چرا بسته پیشنهادی ۳ بعلاوه ۷، تأثیر مثبتی بر معاملات بورس نداشت؟

چرا بسته پیشنهادی ۳ بعلاوه ۷، تأثیر مثبتی بر معاملات بورس نداشت؟

به گزارش تجهیزات جانبی یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه مشکل فعلی بورس کاهش شدید ارزش معاملات است، اظهار داشت: تا زمانی که حجم معاملات قابل توجهی در بازار وجود نداشته باشد نمی توان با پیشنهادهای عرضه شده شاهد روند پر قدرتی در قیمت سهام بازار باشیم.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، به دنبال تداوم روند نزولی معاملات بورس، پیشنهادهای جدیدی برای تغییر مسیر این بازار و کاهش نگرانی ها عرضه شد که در ابتدا آسودگی خاطر را برای سهامداران به همراه داشت و توانست برای مدتی کوتاه و موقت تا حدودی اعتماد باردیگر را به این بازار بازگرداند اما تصمیم جدید سازمان بورس و اوراق بهادار مانند دیگر تصمیم های اتخاذ شده برای پشتیبانی از سهامداران خرد، بطور موقت بازار را مثبت کرد و باردیگر روند بازار پس از گذشت دو روز، به روزهای نگران کننده خود بازگشت.
هفته گذشته «محمدعلی دهقان دهنوی»، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از بسته پیشنهادی ۳+۷ بازار سرمایه اطلاع داد و اعلام نمود که سه مصوبه آن اجرایی می شود و هفت مورد دیگر منوط به تایید شورایعالی هماهنگی اقتصادی می باشد.
وی اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه جهت استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت ۵ ساله برای سرمایه گذاران خارجی برای خرید سهام را همچون مصوباتی دانست که در بازار سرمایه اجرا می گردد.
همچنین رئیس سازمان بورس مبحث واریز باقی مانده منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه را شفاف سازی و اعلام نمود طبق مصوبه قبلی باید از محل صندوق توسعه ملی، صندوق تثبیت و توسعه بازار تجهیز می شد، بدین سان مقرر شد واریز مبلغ باقیمانده به صندوق های تثبیت و توسعه بازار و امکان انتشار اوراق با تضمین دولت برای تزریق این منابع هم صورت گیرد.
موضوع واریز باقی مانده منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه از مدت ها قبل در ابهام قرار داشت و اغلب کارشناسان معتقد بودند که در وضعیت فعلی ورود نقدینگی به بازار تنها راه چاره کاهش التهاب بوجود آمده در معاملات خواهد بود اما شفاف سازی آن از جانب رئیس سازمان بورس برخلاف پیشبینی ها نتوانست تأثیر مثبتی را در بازار ایجاد و زمینه بهبود روند معاملات را فراهم آورد که در این حوزه "سهیل کلاهچی" امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به دلیل بی توجهی بازار نسبت به پیشنهادات جدید سازمان بورس و هم تداوم روند نزولی شاخص بورس اشاره نمود و اضافه کرد: بازار سهام حالا در شرایطی قرار دارد که در محدوده درجا زدن است و حدود سه ماهی می شود که در حال نوسان در کانال های فعلی است و شاهد رشد یا ریزش چندان قابل توجهی در بازار نیستیم.
وی عنوان کرد: با عنایت به وضعیتی که حالا در بازار حاکم است نمی توان نظر قطعی در زمینه پیشبینی بازار عرضه داد و اعلام نمود که معاملات بورس به چه سمت و سویی سوق پیدا می کند.
کلاهچی با اشاره به اینکه با عنایت به تحلیل های عرضه شده، دورنمای بازار صعودی است و میتوان به آینده معاملات این بازار امیدوار بود، تصریح کرد: از نظر تکنیکالی شرایط فعلی بازار بگونه ای نیست که بتوان پیشبینی چندان مناسبی را از این بازار عرضه داد.
تداوم درجا زدن معاملات بورس
این کارشناس بازار سرمایه به دیگر مبحث قابل توجه در معاملات این روزهای بازار سهام تاکید و تصریح کرد: نکته دیگر در مورد بازار، کاهش شدید ارزش معاملات است که نشان دهنده تداوم درجا زدن معاملات بازار است و شاهد روند چندان جدی در این بازار نبوده ایم.
