فعال كارگری در گفت و گو با تجهیزات جانبی مطرح كرد:

ضرورت پشتیبانی از كارآفرینان و كارگران برای تحقق شعار سال

ضرورت پشتیبانی از كارآفرینان و كارگران برای تحقق شعار سال

به گزارش تجهیزات جانبی رئیس کمیته بانوان کانون عالی انجمن صنفی کارگری زنان اظهار داشت: کارگران و کارآفرینان ستون فقرات جامعه هستند و پشتیبانی از آنان متضمن تحقق شعار سال است.


«سمیه گلپور» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباب شعار سال «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» و نقش کارگران در تولید اظهار داشت: بیش از نیمی از کشور را فعالان بخش کارگری، شامل صنایع و حرفه های گوناگون، کشاورزان، پیشه وران، قالیبافان، کارگران ساختمان، دامداران و غیره می سازند که به سبب تحریم های ناجوانمردانه خصوصاً در دو سال اخیر و با وجود شیوع بیماری کرونا، برخی سوء مدیریت ها در حوزه سیاست گذاری ها اوضاع را وخیم تر کرده است.
وی درباره مشکلات کارگران اظهار داشت: تعطیلی کارخانه های بزرگ و کارگاه های کوچک در نقاط مختلف کشور به سبب افزایش قیمت ارز و نبود امکان تهیه مواد اولیه، افزایش نرخ تورم و ناتوانی کارفرمایان در اعطای حقوق کارگری و بیمه، حمایت های ضعیف از تولید و فعالان بخش کارآفرینی شامل جوانان و صاحبان تجربه تنها قسمتی از معضلات این قشر لطمه پذیر بوده و هست.
این استاد دانشگاه افزود: رشد بی رویه قاچاق، دلالی، واردات بی رویه کالاهای مختلف و غیرضروری، احتکار ارزاق عمومی و کافی نبودن نظارت ها، عدم جبران مدیریت های ناکارآمد در مسائل اقتصادی، درست اجرا نشدن سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی، کم توجهی و بی توجهی به سرمایه گذار و تولیدکننده، وجود قوانین دست و پاگیر در راه رونق فضای کسب وکار، پایین آمدن ارزش پول ملی و قدرت خرید کارگران، بی توجهی و کم توجهی به ظرفیت های بسیار بالای کشور شامل نیروی انسانی کارآمد، ظرفیت های طبیعی، جغرافیایی، کم تدبیری در بخش مسکن و کشاورزی و جدی گرفته نشدن شرکت های دانش بنیان در امر رونق تولید بر شانه کارگر سنگینی می کند و این عنصر مولد و موثر را در کشور به انزوا کشیده و می کشاند.
وی اظهارداشت: حدودا در ۱۵ سال اخیر رهبر معظم انقلاب هر ساله با پررنگ کردن مسائل اقتصادی و خودکفایی در امر تولید، شعار سال را برمبنای استقلال، حمایت و اهتمام در این عرصه استوار کرده اند، بعنوان مثال ایشان در سال ۱۳۷۴ بر انضباط اقتصادی تاکید نمودند، سال ۱۳۸۰ اقتدار ملی و اشتغال آفرینی را هم پایه هم قلمداد کردند، سال ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ با دعوت ملت به سمت اصلاح الگوی مصرف بر همت مضاعف و کار مضاعف بعنوان رمز بقای استقلال کشور تاکید فرمودند.
این فعال کارگری اشاره کرد: بر کسی پوشیده نیست که قوی و قدرتمند شدن اقتصاد ایران که رهبر معظم انقلاب هم به کرات به آن تاکید می کنند درگرو صنعتی شدن و افزایش تولیدات داخلی باکیفیت عالی است یعنی ما می توانیم باتوجه به ظرفیت های بالا در کشور، وجود استعدادهای بی نظیر، اراده و خرد جمعی و تدوین و اعمال سیاست های درست و بخصوص بر سرکار قرار گرفتن مدیریت های صحیح به این مهم دست پیدا نماییم.
وی با اعلان اینکه ما سومین ذخایر انرژی و نفت و گاز جهان را داریم، اظهار داشت: معادن بی نظیر، فرهنگ و تمدن چند هزار ساله، جذابیت های جغرافیایی و طبیعی، آب و هوای چهار فصل و بی نظیر، صنایع دستی منحصر به فرد مثل فرش و گلیم وغیره محصولات مختص ایران مثل خاویار، پسته، زعفران و با اهمیت تر از همه نیروی کار جوان و مستعد از دیگر امتیازات کشور است.
این استاد دانشگاه با طرح این پرسش که پس مشکل کجاست؟ اظهار داشت: متاسفانه کارآفرینان در کشور ما جدی گرفته نمی شوند ما با آنها رفتار شایسته و در خورد شان نداریم ناامیدشان می نماییم.
گلپور افزود: پیشرفت مادی و معنوی کشور، رها شدن از وابستگی به نفت و الهام بخش بودن در دنیا که خود نماد اصلی تعامل با جهان است، از اهداف اصلی رونق تولید است.
این فعال کارگری اشاره کرد: ما در صورتی می توانیم در دنیا موفق باشیم که کارگران کارآفرین ما در تولید محصولاتشان حرفی تازه برای دنیا داشته باشند، بازاری در جهان برای فروش محصولاتشان باشد یعنی به تعبیر رهبر معظم انقلاب پشتیبانی از تولید داشته باشیم.
وی اضافه کرد: ما برای این پشتیبانی نیازمند به بازارهای مصرفی دنیا هستیم تا ارزش پول ملی مان را تقویت نماییم. باید برای این منظور مهم، رفع موانع تولید صورت گیرد.
رییس کمیته بانوان کانون عالی انجمن صنفی کارگری زنان اشاره کرد: باید بطور جدی با قاچاق مبارزه شود، پولشویی، اختلاس و هزاران بیماری اقتصادی کشور درمان گردد تا درخت تنومند قدرت کارگر ایران به بار بنشیند.منبع:

1400/02/19
21:11:11
5.0 / 5
433
تگهای خبر: تجربه , دانشگاه , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1401