انتقاد از برخورد سلیقه ای و بدون معیار در ممیزی بازی های كامپیوتری

انتقاد از برخورد سلیقه ای و بدون معیار در ممیزی بازی های كامپیوتری

به گزارش تجهیزات جانبی رئیس کمیسیون بازی و سرگرمی سازمان نصر با انتقاد از برخورد سلیقه ای و بدون معیار و سختگیرانه در ممیزی بازی ها، اظهار داشت: اگر کلیت این مورد به درستی انجام می شد، شاید چالش زیادی برای بازی سازها ایجاد نمی کرد، اما در یک سال و نیم گذشته مصادیق ممیزی به شدت سلیقه ای شده و این مسئله بازی سازها را آزار می دهد.


حسین مزروعی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مشکل بازی سازها هم اکنون، مبحث ممیزی بازی هاست، اظهار داشت: زمانی که بازی سازها یک محصول تولید می کنند، بنیاد می گوید که برای انتشار باید ممیزی صورت گیرد. این ممیزی پیش از این هم وجود داشته، به این صورت که بازی سازها محصولشان را روی مارکت منتشر می کردند و پس از آن بنیاد ملی بازی های کامپیوتری بازی را بررسی می کرد و پنلی از سمت مارکت در اختیارشان بود و به بازی رده بندی سنی می داد.
وی افزود: اما هم اکنون بنیاد سامانه خودش را راه اندازی کرده و بازی سازها حتما باید قبل از انتشار، بازی را در سامانه ثبت کنند و پروانه نشر بگیرند، یعنی علاوه بر رده بندی سنی چیزی به نام پروانه نشر هست که بازی سازها با رویه جدید بنیاد موظفند آنرا دریافت نمایند. در حالیکه پیش از این چنین الزامی نبود. منتهی با جلسات گوناگونی که بازی سازها با بنیاد برگزار کردند، بازی سازها یک فرصت دو هفته ای دارند که بتوانند مجوزشان را بگیرند.
رئیس کمیسیون بازی و سرگرمی سازمان نصر با اشاره به اینکه اگر کلیت این مورد به درستی انجام می شد، شاید چالش زیادی برای بازی سازها ایجاد نمی کرد، اضافه کرد: موردی که در یک سال و نیم گذشته بازی سازها را آزار می دهد این است که مصادیق ممیزی به شدت سلیقه ای شده. برای مثال یک نفر بازی را بررسی می کند و تشخیص می دهد که رنگین کمان نباید در بازی باشد، به این خاطر که نماد پرچم یک گروه است، در صورتیکه این مورد نه قانونی می باشد و نه آئین نامه ای دارد و نه در هیچ رسانه دیگری اینطور سخت گیری می شود نسبت به بازی ها.

برخوردها هم سلیقه ای است و هم سخت گیرانه
مزروعی با انتقاد از برخورد سلیقه ای و بدون معیار و سختگیرانه در ممیزی بازی ها بیان نمود: زمانی هست که شما برخورد سلیقه ای دارید اما سخت گیری اش آزادهنده نیست، اما هم اکنون این برخورد سلیقه ای، به شدت هم سختگیرانه است. هر موردی که کارشناسان احساس کنند امکان دارد مشکلی داشته باشد، همان جا از بازی ساز می خواهد آنرا سانسور کند. یک سری مصادیق هم توسط خود بنیاد به شورای رده بندی سنی ارجاع داده می شود.
وی افزود: این هم جزو مواردی است که بازی سازها تصور می کنند پشت درهای بسته و بدون هرگونه شفافیتی در موردشان تصمیم گیری می شود. نظام رده بندی سنی ۱۲ سال است که در کشور وجود دارد و اتفاقا کار خوبی بوده، اما روش اجرا که طی یک سال گذشته تغییرات جدی داشته و سخت گیری ها بیشتر شده، برای بازی سازها چالش بزرگ بوجود آورده است.
رئیس کمیسیون بازی و سرگرمی سازمان نصر درباره فعالیتهای این کمیسیون برای رفع مشکل بازی سازان بیان نمود: ما بمحض این که آگاه شدیم بنیاد مقرر است چنین تغییر و تحولاتی دهد و سامانه ای طراحی کند، از حدود یک سال پیش درخواست جلسه کرده و جلساتی را از سوی کمیسیون با مدیرعامل بنیاد، معاونت های مختلف و بخصوص معاونت نظارت بنیاد برگزار کردیم و در آن جلسات نظرات کارشناسی خویش را منتقل کردیم.
مزروعی افزود: تصمیمات بسیار غلط تری داشت گرفته می شد که با نظرات و صحبت های مفصل و چانه زنی در جلسات، برخی تعدیل شدند. بعنوان مثال هر آپدیت بازی قرار بود مجوز جدا داشته باشد. ما ساعت ها صحبت کردیم که این اصلا از لحاظ فنی شدنی نیست و یک بازی امکان دارد در طول روز سه آپدیت بدهد و نمی تواند سه بار مجوز بگیرد که این پذیرفته شد. منتهی تعدیلاتی که انجام دادیم، آن قدری نبوده که بتواند بازی سازها را راضی کند.