وی عنوان کرد: به احتمال زیاد تعیین مسیر معاملات بورس در انتظار اتفاقی است که بتواند حرکتی را در بازار ایجاد نماید تا سمت و سوی اصلی شاخص بورس را تعیین کند.
کلاهچی تصریح کرد: این اتفاق اثرگذار می تواند لغو تحریم ها یا روشن شدن تکلیف انتخابات ریاست جمهوری باشد که می تواند بازار را به سمت صعود یا نزول به حرکت در آورد.
کاهش شدید ارزش معاملات
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه کاهش ارزش معاملات، شرایط بازار را پیچیده کرده است، اظهار داشت: در زمانی که بازار با ریزش شدید همراه بود اعلام گردید که نوسان گیری در چنین وضعیتی می تواند معقول باشد اما حالا که پولی در بازار وجود ندارد نوسان گیرها با مشکل رو به رو شده اند و قادر به کسب سودهای مکرر در بلندمدت نیستند.
به گفته وی، سرمایه گذارانی که با دید میان مدت و بلندمدت به دنبال سرمایه گذاری در بورس هستند همچنان با وجود نوسان فعلی در معاملات در حال معامله در بازار هستند.
جلوگیری از ریزش شدید شاخص بورس با دامنه نوسان نامتقارن
کلاهچی به اجرای دامنه نوسان نامتقارن در بازار و تأثیر آن بر معاملات بورس اشاره نمود و اظهار داشت: بحث دامنه نوسان نامتقارن تا حدودی مانع از ریزش سنگین بازار شده است و از شدت افتی که بازار می توانست در مدت یک ماه تجربه کند، جلوگیری کرده است.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با به کار گرفته شدن دامنه نوسان نامتقارن ضرر و زیان هایی که قرار بود سهامداران در مدت بسیار کوتاه تجربه کنند به مدت طولانی تری موکول شد و این تصمیم سازمان بورس توانست نقش موثری را در کندتر شدن ریزش قیمت ها ایفا کند.
وی عنوان کرد: در بعضی از سهام شاهد می باشیم که از دو ماه گذشته به علت کاهش ارزش و حجم معاملات در صف فروش قرار گرفتند اما قیمت آنها تحرکی نداشته و بیشتر در حال درجا زدن است، این امر ناشی از آن است که حجم مبنای آنها پر نشده است بنابراین قیمت ها در همان محدوده حفظ شده اند.
یشنهادات عرضه شده، معاملات بورس را مثبت نمی کند
کلاهچی ضمن اشاره به اینکه حجم معاملات همانند بنزین برای قیمت سهام است، اظهار داشت: تا زمانی که حجم معاملات قابل توجهی در بازار وجود نداشته باشد نمی توان شاهد روند چندان قوی و تحرکی در قیمت سهام بازار باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با عنایت به جو حاکم شده در بازار، هیچ یک از پیشنهادهای عرضه شده از جانب مسئولان نمی توانند تأثیر چندانی را بر معاملات بازار داشته باشند و امکان دارد به مدت دو روز جوی مثبت در بازار ایجاد شود اما در نهایت بازار به مسیر اصلی خود که روند منفی است، باز می گردد.
پیش بینی افزایش قیمت سهام در بلندمدت
وی به دیگر مسایل قابل توجه در بازار اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به بررسی های صورت گرفته در زمینه شرایط بازار به این نتیجه می رسیم که بازار برپایه رشد و اتفاقات خوبی که تا چند ماه گذشته صحبت شده بود پیش نرفت اما در بلندمدت قیمت سهام به نرخ های پیش از ریزش خود و به سطح بالایی دست پیدا می کنند.
کلاهچی ضمن اشاره به اینکه باید ریزش بازار را بپذیریم اما احتمال جبران آن در بلندمدت بسیار زیاد است، اضافه کرد: باید به فکر موقعیت فعلی بازار باشیم چونکه پیشبینی بلندمدت بازار امکان دارد نیازمند زمان طولانی باشد که دیگر این بازار از هیچ جذابیتی برای سرمایه گذاری برخوردار نخواهد بود.
به گزارش تجهیزات جانبی به نقل از ایرنا، شاخص بورس تهران در معاملات روز گذشته (یکشنبه) با افت ۱۳ هزار و ۶۲۹ واحد به سطح بیشتر از یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحد رسید.
منبع:

1400/02/13
19:12:41
5.0 / 5
511
تگهای خبر: تجربه , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان تجهیزات جانبی
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403