بررسی تحولات بازار ارز در هفته منتهی به ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

تقویت سیر نزولی قیمت دلار در هفته ای كه گذشت

تقویت سیر نزولی قیمت دلار در هفته ای كه گذشت

قیمت دلار در آخر هفته ای که گذشت به رقم 23 هزار و 500 تومان رسید و بازار ارز با خوش بینی نسبت به نتیجه مذاکرات وین، سیر نزولی خودرا حفظ کرد و حتی کف قیمت خود در 6 ماه گذشته را نیز شکست.


به گزارش روز جمعه ایرنا، تحولات بازار ارز در هفته ای که گذشت، با نگاه به مذاکرات وین پیرامون احیای برجام، امیدواری ها به تداوم کاهش قیمت ارز را تقویت کرد و نوسانگیران را به سمت ترک این بازار سوق داد.
روز شنبه بازار ارز در حال معاملات خودرا آغاز نموده بود که در آخرین روز معاملات هفته پیشین، بهای دلار با ورود به کانال ۲۳ هزار تومانی در مرز ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی و یورو در محدوده ۲۸ هزار و ۸۰۰ بازار متوقف شده بود. سابقه مقاومت بازار در این کف حمایتی سبب شد تا در معاملات شنبه و خصوصاً روز یکشنبه، روند معاملات به سمتی جلو برود که معامله گران کاهشی T حضور کمرنگی در بازار داشته باشند و قیمت دلار و یورو در این سطوح متوقف بماند.


روند کاهشی در بازار ارز بعد از انتشار اخبار مثبت از دومین دور مذاکرات وین برای احیای برجام تشدید شده بود، اما بعد از توقف این روند نزولی در دو روز ابتدایی هفته برخی فعالان بازار از اختتام سیر نزولی خبر می دادند. از طرف دیگر تعدادی از مفسرین فنی این توقف را به اصلاح بازار پس از نزدیک به دو هفته کاهش قیمت ها نسبت دادند. تحلیلی که از ساعات پایانی روز یکشنبه صحت خودرا نشان داد و روز دوشنبه قیمت دلار توانست از مرز حمایتی ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی پایین تر رفته و تا ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان نیز کاهش پیدا کند.
معاملات ابتدایی روز سه شنبه، تحت تاثیر تحولات سیاسی و نگرانی فعالان بازار از تاثیر منفی این اتفاقات بر روند مذاکرات برجام، برای ساعاتی گرفتار شوک شد، اما باردیگر توانست به موقعیت پیشین خود بازگردد و تا انتهای هفته ادامه پیدا کرد. بدین سبب معاملات بازار آزاد این هفته در شرایطی کار خودرا تمام کرد که قیمت دلار به بهای ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان و یورو نیز در محدوده ۲۸ هزار و ۶۵۰ تومان معامله شد.
افت قیمت دلار از کف قیمتی قیمتی ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان در حالی صورت گرفت که طی شش ماه گذشته بهای دلار طی سه نوبت به این سطح رسید، اما بعد از آن با افزایش قیمت مواجه گردید، بدین سبب شکسته شدن گام به گام کف های حمایتی بازار ارز برای دلار در سطوح ۲۳ هزار و ۸۰۰ در روز دوشنبه و سپس ۲۳ هزار و ۶۰۰ در روز پنجشنبه، برای تعدادی از فعالان بازار ارز احتمال سقوط شدید قیمت دلار تا محدوده کانال ۲۰ هزار تومان در ایام آتی را نیز ایجاد کرد.
البته انتظار کاهش قیمت دلار با برآوردهای برخی دیگر از مفسرین بازار همخوانی ندارد و این گروه با اشاره به تاثیر کاهشی موفقیت مذاکرات وین بر بهای ارز در بازار داخلی، تاکید دارند که نباید انتظار شوک های کاهشی در بازار را داشت.


به اعتقاد این گروه از کارشناسان، روند اقدامات بازارساز در هفته های اخیر حکایت از حمایت این بازیگر عمده بازار از روند آهسته و پیوسته کاهش قیمت ها دارد. بنظر می رسد بازارساز تلاش دارد تا با محدود کردن دامنه نوسان، از یکسو از کاهش قیمت ارز حمایت کند و در دیگر سو حجم حضور نوسان گیران در بازار را به حداقل ممکن برساند.
تلاشی که بنظر می رسد تا حالا در دستیابی به اهداف خود کامیاب بوده و انتظار می رود در صورت موفقیت مذاکرات وین و احیای برجام هم بتواند واکنش های هیجانی بازار ارز را مدیریت کند. بدین سبب این گروه از مفسرین بازار پیش بینی می کنند، اگر مذاکرات وین به موفقیت برسد، دلار در مسیری تدریجی تا محدوده ۲۰ تا ۲۲ هزار تومان کاهش قیمت خواهد داشت.


1400/02/10
13:46:23
5.0 / 5
521
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403