم. مبحث داشبورد مدیریتی بسیار مهم می باشد و با یک سطح دسترسی منطقی برای مدیران تصمیم گیرنده بسیار مناسب می باشد تا در هر لحظه بتوانند موقیعت را دیده و تصمیم گیری کند.
زالی درمورد تأثیر فناوری های نوین در دوران شیوه این ویروس اظهار داشت: در این دوران می بینیم کشورهایی که از تکنولوژی های روز استفاده می نمایند در کنترل بیماری بسیار موفق بوده اند. همچون کشورهایی نظیر سنگاپور و کره جنوبی.
علی اصغر انصاری -رئیس مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم اظهار داشت: بطور قطع اگر منابع اطلاعاتی بیشتری در بخش های دیگری وجود داشته باشند، ما پیگیری خواهیم کرد و از آنها هم برای استخراج مدل استفاده می نماییم. با پشتیبانی دکتر زالی و همکاری دانشگاه ها ما کار بسیار بزرگی انجام دادیم. بار علمی کاری که انجام می دهیم بسیار زیاد است و این کار دنباله دار است.
منبع:

1400/02/09
12:51:23
5.0 / 5
787
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403