نایب رئیس كمیسیون صنایع و معادن مجلس:

واسطه گران فولادی از بازار حذف می شوند

واسطه گران فولادی از بازار حذف می شوند

به گزارش تجهیزات جانبی نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در کمیسیون صنایع و معادن مجلس به دنبال آن هستیم که بازار فولاد را شفاف و دلالان و واسطه ها را از این بازار حذف نماییم.


به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه خبری بازار سرمایه، «علی جدی» عنوان کرد: برپایه جلسات برگزار شده با مدیران بخش فولاد کشور و مسؤلان این حوزه، برای عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا اجماع وجود دارد تا با کشف واقعی قیمت ها، واسطه گری حذف شده و فولاد از کالایی سرمایه ای به محصولی برای بخش تولید تبدیل گردد.
وی اضافه کرد: در واقع تولید در زنجیره فولاد با ارتباط مستقیم میان تولید کننده و عرضه کننده رونق می گیرد و تنها سازوکار قابل اتکا برای برقراری این ارتباط، بورس کالاست.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به نقش بورس کالا در حذف واسطه گری بیان نمود: بورس کالا تنها مکانیزمی است که کوچکترین معامله در آن با شفافیت کامل انجام می شود که همین شفافیت نیاز امروز بازارهای کالایی برای سنجش دقیق شرایط و اتخاذ تصمیم گیری های درست است.
جدی اظهار داشت: مسؤلان ماه هاست که از تولیدکنندگان بالادست می خواهند که قطره چکانی عرضه نکنند، از صنایع پایین دست هم می خواهند که مواد اولیه خریداری شده را در تولید بکار گیرند و واسطه گری نکنند اما این تلاش ها به علت عرضه بخش بزرگی از تولیدات در خارج از بورس جواب نمی دهد چونکه آمار این بخش شفاف نیست.
نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: اما وقتی قرار باشد همه فعالان زنجیره در بورس کالا دور هم جمع شوند و عرضه خارج از بورسی نباشد، آن زمان شفافیت بر کل تولید حاکم می شود و هیچ شرکتی نمی تواند برپایه منافع شخصی خود عرضه کم و یا واسطه گری انجام دهد.
این نماینده مجلس تصریح کرد: اگر با مخالفت برخی افراد با عرضه محصولات در بورس مواجه می شویم دلیل آن حذف منافع برخی افراد پرنفوذ در بازار است چونکه شفافیت بورس زنگ خطری برای ادامه فعالیت این افراد در امر واسطه گری فولاد است.
جدی خاطرنشان کرد: با عنایت به استراتژیک بودن صنعت فولاد، باید میزان دقیق تولید، مصرف داخلی و صادرات شفاف شود که این شفافیت با تمرکز عرضه در بورس کالا و البته کشف قیمت منطقی و به دور از نرخ گذاری دستوری به دست می آید، با تحقق این رویه هر شرکتی که خارج از این چرخه عمل کند، مشخص می شود که به جای تولید به امر واسطه گری مشغول بوده و مطابق قانون با آن برخورد خواهد شد.منبع:

1400/02/17
17:54:14
5.0 / 5
625
تگهای خبر: شركت , صنعت , قیمت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403