تیغ ممیزی قشر بزرگی از بازی سازهای داخلی را آزار می دهد
وی با اشاره به اینکه در نهایت اتفاقی که افتاد این بوده که همچنان تیغ ممیزی قشر بزرگی از بازی سازهای داخلی را آزار می دهد، اضافه کرد: در ادامه ما از سمت کمیسیون به وزیر ارشاد نامه نوشتیم، تلاش کردیم با مدیریت بنیاد تعامل نماییم تا شرایط بهتر شود، اما تا کنون تغییرات قابل ملاحظه ای حاصل نشده است. مبحث این است که هیچ یک از بازی سازها مخالف ممیزی نیست و همه می دانند که در ایران کار می کنند و باید کار قانونی و در قالب موازین انجام دهند. در این مورد شکی نیست، اما مسئله همان تعامل است.
رئیس کمیسیون بازی و سرگرمی سازمان نصر ضمن اشاره به بیانیه بازی سازها برای رفع مشکلاتشان بیان نمود: در حدود سه ماه گذشته بازی سازها اطلاعیه ای دادند، قبل از آن هم ما تلاش هایی داشتیم اما این بیانیه رسانه ای شد و بازی سازها تمام تلاششان را کردند که معاون نظارت بنیاد نسبت به تصمیماتی که گرفته و نحوه عملکردش پاسخگویی داشته باشد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است. رسانه ها هم تلاش کردند از آنها بخواهند در اینباره توضیح دهند، اما تنها یک جواب ساده از پیش آماده دریافت نمودند که ما این مورد را تکذیب می نماییم، تغییری اتفاق نیفتاده و شرایط مانند گذشته است.
مزروعی با اشاره به اینکه حداقل در این چندماه گذشته هیچ پاسخگویی از طرف معاونت نظارت بنیاد داده نشده، اظهار نمود: ۱۴۰۰ بازی ساز و فعال جدی در این عرصه آمدند اعتراض کردند و می گویند از این سبک ممیزی لطمه می خورند. وقتی کل این صنعت آمدند و اعتراض کردند، حداقل توقع این است که یک جواب شفاف از سمت معاونت نظارت بنیاد بگیرند، نه این که مبحث را از اساس تکذیب کنند که ما هیچ کاری نکردیم و کلیه فلسفه جوابشان همین باشد. بعد از رخدادهای اخیر تعامل جدیدی با مدیرعامل بنیاد در حال شکل گیری است و امیدوارم بخش قابل توجهی از این موارد با ورود ایشان بهبود یابد.
منبع:

1400/03/05
11:24:58
5.0 / 5
975
تگهای خبر: سرگرمی , صنعت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
تجهیزات جانبی
93z.ir - مالکیت معنوی سایت تجهیزات جانبی متعلق به مالکین آن می باشد - 1397 تا 1403